banner555

Salih Cora: “Milletvekilliği yapmaktan feragat edebilirim”

AK Parti Trabzon Milletvekili Avukat Salih Cora, Haber61 TV’de Aleni Sorular programına konuk oldu. 

Trabzon 16.01.2021, 17:50 16.01.2021, 18:01

AK Parti Trabzon Milletvekili Avukat Salih Cora, Haber61 TV’de ekranlara gelen Atakan Kadıoğlu’nun hazırlayıp sunduğu ‘Alen sorular’ programına konuk oldu.

Özel hayatı, siyaset yaşantısı ve birçok konuda çok özel açıklamalarda bulunan Salih Cora, içinde uhde olan ve “bir dönem daha milletvekilliği yapmaktan feragat edebilirim” diyecek kadar önem verdiği Trabzon için düşündüğü projeyi anlattı.

Cora, Trabzonspor Başkanının Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etmemesi konusundaki soru üzerine ise “Trabzonspor’da yöneticilik yapmış, Trabzonspor üyesi, Türkiye’nin en güzel şehrinin belediye başkanı olmuş birisini mevcut Trabzonspor Başkanının elbet ziyaret etmesi nezaketen gereğidir” dedi.

Salih Cora: “Milletvekilliği yapmaktan feragat edebilirim”

“BİR DÖNEM DAHA MİLLETVEKİLLİĞİ YAPMAKTAN FERAGAT EDEBİLİRİM”

Trabzon için yapılmasını istediği ve içinde uhde kalan bir proje olarak yaylalara işaret eden Salih Cora, “Onu yapabilirsem “bir dönem daha milletvekilliği yapmaktan feragat edebilirim” diyebileceğim husus şudur; Bunu Cumhurbaşkanımızla da görüştük. Ben yaylalarda büyümüş birisiyim. Yaylacılık kültürünün Trabzon’da deniz kültüründen daha önde gittiğini görüyorum. Yaylacılık kültür var, bizde bizim bölgemizde küçükbaş hayvancılık yok büyükbaş hayvancılık var. 4342 sayılı Mera kanununun 20. Maddesinde inşaat yasağından bahsediyor. Ağıllar, sundurmalar, geçici barınaklar, turizm alanları falan yapabilirsin, başka inşaat yapamazsın. Bu Karadeniz Bölgesinde büyükbaş hayvancılık yapamazsın. Sabah hayvanlarını köyden yaylaya çıkaracaksın akşamda geri göndereceksin ki yasaya uygun hareket etmiş olacaksın. Bunu yapamadığımız için ciddi bir kaçak yapılaşma söz konusu. İmar Barışı yasasında emeği olmuş birisiyim. Katkı sağladık ve oralara yaylaları dahil ettik ama sorunu çözmedik. Geleceği değil geçmişi çözdük. Yüzyıllık devlet-millet kavgasını sonlandırdık ama geleceğe yönelik bir perspektif ortay koyamadık. Ben istiyorum ki yaylalarımızda da kullanılmayan kötü yerlerin imara belirli standartlar dahilinde, geleneksel mimariye uygun, köy kanununda belirtilen 60 metrekare alan üzerine ahırla beraber bir bina yapılabilmesini, tek tip belirli alanda olması geriye kalan yerlerinde hayvanların istifade edeceği şekilde açılması. Benim en önemli şeyim Karadeniz bölgesindeki bu sorun. Bugün elektrik bağlatılmasından tutun da insanların oralardan göç sorununa kadar, yaşam kültürüne kadar her şeyi etkilediğini düşünüyorum. Bölgemdeki en önemli meselenin bu olduğunu düşünüyorum. Yasak kaçağı teşvik ediyor. Büyük binaları YAYDES projesiyle ileri de yıkacağız. Kanun çıkarsa belirtilen yerde geleneksel mimariye uygun, belirli ölçülerde fiziki ortamlar oluşturacağız. Benim hayalimde çıkarmak istediğim kanunlardan biri budur” şeklinde konuştu.

“ÇEVRE YOLUNUN BAŞLADIĞINI GÖRMEK İSTİYORUM”

Cora, Trabzon için içinde uhde kalan, yapılmasını istediği proje sorusuna ek olarak “Birde çevre yolunun başladığını görmek istiyorum” dedi.

“TRABZONSPOR BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU’NU ZİYARET ETMELİDİR”

Trabzonspor Başkanının Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etmesi gerektiğini vurgulayan Salih Cora, “Trabzonspor’da yöneticilik yapmış, Trabzonspor üyesi, Türkiye’nin en güzel şehrinin belediye başkanı olmuş birisini mevcut Trabzonspor Başkanının elbet ziyaret etmesi nezaketen gereğidir. Trabzonspor başkanı Sadece bir siyasi partiyi değil bütün siyesi parti liderlerini ziyaret etmelidir. En çok hangisinden istifade etmesi gerekiyorsa en fazla onu ziyaret etmelidir. Herkesi en güzel şekilde ağırlaması gerekiyor. Siyaset yapmamalıdır, siyasetin üstünde olması lazım. Trabzonsporlu siyasetçilerde Trabzonspor’u siyasetin bir malzemesine konu etmeden Trabzonspor’u siyaset üstü görüp ona hep katkı ve fayda sağlaması gerekiyor. Yaklaşım bu doğrultuda olması lazım. Bu minvalde ziyaret etmesinin daha doğru olabileceğini düşünmüştüm. Çatışma kültürü diyebiliriz de buna. “Eğer onu ziyaret edersem farklı yerlerin bir tavrını hissedersem, oradan bir zarar görebilir miyim” endişesiyle bir ikilem yaşandı. Çatışma ikilemi diyebiliriz. Ben AK Parti’nin içerisindeyim. Biz böyle yaklaşmıyoruz ama kendi içlerinde bir ikilem yaşamış olabilirler. “Acaba ziyaret etmenin farklı yerlerde farklı bir yansıması olur mu?” Onun endişesini taşımış olabilirler. Benim yorum yapmam şık olmayabilir ama benim görüşüm ziyaret edebilir. Ziyaret ettiği zaman Trabzonspor Başkanı kim olursa olsun “biz orada seçim kaybettik, ziyaret ettiniz” gibi bir yaklaşım olabilir mi? Bu algıyı oluşturanlar “AK Parti böyle yaklaşımlı bir siyasi partidir, ya taraf olacaksın ya bertaraf olacaksın” gibi bir anlayışımız yok ki. Herkesin farklı düşünme kültürü demokrasimizin temel unsurlarından biridir. Seçimler olacak, sandıklar olacak, biz sandığa en fazla sevgi, saygı ve hürmet gösteren bir siyasi partiyiz. Sonuçta adam sandıktan çıkmış. YSK iptal etti, tekrar sandığa gitti, ezici çoğunlukla tekrar çıktı. Buna saygı duyacağız. Sonuçta yaptığı ve yağmadığıyla millet değerlendirecek kendisini. İyi şeyler yaparsa millet tekrar seçer, belki başka noktaya taşır. Bizden kaynaklı bir şey yok. Sportif başka bir şey olur onu ben bilemem. Benim kişisel görüşüm ziyaret edebilir. Ben AK Partili Trabzonspor Başkanı olsam böyle bir gelişmeden sonra nezaketin gereğini yerine getirirdim” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZ FENERBAHÇELİ İSE BENDE TRABZONSPORLUYUM”

Trabzonspor’un her zaman yanında olduğunu belirten Salih Cora, “ben Trabzonspor’un her zaman yanında olan bir siyasetçiyim. Trabzonsporluyum her şeyden önce. Şunu derim; “Cumhurbaşkanımız Fenerbahçeli ise bende Trabzonsporluyum. Bitmiştir.” CHP’li bir milletvekili de Kılıçdaroğlu Fenerbahçeli ise ben de Trabzonsporluyum diyebilir. Liderlerin tercihleri farklı, yaşadıkları yer, geçmiş, yaşları vs. Onlar Trabzonspor’dan önce doğdular, ne yapabilirsin? Ama ben Trabzonsporluyum, Trabzonspor’a kalpten aşık denilebilecek bir durumdayım. Trabzonspor’la ilgili Türkiye’de en etkili eylemlerden birisini biz yaptık.   Galatasaray maçından sonra TBMM’nin salonunu kullanarak, Trabzonspor forması giyip hakeme kırmızı kart gösterip ve o hakemin hakemliğini, düdüğünü asmasına neden olan, hakemlik hayatının sona ermesine neden olan bir yaklaşım ortaya koyduk. Zamanı geldiğinde Federasyonu istifaya davet edip istifasını sağlayan, MHK’yı istifaya davet edip istifasını sağlayan bir yaklaşımda olduk. Biz bunu Trabzonspor’dan bağımsız yaptık, Trabzonspor’un bir yönlendirmesi yoktu. Bu yılı istisna tutuyorum ama görev süremiz içinde masaya yumruğumuzu vurmamız gereken anlarda vurduk, konuşmamız gereken yerlerde konuştuk. En üst mercilerle de bunları müzakere ettik. Her zaman Trabzonspor’un hakkını hukukunu koruma noktasında orayı bir kırmızı çizgi olarak belirledik. Bir durum olduğunda direk telefonu açıp “bu nedir, görmedi mi, hata mı var, kasıt mı var, ne yapıyorsunuz? Bunu bir daha baksanıza? Derim yani, Dedim de. Çekinmem kimseden. Bir nezaket bir üslup içerisinden. Şunu yapın demem, benim takımıma yapılmasın istemediğimi başkası için istemem. Ama bir hukuksuzluğu, bir yanlışı, bir kasıt ihtimalini gördüğüm her yerde yetkili merci neresi varsa onlarla görüşmüşümdür. Bunu kendi bağımsız duruşumla beraber, Trabzonsporluluk duruşuyla yapmışımdır” şeklinde konuştu.

TBMM’DE TRABZONSPORLU 70 MİLLETVEKİLİ VAR

TBMM’de Trabzonsporlu çok sayıda milletvekili olduğuna değinen Salih Cora, “Trabzonsporlu çok sayıda vekil var. Çok etkili yerlerde kişiler var. Plan bütçe komisyon üyesiyiz, AK Partili 15 Milletvekiliyiz orada, 10 kişisi Trabzonsporlu. Uşak, İzmir, Erzurum, Antalya, Bursa milletvekilleri Trabzonsporlu. Büyük bir güç. Trabzonspor başkanı ve yönetimi milletvekillerini de ziyaret etmesi lazım. Bunlar Trabzonsporludur. Onlarla bir yemek ortamında konuşmak, maçlarda davet etmek. Trabzonspor’u Trabzonspor yapan hasretlerdir aslında. Trabzonsporlu olan en az 70 milletvekili var. 600 içinde de iyi bir rakam. Trabzonlu milletvekili sayısı toplamda 26 şuanda bütün siyasi partilerden. Birlikte maç isliyoruz. CHP’li Ahmet Kaya ile çok sık yaparız futbol sohbeti. Hüseyin hocamla zaman zaman yaparız. Kendi milletvekili arkadaşlarımızla. Trabzonspor yendiğinde de yenildiğinde de hemen milletvekilleri bizi görür “ya nasıl olur böyle bir şey”, “ne güzel gidiyorsunuz, iyi gidiyorsunuz”, Şurada eksik var” gibi söylerler. Bu konuda en duyarlı Fenerbahçeli olmasına rağmen Volkan Bozkır’dır. Futbolu çok iyi analiz ediyor, yorumluyor. Trabzonspor-Fenerbahçe muhabbetlerini en sık yaptığımız kişidir. Futbol muhabbeti meclisin vazgeçilmez sohbetlerinden biridir. Öyle dönemlerde muhalefet-iktidar hiç farketmiyor, takımların iktidarı takımların muhalefeti söz konusu oluyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (21)
Trabzonlu 2 ay önce
İmamoğlu ile ilgili yorum yapan cahil insanlar önce trabzon sporla öz geçmişini öğrensinler
Haktan şaşmaz 2 ay önce
Sen de eko nun çapı kadarsın.Anlama yetenek işi ki bu sen ve senin gibi düşünenlerde malesef sıfır. Zaten kıt olan Aklını kendine sakla.lazım olur.
BenDeniz 2 ay önce
HaktanŞaşmaz; eko senin asker arkadaşın mı?20 milyonluk bir şehirin oyun alan insana saygılı olacaksın. Senin gibiler zaten Ekrem imamoğlunu sevmeyin. Sen aklını kendine sakla. Ekrem İmamoğlu Adam gibi adam Trabzonlu Ve çok iyi de TrabzonSporlu.
köylü 1 ay önce
beyinlerini kiraya vermiş olanlara ne anlatırsanız anlatın, TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE AKP SAYESİNDE, HAK HUKUK ADALET KAVRAMI KALMAMIŞTIR, YOLSUZLUKDA DÜNYA BİRİNCİLİĞİNİ KİMSYE KAPTIRMIYORUZ NEDEN? 19 YILLIK DÖNEMDE ETRAFINA BAKSALAR DOLMUŞÇU BÖREKÇİ ÇÖREKÇİ SÖZDE İŞADAMLARI OLDULAR...!!!!!!!!!!!!!
ANAP DÖNEMİNDEDD BÖYLE TİPLER ORTAYA ÇIKMIŞTI ŞİMDİ NERDELER? BU GÜNLERDE BİTECEK HAKAN BEY SABIRLI OLUN DERİM...
oflee 1 ay önce
%52 alan cumhurbaşkanına neden saygı duymuyorsunuz SÖZDE diyorsunuz o zaman diye sorarlar adam olana
Imam ve oglu 2 ay önce
Agaoglu ?
Vizyonsuz tekil kisilik.
idris 2 ay önce
mecbur değil imamoğlunu ziyaret, ne yapmışki trabzonspor için de ziyaret edecekmiş hadi ordan
Ahmet 2 ay önce
Sesinizimi çıkarttın sayın vekilim 2011 de türk futbolunu bitirdiler ağzınızı açamadınız bu kadar insanın duygularıyla oynadılar ama gün gelir herkez ettiği haksızlığın altında ezilir gün gelecek trabzonsporda herşey bitecek zaman en iyi ilaçtır
Trabzon 2 ay önce
Milletvekili aday olacak gerisi hikaye. Gösterilmese ayrı mesele
Bulent 2 ay önce
Sayın cora bey sehir hastanesi ihale olalı 4 ay oldu ortada fol yok yumurta yok
Siz yayladan bahsediyorsunuz
Hızlı hızlı
Yayla 2 ay önce
Yaylaları rahat bırakın. Şehiriçi bitti sıra yaylalarda.
Safet 2 ay önce
1- futbol gibi boş konulara bu kadar zaman ayır diye seni meclise göndermediler. 2- haçka Yaylası’nda yer alıp ev yapma isteğin olduğu söyleniyor. Zaten boş yer kalmadı yaylalarda hayvancılık yapmak için. Sen şimdi yaylaları imara açıp ne yapmaya çalışıyorsun soru işareti.
MURAT 2 ay önce
Vekil şu ana kadar gözle görülür ne yapmış bilen varmı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner531
orta şiddetli yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Ankara Keçiörengücü 24 39
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 26 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 25 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 24 52
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 24 37
8. Levante 25 32
9. Athletic Bilbao 24 30
10. Celta de Vigo 25 30
11. Granada 24 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 23 21
20. Huesca 25 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@