Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Haluk Pekşen’i yalanladı

Sürmene yangını sonrasında yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'in yangın sonrası yapılaşma iddialarını Bakanlık bir kez daha yalanladı.

Trabzon 12.08.2017, 14:00
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Haluk Pekşen’i yalanladı

Trabzon’un Sürmene İlçesi, Çamburnu Mevkii'nde geçtiğimiz aylarda çıkan yangından sonra yapılaşma olduğu iddiasını yalanlayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in iddialarının asılsız olduğunu belirtti.


Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in Sürmene Çamburnu örtü yangını ile alakalı gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan bir takım mesnetsiz iddiaları gündemi meşgul etmeye devam etmektedir.

Ortaya atılan mesnetsiz iddialar için defalarca açıklama yapılmıştır. Hatta bu konuda birçok gazeteye tekzip metni gönderilmiş ve mahkeme kararı ile gazetelerde yayınlanmıştır. Haluk Pekşen’in bahse konu olan ve tamamen yalan sözlerden oluşan değerlendirmelerden biri; Trabzon’un Sürmene İlçesi, Çamburnu Mevkii'nde geçtiğimiz aylarda çıkan yangından sonra yapılaşma olduğu iddiasıdır. Bu alanda yangından dolayı herhangi bir ağaç eksilmesi ve kesilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Sayın Bakanımızın beyan ettiği gibi orman yangınlarında zarar gören alanların 1 metrekaresi dahi yapılaşmaya açılmamış ve aynı sene içerisinde yeniden ağaçlandırılmaya başlanmıştır. Burada da bu ilkeden taviz verilmemiştir. Örtü yangını sonrasında yerinde yapılan incelemelerde ağaçların zarar görmediği haliyle yeni bir dikim ihtiyacı olmadığı tespit edilmiştir.

Yangının olduğu yerde herhangi bir yapılaşma asla söz konusu değildir. Alandaki yapılar, söz konusu örtü yangınından önce yapımına başlanan orman köşklerinden ibarettir ve orada meydana gelen yangınla hiç ama hiç alakası olmayan bir durumdur. Habere konu alanda bir tek ağacın bile zarar görmediği ortada iken ve bu konuda bütün iddiaların iftira olduğu mahkemece onaylandığı halde halen bu iftiralara dayanarak haber yapılmasını ve bu habercilik anlayışından dolayı meslek ilkelerinin açıkça ayaklar altına alınmasını görmek bizleri ziyadesi ile üzmektedir.
Gerçekleri yüce Türk Milleti yakinen görüyor ve Bakanlığımızın ağaçlandırma çalışmalarını ve ormanları koruma konusundaki takdirlerini her defasında gösteriyor. Aydınlığa gözlerini kapatanlar bütün dünyanın karardığını sanırlar hâlbuki gerçek kendi dünyalarını kararttıklarıdır.”

Yorumlar (1)
faruk 3 yıl önce
Gözlerimize mi inanalım sizin açıklamalarınıza mı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@