banner536

banner526

banner513

Mumhane'de kazı çalışmaları durduruldu!

Mumhane’de kentsel dönüşüm kapsamındaki kazı çalışmaları durduruldu

Trabzon 15.05.2019, 13:01 15.05.2019, 13:28
Mumhane'de kazı çalışmaları durduruldu!

4 bin yıllık tarihi geçmişi olan Trabzon’un antik kalbi olarak anılan Ortahisar ilçesindeki Mumhane’de yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında 1300’lü yıllara ait kale surlarının ortaya çıkmasının ardından bölgede iş makineleri tarafından yapılan kazı çalışması Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından dün durduruldu. Bölgede antik kazı çalışması yapılacağı öğrenildi.

Geçtiğimiz yıl aynı bölgede kentsel dönüşüm kapsamında yapılan çalışmalar sırasında yine 1300’lü yıllara ait olduğu düşünülen su kemeri ortaya çıkarken, son yıkım çalışmalarında ise yaklaşık 20 metre mesafede kale surunun temel kısmı ortaya çıkmıştı.

Konuyla ilgili daha önce değerlendirmelerde bulunan Trabzon Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz, Trabzon’un her karesinde tarih yattığını belirterek 4 bin yıllık kentin tarihinin toprak altında bulunduğunu söylemişti. Mumhane-Pazarkapı Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında ortaya çıkartılan tarihi surun 1300’lü yıllarda yapıldığını kaydeden Erüz, “Antik çağdan itibaren Trabzon’un denizle bağlantısının kurulduğu alan üzerinde bulunuyoruz. Bu kalıntı parçası yakın mesafede görülen Aşağıhisar kısmının doğudaki surun bir parçası ve şu anda açığa çıktı. Burası 1970’lere kadar ayakta olan bir yapıydı ancak daha sonra buradaki binalar bir şekilde tahrip edildi. Şu anda bulunduğumuz zeminin altında bu kale suru devam ediyor. Bu sur, tarih kitaplarına göre bu halini 1300’lerde almış, yani bu sur 1300’lerde yapılmış. Bizans’ın hemen devamındaki dönemde Osmanlı Dönemi’nde ise sur elden geçirilerek restore edilip yeniden yükseltilerek genişletilerek kullanılmış” bilgisini paylaşmıştı. 

Mumhane'de kazı çalışmaları durduruldu!

Mumhane'de kazı çalışmaları durduruldu!


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
Abdi 1 yıl önce
Bugün kazıyı yukardan emirle devam ettirirler, hiç merak etmeyin. Burasını inşaata açan kafa 1300'lü, yıllarda nasılsa buralarda İslamiyet yoktu diyerek cihat ilan edip, insanlık ve medeniyet suçu işlemeye devam ediyordu.
Yasar 1 yıl önce
Orasi zaten tarih orayi hangi kafa kentsel donusturuyor? Tarihi yok ettiniz.
Arif 1 yıl önce
Adı üstünde Hisar orası.komple yıkın koca bir tarihi kent çıkacaktır oradan.Halen zorluyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@