banner526

banner533

banner513

Şeref Malkoç açıkladı: Suudi Turistler Trabzon'da en çok neden şikayetçi?

Trabzon'a gelen Şeref Malkoç, Suudi Arabistan Büyükelçesi'nin Trabzon ile ilgili şikayetini böyle anlattı.

Trabzon 25.10.2017, 13:17
Şeref Malkoç açıkladı: Suudi Turistler Trabzon'da en çok neden şikayetçi?

Sivil Toplum Kuruluşları, muhtarlar ve idari bilimlerin katılımlarıyla Trabzon’da yarın yapılacak olan "Ombusmanlık, Dostane Çözüm ve Uygulama Toplantısı" için memleketi Trabzon’a gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve beraberindekiler Trabzon Valisi Yücel Yavuz’u makamında ziyaret etti. 


Başdenetçi Malkoç, ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan Büyükelçisiyle biraraya geldiklerinde Suudi Arabistan’dan Trabzon’a gelen turistlerin özellikle yüksek taksi ücretleri konusunda şikayetçi olduklarını, esnafın da farklı muamelede bulunduklarından yakındıklarını söyledi.

Kamu Denetçiliği Kurumu olarak idareyle ilgili vatandaşların taleplerini dinleyerek bunlara çözüm aradıklarını kaydeden Malkoç, “Kamu Denetçiliği Kurumu olarak idareyle ilgili vatandaşların şikayetlerini taleplerini alıp bunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz. İllerde programlar yapıyoruz. Programlarımızda ilin idarecileri ile birlikte oluyoruz ayrıca sivil toplum örgütlerinin kanaat önderlerinin temsilcileri ve şehir merkezindeki muhtarlar oluyor. Bu programlara çok önem veriyoruz çok faydasını da görüyoruz. Kamu Denetçiliği Kurumu diğer adıyla Ombusmanlık, vatandaşın avukatlığı demek. Özellikle tavsiye kararları ile idarenin farklı kesimleriyle istişarelerden sonra yol gösterici danışmanlık yapıcı kararlar veriyoruz” dedi.

Suudi Turistler Trabzon'da en çok neden şikayetçi?

"TAKSİ ÜCRETLERİNDEN BEN DE ŞİKAYETİYİM" 

Trabzon’a yılda 500 bin Arap turist geldiğine dikkat çeken Malkoç, Suudi Arabistan Büyükelçesiyle bir araya geldiğinde kendisine Trabzon'da taksicilerin fazla para aldığından şikayet ettiğini dile getirerek, “Trabzon’a yılda 500 bin Arap turist geliyor. Bunlar Körfez ülkelerinden geliyor. Bunların 300 bini kadarı da Suudi Arabistan'dan geliyor. Geçen Suudi Arabistan Büyükelçisi ile bir programda birlikteydik. Tanıştıktan sonra Trabzonlu olduğumu söyledim. Bana 'Trabzon’dan şikayetçiyim' dedi. Ben de kendisine 'Şikayetin nedir?' dedim. Bana 'Bazı taksiciler fazla para alıyor, bazı esnaf farklı muamelede bulunuyor' ifadelerini kullandı. Ben de kendisine bundan 'ben de şikayetçiyim, sadece sen şikayetçi değilsin. Başka şikayetin var mı?' diye sordum. Bana 'Yıldırım düşüyor bizim vatandaşımız ölüyor' deyince Ben de kendisine 'Ona yapacağımız bir şey yok' dedim. Böyle şakalaştık. Daha sonra ben kendisini Trabzon’a programımıza davet ettim. Memnuniyetle kabul etti ve kendisine Trabzon’da mutlaka başkonsolosluk açması gerektiğini söyledim. Kendisi bana özellikle Suudi Arabistan’dan gelenlerin Trabzon’dan bu şikayetlerin dışında çok memnun olduğunu söyledi. Kendileri şöyle bir talepte bulunmuşlar. Biz otellerde kalmasak da köylerde evlerde kalsak, bunlar ailece kalabalık geliyorlar. Fındıklığa, harmana çıkıp daha rahat hareket etmeyi arzu ediyoruz. Ben de kendisine bunları söylenecek yer bizim programımız, buyurun gelin dedim” ifadelerini kullandı. 

Trabzon Valisi Yücel Yavuz da Trabzon’un Körfez ülkelerinden gelenlerin cazibe merkezi olduğunu belirterek “Trabzon özellikle son dönemde turizm hadisesiyle birlikte Körfez'den gelen misafirlerimizle birlikte tam bir cazibe merkezi haline geldi. 2017’de gayet güzel olumlu geçti. Tüm yerler neredeyse pik yaptı. Suudi Arabistan merkezli olmak üzere Körfez Bölgesi'nden gelenler misafirlerimiz bölgeye aşık. Konut yapımı konusunda kamuya ait olan tesisler ve benzeri yönlerde özel sektörler de muazzam bir gelişme kaydetti” diye konuştu.
Yorumlar (1)
İyi güzel 3 yıl önce
Trabzonda yaşayan Trabzonlu turistlerin istekleri şikayetleri ne olacak peki ?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@