Restorasyonu bitti, ziyarete açılmayı bekliyor

Restorasyonu biten Kızlar Manastırı ziyarete açılacağı günü bekliyor.

Restorasyonu bitti, ziyarete açılmayı bekliyor

 Trabzon’un Boztepe sırtlarında 14. yüzyılda yapılan zaman içerisinde ilgisizlikten dolayı harabeye dönen Kızlar Manastırı’nın 4 yıl süren restorasyonu geçtiğimiz yıl tamamlandı. Restorasyonu biten Kızlar Manastırı ziyarete açılacağı günü bekliyor.
Trabzon’un Boztepe yamacında şehre hakim bir yamaçta Pontus Kralı III. Alexios zamanında (1349-1390) iki teras üzerine inşa edilen Kızlar Manastırı’nda restorasyon çalışmaları yaklaşık 1 yıl önce bitmesine rağmen ziyarete açılamadı. 2014 yılının Mart ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aslına uygun olarak restore edilmesi için restorasyon çalışmaların başladığı manastırda 4 yıl süren restorasyon çalışmaları yaklaşık 2 milyon TL’ye mal oldu. Tarihi Kaya Kilisesi ve örneğine nadir rastlanan fresklerin gün yüzüne çıkarıldığı manastır ziyarete açılacağını günü bekliyor.
Mülkiyeti Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait, restorasyonu bitene kadar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne tahsis edilen Kızlar Manastırı’nın belediyeyi devrinin yapılamadığı için ziyarete açılamadığı öğrenildi.

Kızlar Manastırı
Boztepe mahallesinde şehre hakim bir yamaçta bir bulunan manastır Pontus Kralı III. Alexios zamanında (1349-1390) iki teras üzerine inşa edildi. Yüksek bir koruma duvarı ile çevrilen manastır birkaç defa onarılsa da son şeklini 19. yüzyılda aldı. Şapel ve birkaç hücrenin bulunduğu manastırdaki kaya kilisesinin içerisinde kitabeler ve III. Alexios’un eşi Theodora ve annesi Eirene’nın portreleri yer alıyor. Kaya Kilisesi ve örneğine nadir rastlanan fresklerin gün yüzüne çıkarılması restorasyon projesinin en önemli kısmını oluştururken, restorasyonu tamamlanan ve ziyaretçilerine açılacağı günü bekleyen Kızlar Manastırı'nın turizmde yeni bir cazibe merkezi olması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 11:15
inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 6 ay Önce

etraındaki evlerin yıkılması gerek

muhammet
muhammet - 6 ay Önce

bu sene izine gittim, resterasyon halinde bilet kesildi , biletciye sitemde bulundum onada yukardan talimat verildigini söyledi gercekten cok kisa vadeli düsünüyoruz, kisa yoldan nasil haksiz kazanc elde edebiliriz diye.. böyle devam edersek bundan 5-6 sene sonra trabzona gelecek turist bulamazsiniz..

Şenol.cici
Şenol.cici - 6 ay Önce

Kardeşim.yalan.niye.söyluyosunuz.ben.tam.manastirin.yaninda.oturuyorum.4senedir.restorosyon.var.kimseden.para.alindigi.yok.

fatih
fatih - 6 ay Önce

kızlar manastırıyla sümela manastirını karıstirmayin .kızlar manastirinda henuz bilet veya biletçi yoktur kapalı vaziyette kızlar manastırı.sumela manastirinda restorasyonun devam ettigi sadece giriş kısmı ziyerete açık olduğu doğrudur.

SIRADAKİ HABER