alexa metrics

banner536

Salih Cora, Trabzon Havalimanı eleştirilerine yanıt verdi

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, "İnsafsızca istismar ve siyaset malzemesi ediliyor" dedi.

Trabzon 23.08.2021, 17:26 23.08.2021, 17:43
Salih Cora, Trabzon Havalimanı eleştirilerine yanıt verdi

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Trabzon Havalimanında meydana gelen ondülasyon olayının infazsızca istismar edildiğini ve siyaset malzemesi haline getirildiğini ifade etti.

"Trabzon Havalimanı pistinin güneyinde 25 metrekarelik alanda meydana gelen ondülasyon nedeniyle 20 Ağustos Cuma gecesi 20.40'ta trafiğe ara verilmiş, Havalimanı, uçuş emniyetinin titizlikle sağlandığı ve 3 buçuk saat gibi kısa bir süreli çalışmanın ardından saat 00.15'te trafiğe açılmıştır." diyen Cora, CHP Milletvekili Ahmet Kaya ve bazı çevrelerin olayı istismar ettiğini vurguladı.

AK Parti Milletvekili Cora, şunları söyledi:

"Ekiplerin yoğun gayretiyle süratli bir şekilde tamir edilen hafif deformasyon, maalesef bir milletvekili ve bazı çevrelerce insafsızca istismar edilerek siyaset malzemesi haline getirilmiştir.

Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerini hayata geçiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bu eserlerin ihale ve yapım süreçlerinde şeffaflığa titiz bir şekilde riayet etmekte ve kamu yararını daima ön planda tutmaktadır.

Havacılığımızın göz bebeği Trabzon Havalimanı pistinin zaruri hale gelen bakım ve onarımı işi de bu anlayışla inşa edilmiştir.

Projenin hazırlık ve inşa sürecini incelediğimizde geçen yıl kısa sürede yapımı tamamlanan işin ne kadar gerekli olduğu anlaşılmaktadır.

Trabzon Havalimanı pisti 1957 yılında beton kaplama olarak hizmete verilmiş, 1993 yılında AYGM tarafından beton üzeri asfalt kaplama yapılarak tadil edilmiştir.

Bu tarihten itibaren ufak çaplı onarımlar ile hizmet vermeye devam eden mevcut pist üzerindeki asfalt kaplamanın ekonomik ömrünü doldurmuş olması nedeniyle çatlak ve deformasyonlara bağlı olarak uçuş emniyetinin zaman zaman tehlikeye girdiği tespit edilerek hemen harekete geçilmiştir.

Covid-19 pandemisi nedeniyle 03.04.2020 tarihinden itibaren tarifeli uçuşların durdurulduğu Havalimanında, 2020 Mayıs sonuna kadar pistin beton üzerindeki asfaltının kaldırılarak yenilenmesi hedeflenmiştir.

Bu kapsamda 'Trabzon Havalimanı PAT Sahaları Onarımı' işinin ihalesi 29.04.2020 tarihinde gerçekleştirilmiş, 05.05.2020 tarihinde yer teslimi yapılarak imalatlara başlanılmıştır.

Türk Hava Yolları tarafından yurt içi uçuşların başlatılacağı tarihten önce pist üzerinde asfalt yenileme çalışmaları mesai mefhumu gözetilmeden 7 gün 24 saat çalışma esasına göre hızlıca tamamlanarak havalimanı uçuş trafiğine yeniden açılmış, iş kapsamında bulunan diğer imalatlar ile birlikte 31.12.2020 tarihinde tamamlanarak geçici kabulü yapılmıştır.
 
Proje, sözleşme bedeline göre %4,58 oranında iş azalışı yapılarak tamamlanmıştır. Kamuoyunun gözü önünde şeffaf ve hızlı bir şekilde yürütülen süreç bu konudaki iyi niyetten uzak söylemlere cevap niteliğindedir.

Özetle Trabzon ilimiz ve tüm bölgenin ekonomisine can veren havalimanının zaruri hale gelen pist bakım ve onarımı işi, 'Trabzon Havalimanı PAT Sahaları Onarımı' kapsamında, işin ihale ve yapım süreci meri mevzuat hükümlerine uygun bir şekilde gerçekleştirilmiş, sözleşme bedelinin de altına imalatlar tamamlanarak hizmete sunulmuştur."


Yorumlar (13)
Davut 6 ay önce
İhalesiz firmaya 60 milyon tlye iş verip 6 ay sonra olan çökme neye malzeme edilsin bay Cora? Pkk'ya, Almanya'ya mı yoksa Türkiye de Afgan kampı kurulacak diyen İngiltere'ye mi? YETER ARTIK
Metin61 6 ay önce
Ne istismarı ihale yapmadan yandaşa verdiniz her işini alengirli havaalanı karşısındaki yolu yeniden asfatladınız bir sezon bir gitmedi bozuldu sanayi mahallesi değirmendere yolu yaptınız aynı yollar sanki ofrot yolu gibi oldu terminali dere yatağına yapıyorsunuz herkes karlı çıkıyor kimseyi dinlemiyorsunuz üstelik daha kaymakamlık binasını yapıp bitiremeyen sırf akp li diye sözüm ona ihale yapıp o aşama verdiniz üstelik devleti zarara uğratarak tekrar ihale ettiniz şimdi çıkmış süslü cümleler kurup chp milletvekilini suçluyorsunuz ya gerçekten sende cora partin de sıktınız azcık suçunuzu kabul edin herşey de başkalarını suçlamayı bırakın
Osman 6 ay önce
Sayın vekil hikaye anlatmış ama yeni bakımı yapılan pistte hasar nasıl oluşur konusuna hiç değinmemiş. masallarla milletimizi uyutmaya devam
Doğrucu Davut 6 ay önce
Nasıl insanlarsınız siz hepiniz tornadan çıkmış gibi fırıldak mı olur arkadaş iş oy istemeye gelince köprüler,yollar havaalanları siyasete alet edilirken kehkeh gülüp biz öyle yaptık biz böyle yaptık demeyi biliyorsunuz,sorun çıkınca da siyasete alet ediliyor diye yaygara yapıyorsunuz pes doğrusu bu ne perhiz ne lahana turşusu
Mantıklı 6 ay önce
Hahaha. Siz kaldırım yapsanız bile , sağır Sultana duyuruyorsunuz! Basite indirgediğiniz olay, orda İnsanların Canı söz konusu !!!
Vatandaş 6 ay önce
Ondülasyonu daha 1 yıl içinde yenilenen asfalta rağmen olağan bir şeymiş gibi mi görmeliyiz. Deformasyon diyorsunuz işte 1 yıllık asfaltta ne deformasyonu. Trabzon da ne zaman planlı bir proje haya geçirilecek? Akyazı alanı bir spor kompleksi deniyor şehir hastanesi yapmaya çalışılıyor. Şeffaflık söz konusu ise ilk baştan neden spor kompleksi diyip sonra içine bir şeyler koymaya çalışılıyor. Dolgu alanı desen Ayasofya'ya kadar geldi. Sahilimiz kalmadı. İnsanların kaç km sahili olan Trabzon da günü birlik deniz sesiyle yürüyüş bile yapamadığı bir şehrin mvlisiniz.
Borabay 6 ay önce
La neyi istismar ediyoruz, eskisi 10 yıl dayandı, yenilediniz 1 ayda çöktü, yaptığınız her iş yandaşa cemaata peşkeş, sonra köprüler yollar Hv.alanları şehir hastahaneleri harabe. Utanmadan savunuyorsunuz. Vekiliniz şevketin polisine şerefsiz diyor, savunuyorsunuz. Az kaldı az,
Hamburgtan Sinan 6 ay önce
Türkiyenin en eski en kötü havalimanı, 10 sene önce yapılan ic hatların dış cephesi dökülüyor dış hatlar eski ve yetersiz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@