banner556

Nobel ödüllü Profesör Trabzon'u tebrik etti

Trabzon'da bir durağa yerleştirilen insanları maske takmaya teşvik edecek yapay zeka uygulaması nobel ödüllü profesörden tebrik aldı.

Trabzon 08.12.2020, 15:36 08.12.2020, 18:42

NOBEL ÖDÜLLÜ PROFESÖR BÜYÜKŞEHİR’İ TEBRİK ETTİ

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Türkiye’de ilk olarak gerçekleştirdiği ve maske takmanın gerekliliğini anlatan yapay zeka çalışmasının yankıları devam ediyor. 2017 yılında Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülen Richard H. Thaler, sosyal medya hesabından paylaştığı proje videosu ile Trabzon Büyükşehir Belediyesini tebrik etti.

Büyükşehir Belediyesinin bir süre önce otobüs duraklarına yerleştirdiği yapay zeka tabanlı dijital ekranlar, maskesi olmayan vatandaşların yüzünü özel bir yazılımla koronavirüse çevirerek maske takmaya teşvik ediyor. Kameralara yansıyan görüntülerde, durağa maskesiz olarak gelen ve dijital ekrana bakanlar, yüzlerindeki koronavirüs ifadesini görünce şaşırıyor ve maske takıyor.

DÜNYADA YANKI UYANDIRDI 
Türkiye’de ilk kez Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen, ulusal basında ve sosyal medyada büyük ses getiren çalışma, dünyada da yankı uyandırdı. Euronews, CNN İnternational, TRT World, dünyaca ünlü online pazarlamacı Larry Kim ve 2017 yılında Nobel Vakfı tarafından davranışsal iktisat alanında yaptığı katkılardan dolayı Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülen Richard H. Thaler, projenin videosunu paylaşarak Trabzon Büyükşehir Belediyesini tebrik etti. Büyük beğeni toplayan videoya dünyanın çeşitli yerlerinden de olumlu yorumlar geldi. 

RİCHARD H. THALER KİMDİR?
Richard H. Thaler, Amerikalı ekonomisttir. Chicago Üniversitesi Booth İşletme Okulu'nda ekonomi profesörüdür. 2015 yılında Amerikan Ekonomi Derneği'nin başkanlığını yaptı. 2017 yılında Nobel Vakfı tarafından davranışsal iktisat alanında yaptığı katkılardan dolayı Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görüldü.

Nobel ödüllü Profesör Büyükşehir’i tebrik etti

Nobel ödüllü Profesör Büyükşehir’i tebrik etti

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@