banner526

banner535

KTÜ Rektör adayı Asım Örem: Doğru olan gelecek rektörün  üniversiteyi tanımasıdır

KTÜ Rektör Adayı Prof Dr Asım Örem Haber61’in sorularını yanıtladı.

Trabzon 14.07.2020, 09:23 14.07.2020, 09:39

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör adayı Prof Dr Asım Örem Haber61’in sorularını yanıtladı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne rektör ataması Ağustos ayında yapılacak.
Peki kim atanır? Şehirde içten içe bu soru yanıt aramaya başladı. Aynı şekilde KTÜ içerisinde de tartışılıyor. Haber61 en fazla konuşulan isimlerden olan Prof Dr Asım Örem ile buluştu. Genel Yayın Yönetmenimiz Levent Ustabaşı, Asım Örem’e sorular sordu. 
Bakın hangi cevapları aldı; 
 
Asım Örem kimdir? Biraz bahseder misiniz? 

26 Şubat 1963’te Trabzon’un Arafilboyu mahallesinde doğdum. İlkokulu, Arafilboyu’nda üniversitenin ilk kurulduğu bina olan Üniversite İlkokulunda okudum, bu da benim için ilginç bir tesadüftür. 57 yıldır Trabzon’un bir evladı olarak, sporcu ve akademik kimliğimle, Trabzon’un her kesimi ile yakın diyaloglar içinde oldum. Hayatımın herhangi döneminde, hekimliğimin 1 yıllık mecburi hizmet süreci hariç, Trabzon’u terk etmedim. Yaklaşık 40 yıllık KTÜ’lüyüm. 1982 yılında Tıp Fakültesinin ilk öğrencilerinden biri olarak KTÜ’ye girdim. Öğrencilik, asistanlık, doçentlik ve  profesörlük, tam 40 yıl üniversitenin birçok kademesinde aktif rol aldım. 

“KTÜ’de geçirdiği en önemli ve başarılı sürecin, 2001-2005 yılları arasındaki Farabi Hastanesi Başhekimlik döneminde olduğunu söyledi.”

KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde neler yaptınız? 

KTÜ Farabi Hastanesi yaklaşık 300 milyonluk döner sermayesi ile sadece Trabzon’a değil, yaklaşık 4 milyon nüfusluk bölge halkına üst düzey sağlık hizmeti sunan önemli bir işletmedir. 2001 yılında, eskimiş, alt yapısı çökmüş, 4 yataklı koğuş sistemi ve servislerde genel tuvaletlerin olduğu Farabi Hastanesinde, yeniden yapılanma ve modernizasyon projesi başlatılmıştır. Bu süreçte, A ve B bloklar kısa bir süre içinde tek ve çift yataklı modern hastane sistemlerine dönüştürüldü. Bu modernizasyon işlemlerine en büyük katkı, o dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hazineden 17 milyon Euro tıbbi cihaz modernizasyon yardımı ile sağlanmıştır. 

Bu yardımın alınmasında büyük emeği olan, o dönemin bakanı Faruk Özak ve o dönemin milletvekillerinden Prof. Dr. Cevdet Erdöl’e buradan bir kez daha teşekkür etmek isterim.  2001 ve 2005 yılları arasında başhekimliğini üstlendiğim Farabi Hastanesinin mekânsal ve tıbbi cihazlarının modernize edilme projesi benim ve tüm çalışma arkadaşlarımın katkılarıyla başarıyla tamamlanmıştır. Bu arada 2001’de sıfır bilançoyla aldığımız ekonomik yapı, 2005’te 13 milyon nakitle dönemin rektörüne devredilmiştir. “Örem,  akademik olarak birer dönem Anabilim Dalı Başkanlığı ve Bölüm Başkanlığı görevlerini de yürüttüğünü söyledi.”

Rektör yardımcılığına hangi dönem başladınız? 

2016’da sayın rektörümüz Süleyman Baykal bana rektör yardımcılığı teklifinde bulundu, severek kabul ettim. Ana görevim ARGE’den sorumlu rektör yardımcılığıydı. Özgeçmişimde bulunan 100’ün üzerinde yayın, 1500 üzerinde atıf, Wos h indeksimin 26 olması ve projeci kimliğimiz bu göreve gelmemde önemli rol almıştır. 

Bu dönem neler yaptınız? 

Rektör yardımcılığına  geldiğim dönemde, Karadeniz Teknik Üniversitesinin ARGE harcamaları, yaklaşık 7-8 milyon TL civarındaydı. Bunun yaklaşık 4 milyonu KTÜ BAP ile kendi iç bütçesinden desteklenirken, 3.5-4 milyonu da KTÜ dışı dediğimiz TÜBİTAK, uluslararası çalışmalar, bakanlıklar ve sanayi işbirliği projelerinden gelmekteydi. 

2020 itibarıyla bu rakam 43 milyon TL olmuştur. İç kaynak desteği 4 milyon olup değişmezken, dışardan sağlanan 4 milyonluk kısım 40 milyona çıkartılmıştır, yani on kat artmıştır. Bu başarının sağlanmasında KTÜ bünyesinde kurulan ve yeniden yapılandırdığımız Teknoloji Transfer Ofisinin (TTO) katkıları çok büyüktür. Projelerin hazırlanmasında ve yürütülmesinde emeği geçen akademisyenlerimize ve emeği geçen herkese buradan çok teşekkür ediyorum.

Örem, teknik bir üniversiteye mühendis rektör atanması konusunda “Bu sloganı çok doğru bulmuyorum, ayrıştırıcı bir slogan. KTÜ’ye bugüne kadar 15 rektör geldi ve son iki rektör sağlıkçıydı. Kurulduğunda teknik ağırlıklı olan KTÜ, bu gün itibarıyla bünyesinde 12 fakülte bulundurmaktadır, bunlardan 4 tanesi (Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi) sağlıkla ilgilidir. Ayrıca üniversite öğrencilerinin üçte birinin eğitim gördüğü sosyal bilimler alanından İktisat ve Edebiyat Fakülteleri de bulunmaktadır. Bu gerçeklere rağmen,  mühendis veya başka bir orjine odaklanmayı doğru bulmuyorum. Doğru olan gelecek rektörün üniversiteyi tanıması, eğitim ve Ar-ge konularına hakim, idari tecrübesi yüksek ve uluslararası deneyimleri ile iyi bir vizyon sahibi olmasıdır.” ifadelerini kullandı.
KTÜ’de Rektör olursanız  neler yapacaksınız? 
Yaklaşık 40 yıldır KTÜ’nün içindeyim, burada öğrenci olarak başladım. Şu anda 20 yıllık profesörüm, yüzlerce lisans ve yüksek lisans öğrencim oldu, doktora ve uzmanlık tezleri yürütüm. 4 yıllık başhekimliğim oldu. Anabilim Dalı Başkanlığı, bölüm başkanlığı ve şu anda da 4 yıldır rektör yardımcılığı görevini sürdürüyorum. 

Bu bilgi birikimi ve tecrübemle, bizi seçecek insanlara daha fazla seçenek sunma sorumluluğu içinde, milli ve manevi duygularımla, devletime ve milletime hizmet etmek için aday oldum.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (46)
sayın öreme cevap 3 hafta önce
65 yaşındaki ktü de bugun proje alınmıyor sayın ören, yarım asırdır proje alıyor akademisyenler bu bir. döneminizde alınan projeleri sadece teknoloji ofisine bağlamak kadar buyuk bir haksızlık, boluculuk ve adaletsizlik olamaz. ktü de yuruyen bir projede birçok birimin ve o birimde el emeği göz nuru döken akademik ve idari personeli var. bu yaptıgınız ayırım buyuk ayıp ve talihsiz bir beyan. kaldı ki ktü deki projeleri yazan ve alan hocaların yüzde 90 ı o bahsettiğiniz ofisin onunden bile geçmedi. bunu asla unutmayın.
helal 3 hafta önce
helal olsun arkadaşım ne güzel özetlediniz. bu projeleri alan bizleriz. bu üniversitenin köklü fakülteleri var. bir birikim var.
Asım örem e cevap 3 hafta önce
Projelerin hazırlanmasında ve yürütülmesinde emeği geçen akademisyenlerimize ve emeği geçen herkese buradan çok teşekkür ediyorum.
Metindeki bu cümle projelerin TTO değilde hocaların yaptığını izah etmiyor mu, hocalara alıp yürüttükleri projeler için teşekkür edilmiyor mu, siz neyi okjyoraunuz
A 3 hafta önce
Projelerin hazırlanmasında ve yürütülmesinde emeği geçen akademisyenlerimize ve emeği geçen herkese buradan çok teşekkür ediyorum.
Metindeki bu cümleyi niye görmemezlikten geliyorsunuz
mustafa 3 hafta önce
seni istemiyoruz asım hoca bu kadar basit
yorum 3 hafta önce
Sn ÖREM, beyanatlarınıza bakıldığında hastane odaklı gitmişsiniz. önceki beyanlarınızda da çocuk hastanesi ve diş hastanesini tamamlayacağım diyorsunuz. Benim görüşüm adaylık sürecinizde bu - hastane açılımları- geri teper. hukumet zaten çok güzel şehir hastaneleri yapıyor. kaldıki faraba nin durumu da sayeniz de ortada. o yüzden bu sağlık tedavi endeksli seçim stratejiniz yanlış oldu. o yuüzden insanlar mühendis istemekte haklıymış.
recep 3 hafta önce
Sayın Hocam, kamuoyunun ve ktü camiasının bilgi edinmesi bakımından benim dönemimde 10 kat arttı dediğiniz o 43 milyon türk lirası dışarıdan gelen fonu altını imzalayarak kalem kalem paylaşır mısınız . teşekkür ederim.
Mert 3 hafta önce
Mühendislik fakülteleri öyle çöktü ki oradan aday olan akademisyenler bile yetersiz :) sene doldurup profesör olmuş isimler. KTÜ tarumar olalı çok oldu. Mühendislik fakültesi genç, dinamik, araştırma yapmak için donanımlı ve çalışkan bilim insanlarına ihtiyaç duyuyor. Ktü olmuş çiftlik. Yalandan proje yazıp bitirelim. Bomboş Üniversite hiç öğrencisi olmasa ne olur. Gençlere bilim yapma hevesini verecek hiçbir şey yok. Giren mezun olmaya çalışıyor. Angarya üniversite. Asım hoca çok babacan bir insan. Kendisini de seviyorum ancak 40 yıldır KTÜ'de olmasını iyi bir şey görmesi kötü. 40 yıldır Trabzon'da olan bir isim nasıl düşük olan seviyeyi yukarı çeksin. KTÜ'nün sil baştan yüksek profilli isimlerle oluşturulması lazım. Asım hoca gelirse yine ahbap-çavuş ilişkisinde büyük lise olmaya devam eder.
KTÜ 3 hafta önce
Basında çıkan ve asla yalanlama yapılmayan akraba, eş, dost, gelin, güvey olaylarına tepkiniz varmıdır? Rektör yardımcısı olduğunuz dönem ile ilgili geriye dönük bir temizleme çalışması yapacak mısınız yoksa üstüne toprak mı atacaksınız ? Liyakat mi yoksa memleket akraba ilişkileri ile mi yöneteceksiniz? Bilime mi yoksa birilerine mi eğileceksiniz? Bence bunlara cevap verilmeli. Yayını, makalesi, atıfı olmanızdan dolayı tebrik ederim takdirede şayansınız ama bu sorulara cevaplarda bilimselliği destekleyen en büyük etmenler.
BİR DOST 3 hafta önce
Asım Hocam, adaylığın hayırlı olsun. Beyanlarını dinledim ve izledim. Keşke gelecekle ilgili KTÜ plan ve projelerinden bahsetip doyurucu tatmin edici bir bilgilendirme yapsaydın. Sanki biraz 20 önceki icraatlarını anlatan hükümetler gibi algılandın. Heyecan vermedi bu açıklamaların.
nasrettin hoca 3 hafta önce
nasrettin hocanın fıkrası gibi oldu. projeler iyi ise rektörün bir emeği yok hepsi asım hocanın çabası akademik ve idari kadro tasarruflarına gelince rektör yaptı ben yapmadım. kazanın doğurması var ama kazanın ölmesi yok.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@