Koronavirüse karşı Trabzon’da oralara dikkat çekti! "Sıkıntı olabilir"

Trabzon Tabip Odası Başkanı Ebru sivri önemli uyarılarda bulundu.

Trabzon 02.04.2020, 20:35
Koronavirüse karşı Trabzon’da oralara dikkat çekti! "Sıkıntı olabilir"

Trabzon Tabip Odası Başkanı Dr. Ebru Sivri, Trabzon’da görülen vaka sayısı ve Trabzon’da yaşananlar hakkında açıklamalarda bulundu. 

Sivri, salgının Türkiye’de görülmesinden bu yana Trabzon’un yoğun bir göç aldığını anlattı. 

Sivri, “Trabzon’da köylerde sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü il dışından müthiş bir göç geldi buraya. İstanbul’da olanlar, Kocaeli’nde olanlar, fındık zamanında gelenler gibi bir göçümüz oldu şu an. Bu yeni değil tabii, son iki haftadır böyle. Tabii bu gelen insanlar köylerde izolasyona dikkat etmiyorlar. ‘Burası açık hava, bize bir şey olmaz’ diyorlar. Eski adetleri devam ettiriyorlar. Birbirlerine hoşgeldine gidiyorlar, oturmaya gidiyorlar, çaya gidiyorlar. Sürekli anonslar yapılıyor, kolluk kuvvetleri geziyor ama insanları evde tutmakta zorlanıyorlar. Trabzon’un merkezindeki insanlar da köylere çıktı. Şu an caddelerimiz boş. Zaten büyüklerimiz köylerdeydi. Dışarıdan göç aldık, merkezdekiler köylere gitti. Köyler şimdi şenlik yeri.” dedi.

Trabzon’da koronavirüs salgını sebebiyle yaşananlar hakkında ise Sivri, “Vaka sayılarını biz de sizler gibi Bakan Koca’nın açıklamasıyla öğrendik. Vaka sayısı giderek artabilir, önemli olan sosyal izolasyonu korumak. Ben bu konuda Trabzon’u sıkıntılı görüyorum. Hem gençlerimizi hem büyüklerimizi evde tutuyoruz ama havalar ısınınca unutuyorlar, tekrar dışarı çıkıyorlar. Vaka sayısının daha da artmaması için alınan önlemlerin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Ölüm oranımız az, inşallah artmaz. Trabzon’da koronavirüse yakalanmış bir sağlık çalışanımız yok bildiğimiz kadarıyla” ifadelerini kullandı. (Medyascope)
 

Yorumlar (5)
Cts61 10 ay önce
Bu vaka bitene kadar kimseyi buraya sokmayin,yoksa bunun bedelini agir öderiz
Kadir Yılmaz 10 ay önce
Madem sokağa çıkma yasağı gelsin
Hayat 10 ay önce
Sokağa çıkma yasağı gelsin diyoruz, ben de istiyorum ama insanımız neden bu kadar duyarsız . Bas bas bağırıyor uzmanlar... Herkes kendi yasağını koysun , iradesine sahip çıksın. Ben de haftanın 6 günü çalışmaya alışmış bir insan olarak evde kalırken sıkılıyorum ama evde sıkılmak, yoğun bakımda hastanede sıkılmaktan iyidir. Kahveler kapandı ama önlerinde yaşlı amcalar dolu. Sosyal mesafeye dikkat etmeden el kol şakalaşmalar yapılıyor. Bu işin ciddiyetine varmamız için daha ne olabilir, her gün açıklanan rakamlar sayıdan ibaret değil hepsi birer can. Anne,baba,eş, kardeş vb. Lütfen artık üzerimize düşeni yapalım ve evde kalalım.
ibraam 10 ay önce
gitsinler köye. Şehir rahatlar. adamlar şehire gelirken köy davranışlarını alışkanlıklarınıda getiriyordu..
bosver61 10 ay önce
sen saraylarda doğdun sanki

Gelişmelerden Haberdar Olun

@