KTÜ'de 100 Km'yi 75 kuruş yakıtla giden otomobil yaptılar

"Trabzon Otomotiv Zirvesi" etkinliğinde, KTÜ'lü öğrencilerin ürettiği "Sirius" adlı araç tanıtıldı.

Trabzon 28.03.2017, 19:22 29.03.2017, 13:21

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Girişimcilik ve Pazarlama Kulübü ile Enerji Teknolojileri Topluluğunca "Trabzon Otomotiv Zirvesi" etkinliği gerçekleştirildi.
 

KTÜ Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki etkinlikte, makine, metalurji ve malzeme ile elektrik-elektronik mühendisliği bölümleri öğrencilerinin birlikte yaptığı "Sirius" adlı araç katılımcılara tanıtıldı.

Özel bir firmanın yetkilisi olan Erbakan Malkoç, yurt dışında olduğu için zirveye internet üzerinden katılarak deneyimlerini paylaştı. 

Malkoç, 10 yaşında İstanbul'da bir tamirhanede arabalarla tanıştığını belirterek, "Hayata başlarken buranın b'sini hayal edemezdim ama bugün buralarda dünyanın tanıdığı bir insanım ve dolayısıyla imkansız diye hiçbir şeyin olmadığını sizlere anlatmaya çalışıyorum. Ustalarımdan 'icat çıkartmayayım' diye çok dayak yedim ama sizlere şunu söyleyeyim, icat çıkartın. Şu anda şirketimde insanlar icat çıkarsınlar diye onlara binlerce dolar ödüyorum." dedi.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aslan, alternatif araç yarışlarına katılan Enerji Teknolojileri Topluluğu'nda akademik danışman olarak görev yaptığını söyledi.

TÜBİTAK yarışmaları başta olmak üzere birçok yarışmaya katıldıklarını anlatan Aslan, "Elektromobil ve hidromobil kategorilerinde araçlar geliştirmekteyiz. Üniversitemiz adına yarışmaya katılan öğrencilerimizi özellikle destekliyoruz. Uyguladıkları, öğrendikleri teorik bilgileri, mühendislik eğitimini uygulamaya aktarmaları adına önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz." diye konuştu.

KTÜ'de 100 Km'yi 75 kuruş yakıtla giden otomobil yaptılar

Aslan, öğrencilerin tatillerinden ve ailelerinden fedakarlık yaparak, derslerinin yanında bu çalışmalarda aktif  görev aldığını kaydederek, öğrencilerin yeni teknolojileri, malzemeleri öğrendiğini, sektör temsilcileriyle profesyonel olarak görüşerek destek aldığını, bu sayede araçların tasarımı ve gelişimiyle ilgili bilgi sahibi olduklarını ifade etti.

Sürekli olarak gelişen bir ekipleri olduğunu dile getiren Aslan, şöyle devam etti:

"Genel itibarıyla çalışan 30 kişilik bir ekibimiz var. Sirius isimli araç 2015-2016 yılları arasında bir civatadan başlayarak şu anki son halini alana kadar her şeyiyle öğrencilerimizin yaptığı bir üründür. İçerisinde yüzde 100 karbonfiber şase ve kabuk ürünlerinin gerçekleştiği yeni metotların uygulandığı malzemelerin yeni kullanıldığı ürünlerden yapılmıştır. Belirlediğimiz hedefler doğrultusunda yeni araçlar geliştirmekteyiz. Birçok yarışmaya katılmayı planlıyoruz."  

KTÜ'de 100 Km'yi 75 kuruş yakıtla giden otomobil yaptılar"ÜLKEMİZİ KARADENİZ BÖLGESİ'NDEN TEMSİL EDEN TEK EKİP BİZ OLACAĞIZ"
 
Aracın yapım aşamasında görev alan Makine Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Enes Talha Ezer ise genç bir ekip olduklarını belirterek, TÜBİTAK ve Shell tarafından düzenlenen yarışmalara katıldıklarını ve bu yarışmalarda üçüncülük ve birincilik elde ettiklerini söyledi.

Bu sene Londra'da düzenlenecek bir yarışmaya da katılmayı planladıklarını dile getiren Ezer, "Ülkemizi Karadeniz Bölgesi'nden temsil eden tek ekip biz olacağız. Bu konuda heyecanlıyız ve çalışmalarımız sürüyor. Aracımızın üretim aşamasındayız. Geçmişte yaptığımız Sirius isimli aracımız dikkati çekiyor. Aracımız karbonfiber malzemesinden yapılmıştır. Karbonfiber uçak ve savunma sanayinde kullanılan pahalı bir malzemedir." dedi.

Aracın toplam ağırlığının 200 kilogram olduğunu ifade eden Ezer, şunları kaydetti:

"Sirius'un maksimum çıkabileceği hız 130 kilometre, gidebildiği maksimum yol ise 300 kilometredir. Aracımızın kabuk ve mekanik aksamları ekibimiz tarafından yapılmıştır. Üretimi bizler tarafından gerçekleştirildi. 2016'nın ağustos ayında da TÜBİTAK tarafından düzenlenen alternatif araçlar yarışında elektrikli batarya kategorisinde yarışmıştır ve yarışmayı 8. olarak tamamlamıştır. Bu sene inşallah yeniden yarışa katılacağız ve daha iyi sonuçlar ile KTÜ'yü temsil edeceğiz. TÜBİTAK tarafından aracımızın ne kadar yaktığı hesaplanıyor. Sıralama buna göre belirleniyor. Ne kadar az enerji ile ne kadar çok kilometre gidebilirseniz birinci oluyorsunuz. TÜBİTAK'ın yaptığı ölçümlere göre aracımız 100 kilometreyi 75 kuruşluk bir ücret karşılığında gidebiliyor. Bu yaptığımız ölçümlerle Trabzon'dan Samsun'a kadar olan bir mesafede tek şarjla gidebilme imkanını bize sunuyor."

Ezer, aracta park, yağmur, alkol ve emniyet kemeri için sensör bulunduğunu, bunların yarışmanın kuralları dışında olduğunu söyledi.

Etkinliğe, KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Uraloğlu, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ebru Çolak, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aslan, Makine Mühendisliği Bölümü Otomotiv Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Bilgin, Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Fulya Bankoğlu ve diğer davetliler katıldı. Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
KTÜ Mağduru 4 yıl önce
Prof.Dr. Hikmet Öksüz de arabanın tarihini mi araştırdı? KTÜ de rektörlük yönetiminde hiç bir mühendislik kökenli rektör yardımcısının olmamasına rağmen, Tıp'ın cerrahi gücünü, Türk'ün tarihsel gücünü ve Ilahiyatin dini gücü ekleyerek böyle projelerin çıkması çok iyi... Kendilerinin bir tane proje TÜBİTAK proje yurutuculugu olmayan KTÜ Rektorlugunun görevde yükselmelerde TUBITAK projesi istemesi çok manidardir... Belki bu fotoğraflarda yer alarak TUBITAK projesi yürüttük diye bilirler:(
barış 4 yıl önce
yerli bir motor bile üretemezken araba üretmek çok ilginç. Parçaları da yerli ise çok büyük bir başarı. İnşAllah seri üretime geçilir de bu konuda dışa bağımlılıktan kurtuluruz.
R.Refik KARSLIOĞLU 4 yıl önce
Bu arabayı yapmakta iyide bu arabanın bataryalarını kim yapıyor kaç yıl gidiyor kaç yılda bir yenilenmesi gerekiyor birde bunu anlatsanız millete
Ss 4 yıl önce
Bu ekip bulunmalı, Trabzonun büyükleri bu çocuklara destek olmalı. Türkiye bu işlere sıfırdan başlayan bir ülke. Yabancı ülkelerin 100 yıllık bilgi birikimi var. Bu gençler kendilerini bu kısıtlı imkanlarla geliştirmeye çalışıyorlar, destek şart.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@