7m


7m

hyundai

Örnek bahçede fındık hasadı

Örnek Bahçede fındık hasadı 2 Ağustos’ta yapılacak.

Trabzon 31.07.2018, 15:35
Örnek bahçede fındık hasadı

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından fındıkta verim kaliteyi artırmak amacıyla uygulanan proje kapsamında farklı sistemlerle dikilen örnek bahçelerde 2018 ürünü fındık hasatına 2 Ağustos Perşembe günü başlanacak.

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi adı altında sektörle ilgili tüm kesimlerin desteği alınıp, Tarım ve Orman Bakanlığı Trabzon İl Müdürlüğü ile ortaklaşa uygulanan ve 2013 yılından itibaren, yaşlı bahçelerin sökülüp, tek dal ve ikili sistemle yeniden dikimi ile gerçekleştirilen örnek bahçelerden Yomra ilçesine bağlı İkisu Mahallesi’ndeki Ömer Ustaömeroğlu’na ait bahçede 2018 ürünü hasat şenliği yapılacak.

İkili sistemle 2014’de dikilen ve 5 yaşındaki fidanların yer aldığı yaklaşık 3 dönümlük bahçedeki hasat şenliğine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da davet edildi. Hasat şenliğine fındık üretilen illerdeki Ticaret Borsaları ile Ticaret ve Sanayi Odalarının başkanlarının yanı sıra sektör ile ilgili kuruluşların temsilcileri de katılacaklar.

Hasat şenliğine katılanlar, topladıkları fındıkları günün anısına armağan olarak kendileri alacaklar.

TTB tarafından 5 yıldır uygulanan proje kapsamında Trabzon genelinde 63 örnek bahçede farklı sistemlerle dikimler yapıldı. Proje ile halen ortalama olarak dekarda 100 kg’ın altında olan verimin en az 200 kilogramın üzerine çıkarılması ve randımanın da arttırılması hedeflendi.

Örnek bahçede fındık hasadı


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@