banner526

banner533

banner513

“Laikliği savunmak, tiyatro oynamak suç değildir”

KTÜ Öğrenci Kolektifinden öğrencilere verilen ceza sonrasında açıklama…

Trabzon 27.11.2017, 18:15 27.11.2017, 18:27
“Laikliği savunmak, tiyatro oynamak suç değildir”

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Onur doktorası töreni sırasında TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı protesto eden öğrencilere 10 yarıyıl 5 hafta uzaklaştırma cezası verildi.


Öğrenciler adına açıklama yapan KTÜ Öğrenci Kolektifi şu ifadeleri kullandı;

KTÜ Öğrenci Kolektifi yayınladığı açıklamada:

"Üniversitelerinde aklı, bilimi, sanatı savunmak; tiyatro yapmak, gericiliğe karşı laikliği savunmak üniversitelilerin uzaklaştırma cezası almasının gerekçesi olmuştur. Aklı ve bilimi savunmak, tiyatro oynamak, şarkı söylemek ne zamandan beri suçtur? Ne zamandan beri üniversitelileri üniversitelerinden uzaklaştırmak için tiyatro oynamak bir sebeptir? Laikliği savunmak ne zamandan beri suçtur?

Üniversiteler tüm bu değerlerin üretildiği ve savunulduğu kurumlardır. Yıllardır üniversitelerinde bilimi ve sanatı savunan; gericiliğe karşı laikliğin bayrağını yükselten üniversiteliler olarak üniversiteliyi üniversiteli yapan değerleri, bilimi, sanatı, laikliği savunmanın suç olarak nitelendirilmesini reddediyoruz.

Tiyatro oynamak, laikliği savunmak suç değildir!

Tiyatro oynadığımız, “Üniversiteler laikliğin yuvasıdır.” dediğimiz için okullarımızdan uzaklaştırılıyor; eğitim hakkımız elimizden alınıyor. “Anayasada laiklik olmamalı” ve daha bunun gibi birçok laiklik karşıtı, kadın düşmanı, gerici söylemlerle memleket gündemine oturmuş TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a üniversitelerin laikliğin yuvası olduğunu söylemek, laikliği her yerde yüzlerine vura vura savunmak suç değildir. İsmail Kahraman, tarihin kirli sayfalarında adı yazan, gençlik yıllarında birçok üniversitelinin kanı eline bulaşmış; uzunca bir süredir de laiklik karşıtı sözleri ve memleketin ilerici unsurlarına karşı saldırılarıyla ün salmış bir şahıstır. Laikliğin yuvası olan üniversitelerimize gelen İsmail Kahraman’a sözümüzü söylemek gericiliğe karşı yükseltilmiş bir laiklik bayrağıdır. Üniversiteyi üniversite yapan değerlere sahip çıkmaktır. Soruşturmalarla, uzaklaştırmalarla, özel güvenlik terörüyle bu değerlerden vazgeçmemizi dayatanlar iyi bilmelidir ki; ne laikliği savunmaktan vazgeçeceğiz ne de aklı ve bilimi savunmaktan, üniversiteli olmaktan vazgeçeceğiz.

Tiyatro oynamak, laikliği savunmak suç ise bu suçu memleketin her karışında, üniversitenin her köşesinde işleyecek milyonlarca üniversiteli var. Uzaklaştırma cezaları geri çekilene kadar her gün her yerde “laikliği savunmak, tiyatro oynamak suç değildir! Uzaklaştırma cezaları geri çekilsin!” diyerek haykırmaya, bizim olana sahip çıkmaya ve değerlerimizi savunmaya devam edeceğiz.

Yandaş Rektör Süleyman Baykal ve KTÜ Yönetimi’ne bir kez daha hatırlatalım: Ne özel güvenlik terörünüz ne de uzaklaştırmalarınız üniversitelileri laikliği, bilimi ve sanatı savunmaktan vazgeçiremeyecek. Nasıl ki üniversitenin asıl sahibi olma iddiamızla üniversitemize gelen laiklik karşıtlarının tepesine çöktüysek, nasıl ki tiyatro oynamak için salon verilmediğinde günlerce mücadele edip o salonları aldıysak bundan sonra da suç saydığınız laikliği her yer de savunarak, suç saydığınız tiyatro için her yeri oyun sahnesine çevirerek, inadına akıl, inadına bilim demeye devam edeceğiz. Uzaklaştırma cezaları geri çekilmediği takdirde her yerde KTÜ Yönetimi laiklik, bilim ve sanat düşmanı olarak anılmaya devam edecektir. Laikliği savunmak, tiyatro oynamak suç değildir! Uzaklaştırma cezaları geri çekilsin!"

“Laikliği savunmak, tiyatro oynamak suç değildir”
Yorumlar (11)
İsa Sayar 3 yıl önce
Bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün olur. Laikliğinizin nesine karışılıyor? İstediğinizi içip istediklerinizle geziyorsunuz. İstediğiniz cinsle aynı evde kalıyorsunuz.
Anaları babaları okumaya gönderiyor bunların yaptıklarına bak. Koskoca meclis başkanından daha mı akıllısınız?
ersoy61 3 yıl önce
Üniversiteler;bilim,bilgi yeridir evet. Halkın sectiklerine terbiyesizlik yapma yeri değildir. Bir harekette bulunuyorsan neticesine de tahammül edeceksin. Ağlamayacaksın! Anne-babalar sizi oralara okuyup vatana,millete hizmet edin diye gönderiyor.Serserilik yapın diye değil...
ARSTIRDIM SENDE OGREN 3 yıl önce
GOOGLE A GIR OKU
1968 YILINDA AMARIKAN 6.FILOSUNU ISTANBULDA PROTESTO EDEN OGRENCILERE TASLA SOPAYLA SALDIRANLARIN DERNEK BASKANI KIMDI ?
Turgay 3 yıl önce
Protesto edilmek istenen TBMM Başkanının önce hayatını bir araştırın derim. Devleti Milleti Bayrağı Vatanı için her günü mücadeleyle geçirmeye çalışmış kültürlü inançlı aydın bir şahsiyettir. Sn Kahraman'ı örnek alan yeni gençler umarım Türkiye'miz için yetişiyordur.
Erhan 3 yıl önce
.... kollektifiymiş !!! İsimde bile meymenet yok. Bunlar mı ilerici ? Hafi oradan
Süleyman Özmen 3 yıl önce
Laiklik gevur nizamıdır bir Müslüman gevur nizamını savunup İslam dinine gerici yaftası yapıştırırsa dinden Allahın nizamını İşidçilikle kıyaslayan ilerici geçinen cahiller aslında kendi beyinleri İslam dinin nizamını idrak edemiyor demektir, Allah bu kara cahillerin gözlerine perde çekmiştir hakikati idrak etmelerinin önüne engeller çıkartmıştır, Emperyalist propagandasına kendini kaptıranlar Ahirette hakikati gördüklerinde benim o kuş beynim nasıl dünyadayken idrak edemedi diye yalvaracaklar Cenab'ı Allaha
Ordinaryus 3 yıl önce
Laiklik hangi bilimde bu ülkeyi ileriye taşımış biri bana açıklasın ne üretmişler ne gibi buluş yapmışlar uzaya gitmişlermi mesala açıkla Laik boş kafalılar
az degilsiniz 3 yıl önce
bu ogrenci kollektiflerinin ne oldugunu herkesten iyi biliyorsunuz ya neyse
sedat 3 yıl önce
Batılıların dışardan işgal edemedikleri bu toplumu içeriden ele geçirmek,toplumun islami iddialarını bitirmek ve ruh köklerini yok etmek için bu topluma tepeden dayatılan bir pranga,Laiklik!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@