7m

7m

hyundai

KTÜ farabi Hastanesi meclis gündeminde: Kurtarın!

Hüseyin Örs: KTÜ Farabi Hastanesi düşmüş olduğu bu durumdan kurtarılmalıdır

Trabzon 22.12.2019, 14:17 22.12.2019, 14:26

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, KTÜ Farabi Hastanesi'nde yaşanan sıkıntıları  TBMM Bütçe görüşmelerinde gündeme getirdi:"Farabi Hastanesi AK PARTİ'nin sağlıksız sağlık politikaları nedeniyle düşmüş olduğu bu durumdan kurtarılmalıdır." dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda İYİ Parti Grubu adına konuşma yapan Örs, Farabi Hastanesi'nde çok büyük problemlerin yaşandığına dikkat çekerek, "Bütçeyi konuşuyoruz. Kendi seçim bölgemden de 2020 bütçesinde neler var neler yok diye merak ettim. Trabzonlu bir Milletvekili olarak Trabzon'umuzun sorunlarına, Trabzonlumuzun dertlerine bu bütçe nasıl derman olur diye bir bakayım dedim. Bizim Trabzon'da bir bölge hastanesi var, bu bölge hastanesi Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı Farabi Hastanesi. Sizin o "eski Türkiye" dediğiniz eski Türkiye'de 1980'de kurulmuş, 1986 yılında da bugünkü yerine taşınmış olan bu hastanemiz. Bu hastane sadece Trabzon'a hizmet etmiyor; Giresun, Ordu, Rize, Artvin, Gümüşhane, Bayburt'a yıllarca hizmet etmiş, yaklaşık kırk yıllık bir hastane. Bu hastane bugün ekonomik zorluklar içerisinde. Bu hastanede bugün ameliyat için gerekli malzeme bulunamıyor. Ameliyat olacak hastaların yakınlarına ameliyat malzemeleri aldırılıyor. Medikalcilerle hastane yönetimi, hasta yakınlarıyla doktorlar sıkıntı içerisinde, birbirlerine girmiş durumda. Türkiye'deki bütün üniversite hastanelerinde olduğu gibi bu hastanemizdeki problem de oldukça büyük." dedi.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından KTÜ Farabi Hastanesi'ne gönderilen ödeneğe değinen Milletvekili Dr. Hüseyin Örs konuşmasını şöyle sürdürdü: "Çok yakın bir zamanda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız üniversite hastanelerine 450 milyon lira para gönderildiğini söylemişti. Doğrudur, Türkiye'deki tam 43 tane üniversite hastanesine 450 milyon liralık bir ödenek gönderilmiş. Maazallah, bizim Trabzon'daki vekil arkadaşlarımız da Trabzon medyasında, sanki bu paranın hepsi Trabzon Farabi Hastanesine gelmiş gibi "müjde" "müjde" haberleri yayınladılar. Sonradan öğrendim ki bu 450 milyondan Ekim ayında 10 milyon lira, Kasım ayında 4 milyon lira, Aralık ayında da bir 4 milyon lira gelecek yani bu 450 milyon liralık hastane ek ödeneğinden bizim Farabi Hastanesine düşen pay 18 milyon civarındadır."


Konuşmasının son bölümünde bölge hastanesi konumunda olan Farabi Hastanesinin eski günlerine dönmedi gerektiğini vurgulayan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, "Ben isterim ki 2020 yılında tüm üniversite hastaneleri ve bizim hastanemiz de bu AK PARTİ'nin sağlıksız sağlık politikaları nedeniyle düşmüş olduğu bu durumdan kurtarılsın, üniversite hastanelerimiz tekrar, eski günlerde olduğu gibi hastane gibi çalışsın; hasta yakını ile doktor, medikalci ile hastane yönetimi arasından problem olmasın." dedi.


Yorumlar (7)
Nm 2 yıl önce
Hocalar yesin devlet kurtarsın ne güzel....
aliosman usta 2 yıl önce
bu ne bicim hastahane biri birine ekle git yermi yok arkadas park yok hasdahanedegendin kan dahlilini 300 metre yürüyerek yabtiracaksin böyle bir sey olurmu 3500 toblam calisiyor 10 gisi bir yerde muhabbet etiyor sen bekle kemence caliyorlar böyle hastahane olmaz insanlara böyle hizmet olmaz
takım taraftarı 2 yıl önce
Turkiyedeki bütün üniversite hastaneleri sağlık bakanlığına bağlı deyil. Sayın Örs bunu niye söylemiyorsun. Evet doğru dur ameliyet malzemeleri hasta yakınlarına satılıyor bunu ben yaşadım hatta başka bazı eksilerde var. Orda çalışan personel ile konuştum ve çalışanların aylık larının sağlık bakanlığı tarafından karşılandığını söyledi ki buna mecbur değiller miş. Hatta hastaneye profesör başına devlet iyi bir para verirmiş. Sayın Örs hastanenin yönetimi parayı yiyecek ondan sonra devlet niye sahip çıkmıyor. Bu hastanenin bu duruma gelmesi hiç normal deyil çünkü çok fazla hastası olan bir hastane. Hastanenin çok büyük park sorunu var yol sorunu var ki tek yoldan çıkılıyor hiçbir alternatif yol yok.
Halktan Biri 2 yıl önce
Kapatın gitsin böyle bir hastane mi olur acil desen rezalet bakmıyorlar bile sizi yediğiniz paralar haram be
Ali usta 2 yıl önce
urdan sana ekmek çıkmaz boş konuşuyorsun hoca nasrettin bir gün çölün ortasına bir ağaç diker ama can suyu bulamaz ağacın dibine çödürür derki ey ağaç göreceğin rahmet bu ister büyü ister büyüme sende konuşabildiğin kadar konuş bu şansı daha bulamayacaksin çünkü hep boş konuşuyorsunuz yapıcı olun burada yazılacak çok şey var ama senin için değmez
Yunus 2 yıl önce
Rabbim kimseyi buralara düşürmesin.
Mustafa 2 yıl önce
Sayın vekilimize Trabzonun sorunlarını meclise taşıdığı için teşekkür ediyoruz. Hastane yönetimine atıp tutanlar baksınlar bakalım o hastane yönetiminin, üniversite rektörünün arkasında kimler var. Bunlar hep yiyici takım. Ağa babaları gibi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@