Metin Lokumcu Duruşması Trabzon'da başladı!

Artvin'in Hopa ilçesinde 2011 yılında düzenlenen miting öncesi çıkan olaylarda hayatını kaybeden Lokumcu’nun Trabzon'da görülen davası başladı.

Trabzon 21.04.2021, 12:54 21.04.2021, 13:17

Aartvin’in Hopa ilçesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde 2011 yılındaki mitingi öncesi çıkan olaylarda polisin sıktığı biber gazı ile fenalaştığı öne sürülüp, hastanede yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu (55) ile ilgili yürütülen soruşturmada 10 yıl sonra dava açıldı. Lokumcu'nun ölümü ile ilgili ‘taksirle ölüme neden olma’ suçlamasıyla hakim karşısına çıkan 13 polisin yargılanmasına başlandı. Yoğun katılım nedeniyle adliye koridorlarına sosyal mesafe gözetilerek, sandalyeler yerleştirildi. 

Metin Lokumcu Duruşması Trabzon'da başladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, 31 Mayıs 2011 tarihindeki Hopa mitingi öncesi ve sonrası çıkan olaylarda kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olayla ilgili Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında dönemin İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan’ın da bulunduğu 13 polis hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İddianame, Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Metin Lokumcu Duruşması Trabzon'da başladı!

ÖLÜMDE GAZLA NEDENSELLİK BAĞI

Metin Lokumcu’nun hayatını kaybetmesinde, kimyasal gazla nedensellik bağı olduğu yönünde Türk Tabipler Birliği Bilimsel Araştırma Kurulu’nca hazırlanan rapora yer verilen iddianamede; adı geçen polislerin, yoğun şekilde gaz kullanmaları ve gaz kullanma talimatı vermeleri nedeniyle Lokumcu’nun ölümünden taksir düzeyinde sorumluluklarının olduğu belirtildi.

Metin Lokumcu Duruşması Trabzon'da başladı!

DURUŞMA TRABZON’DA BAŞLADI

Hopa Asliye Ceza Mahkemesi, Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, kamu güvenliğinin tehlikeye düşmemesi için davanın yerinin değiştirilmesini talep etti. Metin Lokumcu'nun ölümüne ilişkin duruşma, ‘kamu güvenliği’ gerekçesiyle Trabzon’a alındı. Davanın ilk duruşması, Trabzon 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülmeye başlandı. Davayı Lokumcu ailesinin yanı sıra CHP'li milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile Ahmet Kaya ve Trabzon, Artvin, Diyarbakır, İzmir baro başkanları, KESK Trabzon Şubeler Platformu Sözcüsü Engin Nur ile yaklaşık 300 kişi katıldı. Duruşmaya yoğun katılım nedeniyle adliye koridorlarına sosyal mesafe kuralı gözetilerek, sandalyeler yerleştirildi. Polis de adliye çevresinde güvenlik önlemi aldı. 

Metin Lokumcu Duruşması Trabzon'da başladı!

Metin Lokumcu Duruşması Trabzon'da başladı!

Metin Lokumcu Duruşması Trabzon'da başladı!

Metin Lokumcu Duruşması Trabzon'da başladı!

Metin Lokumcu Duruşması Trabzon'da başladı!

Metin Lokumcu Duruşması Trabzon'da başladı!Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (9)
uğur macit 6 ay önce
Haksız kim varsa adalet yerini bulsun
H. M 6 ay önce
Bir gün Adalet hepimiz lazım olacak yorum yapıyorken yarın sizin başınıza aynısı geldiğinde neler yapacağınızı düşünün. Ateş düştüğü yeri yakıyor.
Kenan 6 ay önce
Miting demeyelim devlete millete karşı başlatılan hainlerin isyanı diyelim. Polisler derhal serbest bırakılmalı isyancılar tespit edilip hainlikle yargılanmalı
Mustafa 6 ay önce
Lokumçu o dönem kime karşı taş atanlarla beraber kimsin ki o dönemin başbakanını hopaya koymayacaksın unutuldun gittin yoldaşlarında sırtından debelenip gitsin otobüs ten düşen koruma polisin de günahı vebali hepinizin üstüne olsun hadi hadi yürrrrrrrü bakın işinize
ömer61 6 ay önce
Ahmet sali soruna cevap, türbanlının ayrıcalığı şok, devlet yapmışsa haklıdır
ahmet sali 6 ay önce
mesela 1998 de beyazıt meydanında başörtüsü eylemlerinde türbanlı bir genç benzer şekilde can verseydi yine devlet mi haklı olacaktı? ya da o eylemler sırasında yerde sürüklenen, tartaklanan kızlar hakkında da başka birilerinin "hadi hadi yürrrrrrü" demesi ayıp olmaz mıydı? bir insan ölmüş yaa.. üsluba bak, insanlığa bak.. Mevla ıslah eylesin..
Çaykaralı horolom 6 ay önce
Terör sevinci biri ölmüş bir sürü polis yargılanıyor. Eee o hâlde asker dağda neden terörist arar ki..
Vatandaş 6 ay önce
Ne güzel insanlarımız daha yargı karar vermeden hemen insanları terörist ilan edebiliyor.haşa bazen de kendilerini Allahu Tealanın yerine koyup ınsanların müslüman olup olmadıklarına cennet veya cehennemlik mi bir bakışta anlıyorlar.insanlar yönetenlere hakaretvari ve fiziki olmadiktan sonra tepki verebilir ve de eleştirebilir.bu durum kişiyi vatan haini veya terörist yapmaz.yaptigi eylem cezai bir durumu gerektiriyorsa da yargılanır.ama kimsenin güvenlik güçleri dahi olsa kendine gore suçlu gözüken kişinin cezasını veremez.varsa bir sucu yakalarsın adalete teslim edersin.yoksa herkes kendine gore suçlu gördüklerini cezalandirirsa anarşi doğar...
Pusat 6 ay önce
O Sezgin tanrıkulu hangi yüzle Trabzon’a geliyor devlete karşı gelenlerle aynı safta olunup mahkeme kapılarında saf tutanlar önünüze iyi bakın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@