Sümela Manastırı'na teleferikte yeni gelişme - Resmen başlıyor

Sümela Manastırına yapılması planlanan teleferik projesi ile ilgili olarak önemli bir gelişme.

Sümela Manastırı'na teleferikte yeni gelişme - Resmen başlıyor

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı ilk toplantısı bugün gerçekleştirildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Belediye Meclisinin açılışında son bir ay içinde sürdürülen çalışmalar hakkında Meclis üyeleri ve kamuoyunu ayrıntılı şekilde bilgilendirdi. 

Başkan Gümrükçüoğlu’nun bilgilendirme sunumunun ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Maçka ilçesi Altındere Vadisi’nde bulunan Sümela Manastırı ve çevresinde inşa edilecek olan teleferik ve seyir terası için ihale süreci Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan kararla resmen başladı.

Konu bugün Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülerek Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Proje hakkında açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, “Türkiye’nin en önemli teleferik hattını ihaleye çıkmaya hazırlanıyoruz” dedi.

Sümela’da yapılacak olan teleferik kadar Türkiye genelinde ilgi görecek ve kar sağlayacak başka bir teleferik projesi bulunmadığını kaydeden Gümrükçüoğlu, “Bana göre Türkiye’de geliri de en çok olabilecek olan teleferik hattıdır. 2015 yılında 650 bin insanın bir yıl içinde ziyaret ettiği Sümela ve Altındere Vadisi’ne teleferik ve seyir terası dâhil olmak üzere projemiz hazırlanmış, tamamlanmış ve ihaleye çıkmak için Meclisimizin huzuruna gelmiştir. Hiçbir teleferiğin o kadar büyük müşteri kapasitesi olacağı kanaatinde değilim. Projemizin bütün çalışmaları, Orman Bakanlığı ile Maliye ile anlaşmaları tamamlanmış durumdadır. Şimdiden ‘Trabzon’a, Trabzon turizmine, Türkiye’ye hayırlı olsun’ diyorum. Bu çok önemli bir yatırımdır. Uzun süre bakanlıklarda uğraştığımız, genel müdürlük genel müdürlük takip ettiğimiz ve sonuçlandırdığımız dev bir adımdır” diye konuştu. 

Sümela Manastırı'na teleferikte yeni gelişme - Resmen başlıyor

Sümela Manastırı'na teleferikte yeni gelişme - Resmen başlıyor

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 16:22


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oldu
Oldu - 5 ay Önce

Başkan bi ara boztepeye teleferik yapıyordunuz sahi ne oldu ya o. Önce onu bi yapın da inanalım bunlara.

ayhan
ayhan - 5 ay Önce

3 Yıldır Sümela kapalı olması başlıbaşına bir sorundur. Teleferik çok ciddi bir ihtiyaçtır. Hatta çok geç kalınmış bir ihtiyaçtır. Aynı şekilde Uzungöl ve Trabzon Boztepe ye de ivedi şekilde yapılması da şartttır.

ŞEHZADE
ŞEHZADE - 5 ay Önce

Sümeladan orman içinden geçen yayla bağlantı yolu en tehlikeli yol.Burası acilen projelendirilmeli.Çift şerit rahat bir yol yapılmalı.Bütün virajları tehlike saçıyor.

Rahman
Rahman - 5 ay Önce

Böyle güzelim bir doğayı teleferik yaparak öldüren zihniyet neden şimdi.

Mustafa soyciceķ
Mustafa soyciceķ - 5 ay Önce

Super proye

Selman
Selman - 5 ay Önce

Başkan hayatın palavra, senin siyasi hayatın bitti. Şehir seni istemiyor. Bunu seçimlerde gördün. Insanlar senin yüzünden ak partiye soğudu yâr yolu git fidana kadar yolun var.

ömer
ömer - 5 ay Önce

başkanım teleferiği bırakın da şu sahilde lağım kokusundan yürünmüyor. ona bir çözüm bulun. Trabzona her gelen sümela ya gitmiyor ama sahilden geçiyor. böyle bir rezalet olmaz. güzelim sahilde lağım kokusundan durulmuyor.

banner426

banner432

banner454

banner443

banner441

banner393