banner536

banner526

banner513

Milletvekili Salih Cora’dan acı itiraf!

Salih Cora "İŞKUR’a verdiğimiz desteği keşke üreticiye verseydik! Genç nesil ben ahıra inmem diyor. İŞKUR’a başvurup Güvenlik görevlisi olmayı maharet sayıyor.” 

Trabzon 11.10.2019, 14:51
Milletvekili Salih Cora’dan acı itiraf!

Haber61/Haber Servisi
Levent Ustabaşı

Trabzon Ticaret Borsası (TTB)’nın 3 T ( Tarım - Ticaret - Turizm)  sloganı ile yaptığı  12X12 Karadeniz toplantılarının bu ayki kısmı Tonya Foreye Tesisleri’de gerçekleştirildi.

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel’in de katkılarıyla yapılan toplantıya AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Trabzon Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, Trabzon Borsa Başkanı Eyüp Ergan, DKİB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Erdoğan, Tarım İl Müdürü Cahit Gülbay, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, borsa yöneticileri, iş dünyasından isimler katıldı. 

İYİKİ VARSINIZ

“Barış Pınar Harekatını destekliyorum. Bu topraklarda yine bir görev düştü. Askerimizin ayağına taş değmesin.” diyerek açılış konuşmasını yapan  Trabzon Borsa Başkanı Eyüp Ergan, “Bugün burda yarına aşka yerde farkındalıklar yaratmaya devam edeceğiz. İyiki varsınız. İyiki geldiniz.” dedi. 

FARKINDALIK YARATTIK

Tarım İl Müdürü Cahit Gülbay, “Tonya Tereyağımızın üretiminde daha kaliteli olması için rol oynamak, marka olmuş dünyaya nam salmış Tonya’dan dünyaya bu faliyetlerimizin biraz daha farkındalık oluşturmak istedik. Tereyağın Osmanlı fermanlarına giren ürünümüzün biraz daha tanıtımı olması için böyle bir etkinlik düzenledik.  “ dedi.

Milletvekili Salih Cora’dan acı itiraf!

ÇOK ÜRETİRSEN YENİLMEZSİN

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman konuşmasında, “Barış Pınarı Operaysonu için bir iki kelime etmek istiyorum. Biz yenilmeyeceğiz. Allah Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin. Biz yenilmeyeceğiz. Ancak yenilmememiz için üretimi artırmamız lazım. Daha fazla üretirseniz bombayı daha fazla indirirsiniz teröristin başına..” dedi.

TEREYAĞ ÇEYİZDİR

Devamında Ataman şunları kaydetti;

“Tereyağ bu memleket için en  az fındık kadar önemlidir. Tereyağ genç kızlarımızın çeyizi, delikanlıların kahve harçlığıdır. Tereyağ futboldur. Trabzonspor’dur. Haftalık yağını satıp Trabzonspor maçına giden çocukların harçlığıdır. Sütü veren inek artık bir mal olmaktan çıkıp, göç nedeniyle yalnız kalan teyzenin nazlı kızı, yaşmağı, nazarasıdır. O artık aileden birisi muamelesi görmektedir. Bizim kadınlarımız Sabahın erken saatinde SIĞURLARINI yedirmek için kalkmaktadır. Önce sığır sonra çocuklar yiyecektir. İşte bu kadar zor bir coğrafyada bu sevgi ile beslendiği için bizim jersey melezlerimiz ya da yerlilerimizin sütü ve yağı meşhurdur. Sadece yağ mı. Hane peynirimiz. Patatesimiz illakide FOL BALIMIZ. patatesi kestane diye düzeltmemiz lazım. Tabiki fasulyeyi unutmadık. Dahası VARGİT. orman gülü çiçeklerine ne demeli. Saksıda yetiştirdiklerimizi satsak mı? Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak Borsamızın bu faaliyetini  büyük takdirle karşıladığımızı ve her türlü faaliyetlerinde kendilerine destek olacağımızı ifade etmek isterim. “

Milletvekili Salih Cora’dan acı itiraf!

BU DAĞLARDA ÇOBANLIK YAPTIM

Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora da konuşmasında, “Bu toplantılar çok önemli oluyor. Ufkumuzu genişletiyor. Böyle bir toplantıyı  daha önce Tonya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdik. O toplantıdan çıkan kararları fırsat buldukça uygulamaya çalışıyoruz. Şu an yaptığım toplantı da o toplantıdan aldığımız kararlardan biridir.  Bir çok şeyi yapacağız.  Mesela Çayırlık alanlara teşviki sağlamalıyız. Nasıl fındığa teşvik verdik çayırlık alanlar için teşvik vermeliyiz.  Bir çok yapmak istediğimiz girişimler var. Bunları yapacağız. Bu dağlarda çobanlık yapmış biri olarak bu yörenin gerçeklerini çok iyi biliyoruz.  Turizm alanında ezberleri bozduk. Tarım alanındada bunları yapacağız” dedi.

“Kadınlarımız bu bölgenin koruyucularıdır.” diyen Salih Cora, “Bu bölgenin koruyucuları kadınlarıdır. Bu bölgede hayvancılık yapan kişilerdir. Devlet parasını bu kişilerden kıskanmaması gerekir.  İŞKUR gibi 7-8 ay iş bulmak için destekleri biz yaydık, çok başka alanlarda heba ettik!  Bunları amacından saptırdık. Üretime katkı verebilirdik.  Şimdi bu destekleri üreticiye dayanan projelere vererek üretimi artırmalıyız.   Genç nesil ben ahıra inmem diyor. İŞKUR’a başvurup Güvenlik görevlisi olmayı maharet sayıyor.” şeklinde konuştu.  

Cora şunları kaydetti;
“Hayvancılığı teşvik etmek için çalışmalar yapacağız. Bu çevrede 2 bin 700 civarında aile işletmesi var. Trabzon’da toplamda 10 bin üzerinde bu işletmelerden bulunuyor. Bunlara imkan sağlayacak projeler hazırlamalıyız.  En azından sosyal güvencesini sağlayacak bir yasal düzenleme ortaya koymamız lazım Hayvancılığı terkedeni suçlayamayız!  O da kaygıyla yaşıyor. Yarın nasıl emekli olacağım, çocuğumu nasıl hastaneye getireceğim diyor. Sonra hayvancılığı bırakıyor.  Ben bunları toplantılarda gündeme getiriyoru. Ayrıca Tonya’ya baktığımız zaman daha modern tesislere ihtivaç var. Bu yöndede çalışma yapacağız” 

KİM NEYİ SUNDU?

Toplantının açılış konuşmaları sonrası programa geçildi.

Programlarda Habertürk Ekonomi Yazarı Abdurrahman Yıldırım Moderatörlük yaptı.  Samsun 19. Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr Mehmet Bozoğlu, ‘Türkiye’de Hayvancılık’ konulu bir sunum yaptı. Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, ‘Yörede Hayvancılık ve özellikle Tonya Tereyağ Markası’ konusunu konuştu. Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, ‘Tarım ve Hayvancılığı turizmle ilişkilendirmek’ konusunu anlattı. Kebir Süt Yöneticisi Yılmaz Karadeniz, ‘Yörede süt ve süt mamülleri üretimi, sorunlar beklentiler’ konusunu anlattı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü Birim Amiri Murat Uzunali, ‘Hayvancılığa destekler’ konusunu sundu.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (9)
Ahmed 10 ay önce
Sayın Vekil, her tarafa üniversite açıp herkesi üniversite mezunu yaptıktan sonra gel ahırda çalış diyemezsin. Siz ilk önce üniversite mezunlarına iş alanı açın. Trabzon da kaç fabrika açtınız. Kaç iş kolu kurdunuz. İş-kur üzerinden alımlarda bile neler olduğunu herkes biliyor. Üst perdeden konuşmayı bırakalım. Bi genci durdurup sorun bakalım memnun mu tüm bunlardan. Çevrenizdekilerden biraz uzaklaşın. Biraz gerçek tebaya ulaşın. Burayı da okuyacak değilsin ya neyse
mehmet 10 ay önce
Salih Cora siz yanilmaya ve kandirilmaya alismisiniz. Uzulme. !!
murat başkan 10 ay önce
sayın vekil tarım ve hayvancılık hatalarınıza birde işgücü hatasınbı ekleyip şimdide hata yaptık diyorsunuz. bu kaçıncvı oldu.. primleri milyara dayadınız işletmeleri bitrdidniz birde 5 soru yapana üniversite okuttunuz ondan sonra ahıra inmem sobayı yakmam..ha birde millet hazırdan para kazanıyor iddaa youtube vs derken iğrenç bir boş nesil yetişiyor..
Ozan 10 ay önce
"Siz hala aklınızı kullanmıyor musunuz" emri hiçe sayılıyor. Hala akıl kullanılmıyor. Ne diyelim ki .
Trabzon lu 10 ay önce
Erdoğan bakiyesi yemekten başka birşey yapmıyor Salih çora bu kadar adilsen. İlmüdürü yapılan ali ayvazoğluna ses çıkar. Trabzon da değişim şart. Güvenlik görevlisi dahi sizin aracınız olmadan olmuyor. Halkın çocukları 20 yıl okuyor iş bulamıyorum, adamı olan lise mezunu belediye havaliamnında çok rahat işe giriyor..
Davut kazancı 10 ay önce
İşin gücün Şanlı CHP uğraşmak olunca öteki önemli işleri kacırıyorsunuz
vatandaş 10 ay önce
üretim her alanda şarttır. Gerekli önem tarım ve hayvancılığa verilmezse 1 litre süt, 1 kilo domates salatalık fasulye tabir yerindeyse ateş pahası olur yakın zamanda tanzim satış noktalarında ucuz ürün alabilmek için milletimizin saatlerce beklediğini üzülerek görüp istişare ettik bilgilerinize saygılarımızla
hasan kaya 10 ay önce
Sayın vekilimize teşekkür ediyoruz.Vatandaşın yanında olan tek vekilimiz.İş-Kurdan ziyade köyde ev hanımlarına verilsin.Hem gerçek üretim artar hem de gerçek üretim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@