banner536

banner556

KTÜ Tıp Fakültesinde Sözleşme krizi! “Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz. Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz...”

KTÜ’de Toplu iş sözleşmeleri ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

Trabzon 25.02.2021, 13:11 25.02.2021, 14:10

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde çalışanlar ile yapılacak olan toplu İş Sözleşmesinin müzakere süreci ile ilgili Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Trabzon Şube Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı.

Farabi Hastanesi önünde toplanan grup tarafından yapılan basın açıklamasında “Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz. Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz...” denildi.

KTÜ Tıp Fakültesinde Sözleşme krizi! “Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz. Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz...”

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Ülkemizin içerisinde bulunduğu sıkıntılı süreç devam ederken, bir taraftan COVİD 19 salgını, bir taraftan terör bir tarafta şehitlerimiz bir tarafta ekonomik sıkıntılar bir tarafta Yunanistan'ın tahrik edici eylemleri gündemde yerini korurken bu basın toplantısını yapmak zorunda kaldığımız için yapıyoruz.
Trabzon nüfusu, yüzölçümü bakımından küçük bir il olsa da etkinliği ve özgül ağırlığı bakımından siyasette ve bürokraside önde bir ilimizdir. Sorun varsa çözümde vardır. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Türkiye'de Cumhuriyet döneminde kurulan 4. Üniversite olmuştur. Kamu hizmetinde önemli görevler üslenmiştir. KTÜ'YE bağlı Farabi hastanesi ve diş hekimliği fakültesi Trabzon'da ileri hastanedir. Sağlıkta bayraktarlık yapmaktadır, amiral gemisi gibi önde gitmektedir.

KTÜ Tıp Fakültesinde Sözleşme krizi! “Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz. Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz...”

Hasta yoğunluğu araç kuyruklarından bellidir. Otoparklarda yer yoktur. Hasta veya hasta yakınları yol kenarlarına araçlarını park ettikten sonra bir km civarında yürümektedir. Bu tablo bize her şeyin yolunda olması gerektiğini anlatmaktadır. Maalesef yürütmekte olduğumuz Toplu iş sözleşmesi müzakeresi sürecinde gördük ki her şey yolunda değildir. Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı taşımıyor. Çivi çıkmış, nal düşmüştür. Bu saydığımız işyerlerinde çalışanların işçisi, memuru, öğretim üyesi aynı marketten, aynı fırından alışveriş yapmaktadır. Çalışanlar arasında ekonomik ayrımcılık vardır. Aynı işi yapan, aynı okul mezunu iki kişiden biri 6000 lira civarında alırken, 2 Nisan 2018 tarihinde kadroya geçen Sendikamızın üyesi bekar bir işçi arkadaşımız Asgari ücrete mahkûm ediliyorsa işte burada bir sorun vardır. Bu işyerinde 20 Yıldan beri kesintisiz çalışan bir kişi asgari ücretle çalışıyorsa burada Adalet yok, iş barışı yok, yüzler gülmüyor ve mutsuzluk var demektir.

KTÜ FARABİ hastanesi ve diş hekimliği iş yerlerinde çalışan 1100 civarı işçimizi kapsayacak Toplu iş sözleşme müzakeremiz 90 günlük kanuni sürecini doldurmuştur. Toplu iş sözleşmesi müzakeresinde bize verilen teklif Asgari ücret x % 2 olmuştur. Bu teklif kabul edilebilirlikten uzak, onur kırıcı bir tekliftir. Sırf uzlaşı olsun diye konu, şehrimizde arabuluculuk yapabilecek milletin vekillerine, STK başkanlarına, Sayın İçişleri bakanımıza, bazı eski vekillere ve siyasilere bildirilmiştir. Bu çalışmalar sonrasında Sayın Rektörümüz başkanlığında yaptığımız toplantıda %2 oranının, %4 kamu çerçeve TİS, yılda 5+5 ikramiye, 10+10'a çıkarılmıştır. Sosyal hizmet zammı Her ay 150 lira olarak bize teklif edilmiş, verilen rakam brüt olup maaşlarda çok küçük bir yükselme yapmıştır. Bu teklifin iyileştirilmesi için diyalog yolundan devam ettik.

KTÜ Tıp Fakültesinde Sözleşme krizi! “Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz. Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz...”

Farabi Hastanesi Başhekimi Sn. Celal TEKİNBAŞ ile konuştuk. Bir dokunuş yapmalarını kendisinden istedik. Başhekimimiz bu toplu iş sözleşmesinin burada imzalanmasını istemiş, konuyu görüşüp bizlere döneceğini söylemiştir. Konuyu rektör hocayla görüştükten sonra çağrı üzerine bir araya geldik. 5 gün ikramiye daha verebileceklerini, Bunun son nokta olduğunu beyan ettiler. Verilen rakamları üyelerimizle paylaştık. Sistem üzerinden oylama yaptık. Oylamanın sonucunda Yüksek hakem kuruluna gitmeden imzalanması çıkmıştır. Bizde 15 Şubat Saat 12.30 yapacağımız basın açıklamamızı Mutabakat sağlanıldığı üzere, iptal ettik.

Şifahi olarak konuşup anlaştığımız konuları yazıp imzalayalım dediğimizde komisyon üyeleri bu konuşulanlardan haberdar olmadıklarını, dolayısıyla imzalayamayacaklarını söylediler. Bizim gurur duyduğumuz, iftihar ettiğimiz KTÜ ne hallere düşmüş. Bugün konuşulan yarın unutuluyorsa vay halimize. KTÜ'ye ne yapmak lazım format mı atmak lazım. Bugün KTU burada tartışılıyorsa idarecilerin inisiyatif almamasındadır.

KTÜ Tıp Fakültesinde Sözleşme krizi! “Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz. Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz...”

Biz sadaka istemiyoruz. trsanca yaşamak için hak ettiğimiz ücreti istiyoruz. Bu iş yerinde aynı işi yapan, ayni okulu bitiren, ayni yoğun bakımdaki mesai arkadaşımızın ücretini istiyoruz. Biz KTÜ rektörlüğünde çalışan işçi arkadaşın izin aldığı ücreti istiyoruz.

Biz ayrım istemiyoruz. Biz Düzce, Balıkesir, Yozgat, Harran, Ege, 9 Eylül, Gaziantep ve diğer üniversitelerin tip fakültelerinde yapılan top u iş sözleşmesinde işçiye verilen 60 günlük ikramiyeyi istiyoruz. Sos al hakları istiyoruz. Risk primini istiyoruz. Yevmiye de iyileştirme istiyoruz. Velhasıl biz eşit ise eşit ücret, Adalet istiyoruz. Biz para yok laflarını duymak istemiyoruz. Bize teklif edilen sadakayı, onur kırıcı teklifi kabul etmiyoruz.

Biz insanca yaşamak için yaptığımız işin karşılığını istiyoruz. Para yok veremiyoruz geçerliliğini kayıp etmistir. Laftır karın doyurmuyor. İdarecinin görevi idare etmek, sorunlara çare bulmaktır.

Komşusu açken tok yatan bizden değildir hadisini size hatırlatırım. Orta yaşlı bir kişi 2 bin civarında Cuma namazı kılmıştır ve Her cuma hoca hutbede "İnnallahe ye'muru bil adli vel ihsan..." ayetini okuyor "Allah, adil olmayı, iyil k yapmayı ve yakınlarınızda olanlara yardım etmeyi emreder. Umulur k bu uyarıdan öğüt alırsınız..." Amacımız sesimizi duyurup bu Toplu iş sözleşmesini imzalamaktır. Bizi duymuyor, bildiğinizi yapın diyorsunuz olabilir ama unutmayın Mahkeme kadıya mülk değildir. Sizler bu makamlardan gideceksiniz ama bu işçileri burada kamu hizmeti vermeye devam edecektir.
Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz. Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz..."

KTÜ Tıp Fakültesinde Sözleşme krizi! “Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz. Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz...”Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (19)
Ceycey61 2 ay önce
Haklısınız ve bu davanızdan asla taviz vermeyin trabzon halkı yanınızda.
Slhsk 2 ay önce
Hastahanedeki būtūn hocalar aldıkları döner sermaye ve performans ūcretlerinden bir kısmını verseler zaten bu sorun çözūlecek. Ama zaten yönetimde dahil hocaların derdi bize verirlerse kendileri alamayacak, aç kalacaklar o. Allah merhamet versin
Herhangi biri... 2 ay önce
Yani çalışan değilim ama diğer hastanelerdeki şartlar ile KTÜ farabi hastanesinin şartları eşit olmalı.misal kemikhastanesi kanuni gibi hastaneler de aynı kadro ve aynı işi yapan ortalama işçi aylık 4500 e alırken farabide neden asgari ücret bunu kimse açıklayamaz.keza Türkiye geneli ortalaması da bu civardayken ve tek kötü örnek farabi hastanesi iken iscinin emekçinin hakkı birilerine peşkeş cekilmemeli....
can çolak 2 ay önce
pandemi sürecinde hastane çalışanlarının yapmış olduğu bu eylem, ülkemizde pandeminin vatandaşlar nezdindeki ciddiyetini ortaya koymuştur. hak kaybı olabilir, hak aranabilir ama şu günlerde bu görüntü hoş değil
COVANNİ 2 ay önce
hastane çalışanları insan değil mi. c.başkanı il il dolaşıp il başkanlığı seçimi yapıyor kimsenin sesi çıkmıyor. burada insanlar aylardır emeklerinin hakkını almaya çalışıyor rektör ve başhekim sürekli insanlara yalan söyleyip suçu birbirlerinin üzerine atıyorlar.bu yetmezmiş gibi size kazanılan haklarınızı vermiyoruz diyorlar.burdaki insanlar emekçi hepsinin ailesi var kadrdan önceki aldıkları maaşları alıyorlar hala burada bir hak gaspı var
Sağlık Emekcisi 2 ay önce
Pandemi sürecinde vatandaşın sağlıgını koruyan ve durmadan hizmet eden insanların kendi haklarını aramaları ne zamandır hoş olmayan görüntü oldu.Ülkenin tamamı esnek çalışırken ve aynı ofisteki personeller aylardır birbirini görmeden evde risk almadan çalışırken bizler 8 5 çalışmaya devam ediyoruz VE DOKTORLARIMIZ ESNEK CALISIYOR ! sizi tedavi eden ınsanlar esnek calısırken bizler degersiz bir taş parcası gibi binaların içine doldurulup aclık sınırında paralara hizmet vermeye devam ediyoruz.Hastaneye geldıgınızde doktorunuz sızı 2 saat beklettıgınde sekretere bagırmayı bılırsınız ama doktorun yanında hocam dıye dolanırsınız.biraz karakter ve onur sahıbı olmak gerek.
Kara Mehmet 2 ay önce
Can Çolak bu görüntünün hoş olmadığını söylüyorsun da Trabzon'da yapılan Ak Parti kongrelerine ne demeli onlar keyfi kongre düzenleyip aday derdindeyken bizler bize reva görülen asgari ücret+%2 inin derdindeyiz bizim çoluk çocuğumuz ekmek beklerken sen buna hoş değil diyorsun yazık...
şeko 2 ay önce
biz bu şekilde tıka tıka basa çalışıyoruz aynıı ortamda bu görüntü mü sıkıntı oldu ki bizi bu soğukta ve pandemide bu şekilde yapanlar utansıncanla başla çalışırken sağlık çalışanları olarak hakettiğimiz şey bu değildi
Bir vatandaş 2 ay önce
KTÜ de yıllardır maalesef çalışan işçiler diğer emsal teşkil eden kurumlara nazaran düşük oranda zam almaktadır ve yıllardır tek bir kuruş enflasyon farkı ödenmemiştir bunun tek yegane sorumlusuda hocalar işçiler maaşlarını KHK olanlar harici donerden alıyor hocalar bunu istemiyor işçinin alacağı 1 lirada bile gözleri var
Koç 61 2 ay önce
Sayın ilgili yöneticiler bu sıkıntılı süreçte sağlık çalışanlarının gösterdikleri üstün fedakar özverili çalışmalarına karşı türübünlere karşı hoş görünmek için alkışlayıp geçmeyin biraz fedakarlık yapın biz sağlık emekçilerine gerçekten değer verdiğinizi gösterin asgari ücrete çalışılıyorsa gelin buyurun bakalım oluyormu sizin dediğiniz gibi.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13°
parçalı az bulutlu
banner547
banner520
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Hatayspor 34 53
6. Alanyaspor 34 52
7. Gaziantep FK 33 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 34 35
18. Başakşehir 33 33
19. Gençlerbirliği 34 32
20. Erzurumspor 34 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@