Sera Gölü temizleniyor

Sera Gölü'nde şu ana dek yaklaşık 60 bin metreküp tortul malzeme temizlendi.

Trabzon 04.11.2019, 10:30
Sera Gölü temizleniyor

 DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Sera Gölü'nde şu ana dek yaklaşık 60 bin metreküp rusubi (tortul) malzemenin temizlendiğini, kalan 120 bin metreküp malzemeyi ise yıl sonuna kadar temizlemeyi hedeflediklerini bildirdi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, Trabzon'un önemli turizm merkezlerinden Akçaabat Sera Gölü'nde temizlik çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Toplam 5 iş makinesi ve 12 kamyonla devam eden çalışmalarda, göl zemininde biriken rusubi malzemenin çıkartılıp Trabzon Büyükşehir Belediyesince gösterilen alanlara nakledildiğini kaydeden Aydın, gölü tekrar o ihtişamlı görüntüsüne kavuşturmak için yoğun çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Sera Gölü temizleniyor

Aydın, gölden yaklaşık 60 bin metreküp rusubi malzemenin temizlendiğini, kalan 120 bin metreküp malzemeyi ise yıl sonuna kadar temizlemeyi hedeflediklerini kaydetti.

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası Sera Gölü'nde kalıcı çözüm oluşturmak adına yapılan 5 tersip bendinin yanı sıra taşkın anlarında çamurlu suyun içindeki askıdaki malzemeyi tutmak adına bir çökeltim havuzu da yapılacağını aktaran Aydın, projelendirme çalışmaları devam eden bu çökeltim havuzuyla Sera Gölü'ne gelen sedimentin büyük oranda engellenmiş olacağını bildirdi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
yıldız 2 yıl önce
genişlemiş dere yatağından göl yapmaya çalışıyorsunuz. harcanan emek ve kaynağa yazık.
ömer 2 yıl önce
şu gölün mavi olduğunu görebileceğiz inşAllah.
Derecikli 2 yıl önce
Kış a girerken yapılacak işmi bu. Kış boyunca derenin suyu artacak yine dolacak yaza kadar. Milletin parasına yazık. Bari yaza doğru yapılsaydı .....

Gelişmelerden Haberdar Olun

@