Ortahisar Halk Eğitimden Mehmetçiğe 'sıcak' destek

Mehmetçik Vakfı, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtında şehit ve gazilerine 35 bin 450 Tl bağışta bulunan Ortahisar Halk Eğitim Merkezi’nde bağış ve ödül töreni düzenlendi.

Trabzon 11.04.2018, 11:17
Ortahisar Halk Eğitimden Mehmetçiğe 'sıcak' destek

Ortahisar Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen bağış törenine Vali Yücel Yavuz’un eşi Şengül Yavuz, Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu, TSK Mehmetçik Vakfı Samsun Temsilcisi Albay Bülent Uzun, Mehmetçik Vakfı Gayrimenkul ve Bağış İşlemleri Uzmanı Orçun Çelik, daire amirleri, Halk Eğitim merkezi Gönüllü bağış yapan kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Halk Eğitim Merkezi tarafından yaptıkları bağışlara karşılık, kendilerine Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü E. Tümgeneral Yaşar Bal tarafından gönderilen teşekkür belgesi Vakıf Samsun Temsilcisi Bülent Uzun tarafından takdim edildi.
 
Şehit ve gazilerimizi şükran ve minnetle anarak konuşmasına başlayan Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Mehmetçik Vakfı tarafından hazırlanan filmi izlerken duygulu anlar yaşadı. Mehmetçik Vakfı'na teşekkür eden Kaymakam Hatipoğlu, “Aynı zamanda bize birçok şeyi düşündürdü. Milletimiz her zaman için zor zamanlarda bir ve beraber olmayı başarmış, aynı zamanda zorluklara karşı yaşanmış bir millet. Bu coğrafyada bu yaşamın bedelini ödemiş, asırlardır vatan evlatları olarak sizlerin çocukları bizlerin dedeleri, hepimizin dedeleri ödediler ödemeye devam ediyorlar. Bundan sonra da aynı kararlılık içinde olacağız. Ama Atatürk’ün söylediği gibi; yüreği senden daha temiz bir orduya rast gelinmemiş sözünü Afrin’de bir kez daha bizim askerlerimiz göstermiş durumda. Öncelikle Afrin’de olmak üzere şehit olan ve kahraman gazilerimizi saygıyla hürmetle selamlıyorum. Mekânları cennet olsun. Tabi Mehmetçik vakfıyla beraber önemli bir faaliyet icra ediliyor. O da, geride kalan ailelerimize sahip çıkma hususunda milletimizin gösterdiği kararlılık. Aynı zamanda asker ocağındayken hayatını kaybeden şehitlerimizin ailelerine de sahip çıkılması bu çok çok önemli bir husus.” dedi.

Trabzon’un yurt severliğiyle, vatanseverliğiyle her zaman için ülkemizde apayrı yeri olan kadirşinas bir il olduğuna dikkat çeken Kaymakam Hatipoğlu, “Afrin operasyonu sırasında ortaya çıkan bu güzel fikirle birlikte “El sanatlarımız Mehmetçiğimize uzansın” kampanyası ile birlikte; kursiyerlerimiz usta öğreticilerimiz müthiş bir gönüllülük sergilediler. Başta halk eğitim merkezimizin yöneticileri olmak üzere tüm etkinliklere katılarak büyük destek veren Valimizin değerli eşleri Şengül Yavuz Hanımefendi olmak üzere katkısı olan herkese şükranlarımı sunuyorum. “şeklinde konuştu.
 
Mehmetçik Vakfı bağış toplamaz, bağış kabul eder

Törende bir konuşma yapan Vakıf Samsun Temsilcisi E. Albay Bülent Uzun, "Mehmetçik Vakfı'nın kuruluş amacı, Türk Silahlı Kuvvetlerinde yaptığı vatan hizmeti esnasında şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere belirlenen esaslara göre ölüm ve maluliyet yardımı yapmaktır. Bugüne kadar Mehmetçik Vakfı tarafından 51 bin 122 kişiye toplam 688 milyon 534 bin 319 TL yardım yapıldı. Halen 8 bin 810 kişiye aylık ortalama 7 milyon 150 bin TL yardım yapılıyor. Yapılan bu yardımların gelir kaynağı, vatandaşlarımızın yaptıkları menkul, gayrimenkul ve kurban bağışlarından elde edilen gelirler oluşturuyor" dedi.

Ayrıca 2017 yılından itibaren Vakıf Mütevelli Heyetinin kararı doğrultusunda şehitlerin anne, baba ve eşlerine anneler ve babalar gününde olmak üzere 500'er TL nakdi yardım yapılmaya başlandığını belirten Uzun, "Vakfımıza yaptıkları önemli bağış ve göstermiş oldukları duyarlılık nedeniyle Ortahisar Halk Eğitim Merkezi yöneticileri ve kursiyerlerine Mehmetçik Vakfı adına teşekkürlerimizi sunuyoruz" diye konuştu.
 
'El Sanatlarımız Mehmetçiğimize yardım eli olsun'

Yapılan bağışlarla ilgili bilgi veren Ortahisar Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Genç, “Ortahisar Halk Eğitim merkezi olarak “El sanatlarımız Mehmetçiğimize Yardım Eli Olsun” temalı 85 mahallede görev yapan usta öğreticilerimiz, kursiyerler ve halkımızın desteği ile 35 bin 450 TL katkının yanı sıra Afrin’de ki Mehmetçiklerimize destek vermek üzere 1500 adet gümüş ay yıldızlı çevşen, şehidimiz Eren Bülbül adına Somali’de yapılacak olan yetimhane için 5 bin 280 TL katkı sağlanmıştır.” dedi. Bizler ekmeksiz yaşarız, hürriyetsiz yaşayamayız diyen Müdür Orhan Genç, “. Bu yüzden Suriye'nin, Irak'ın, Kudüs'ün ve mazlum milletlerin özgürlüğü için savaşan başta Devletimiz olmak üzere, kahraman ordumuzun ve Mehmetçiğimizin tek nefer, tek nefes ve son damla kana kadar arkasındayız, yanındayız.” şeklinde konuştu.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@