Ortahisar tarihi çeşmeleri restore ediyor

Trabzon'da tarihi çeşmeler onarılıyor.

Trabzon 03.03.2020, 11:28
Ortahisar tarihi çeşmeleri restore ediyor

Ortahisar Belediyesi, ilçe sınırlarında bulunan tarihi çeşmeleri restore ediyor. Beş adet tarihi çeşmeyi ihale ederek restorasyon çalışmalarına başlayan Ortahisar Belediyesi, 10 adet tarihi çeşmeyi ise, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü'nden onay aldıktan sonra ihaleye çıkaracak.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, "Tarih kenti Trabzon'da tarihi çeşmelerimizin kaderine terk edilmesi, adeta metruk yapılar olarak harap ve virane bir şekilde bırakılması içimizi acıtıyordu" dedi.


Tarihi mirasa sahip çıkmanın en büyük yükümlülük olduğuna dikkat çeken Başkan Genç, "Ecdâdımızın tarihi eserlerle donattığı güzel şehrimizde devraldığımız bu mirasa bütün imkânlarımızla birlikte sahip çıkıyoruz. Köklü bir geçmişi bulunan Trabzon'da sadece Türk-İslâm medeniyetine ait eserlere değil, farklı kültürlere ait tarihi eserlere de sahip çıkarak ayağa kaldırıyoruz. Bu tarihi eserler bizim medeniyetimizin tapu kayıtlarıdır. Bu tarihi mirasa sahip çıkmak en büyük yükümlülüğümüzdür. Şehrimizde çok sayıda tarihi çeşme var. Maalesef, bu eserler yıllardır adeta öksüz bırakılmış, kaderine terk edilmiş, horlanmış bir vaziyetteydi. Bu görüntü tarih kenti Trabzon'a hiç yakışmıyordu. Oysaki çeşmeler medeniyetimizin dünya medeniyetine armağan ettiği en önemli eserler arasında yer alıyor" dedi.

Restorasyon çalışmalarında aslına sadık kalmanın çok önemli bir konu olduğuna dikkat çeken Başkan Genç, "Tespit ettiğimiz ve envanterimize aldığımız 15 adet tarihi çeşmemizin restorasyon işlemlerini tamamlayacağız. İlk etapta 5 adet tarihi çeşmemiz için; Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan onay alarak bunları ihale ettik. Ve restorasyon çalışmalarına başladık. Geriye kalanları ise, onay aldıktan sonra ihaleye çıkaracağız. Tabi restorasyon çalışmalarında aslına sadık kalmak, eserin doğallığını bozmamak çok önemli. Bu konuda da oldukça titiz davranıyoruz. Bu çalışmalar bittiğinde tarihi çeşmelerimiz aslına uygun olarak gün yüzüne çıkacak. Tarihi çeşmelerimiz kaderine terk edilmiş, metruk yapılar olmaktan çıkacak" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (3)
ahmet 9 ay önce
başka ne yapar belediye, riv riv riv
Trabzonlu Hayati dayı 9 ay önce
Zihniyeti akparti bu,,,çağdaş ulaşım Raylı sistem çağdaş engelli yolu bisiklet yolu bunların hiç birini bilmez,zaten yüzlerce olan Camilerimize fazladan Cami yapmak vede Çeşme onarmak,yani Trabzon halkı size bunun içinmi oy veriyor,
Tonya 9 ay önce
Bravo Orta Hisar Belediyesi. Fevkalade bir proje. Aklımdan geçiyordu uzun zamandır ama kimse umursamaz diye herhangi bir kuruma da yazmadım. Tebrikler Ahmet Metin Genç.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@