Koronavirüs vakalarında yeni bir belirti ortaya çıktı

Doç. Dr. İbrahim Eryaman, koronavirüs hastalarındaki yeni belirtiyi açıkladı.

Trabzon 15.04.2021, 17:12
Koronavirüs vakalarında yeni bir belirti ortaya çıktı

Konya'da Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde görevli Doç. Dr. İbrahim Eryaman, koronavirüs hastalarındaki yeni belirtiyi açıkladı.

Bazı koronavirüs hastalarında pıhtı atmasına bağlı unutkanlık belirtilerinin başladığını söyleyen Doç. Dr. Eryaman, "Covid-19 hastalığında 'tromboembolik' dediğimiz, pıhtı atması diye tabir edilen olaylar gelişiyor. Bilimsel olarak sonuçlarını görmek gerekiyor; fakat koronavirüs hastaları unutkanlık yaşadıklarını belirtiyor" diye konuştu.

Koronavirüs vakalarında yeni bir belirti ortaya çıktı

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İbrahim Erayman, son dönemlerde beklenmedik şekilde vaka artışları olmaya başladığını belirtti.

Erayman, "Halk arasında da 'İngiliz varyantı' şeklinde ifade edilen yeni virüs türünün daha çabuk yayılması ve kolay bulaştığını biliyoruz. Tedbirlerden hiç vazgeçmememiz lazım. Aşı olsak bile önlemlerimizi devam ettirmemiz gerekiyor. Toplumsal bağışıklığın tam olarak oluşmadığını da söyleyebiliriz" dedi.

"KORONAVİRÜS HASTALARI UNUTKANLIK YAŞADIKLARINI BELİRTİYOR"

Bazı hastalarda unutkanlıklara neden olduğunu belirten Erayman, "Covid-19 hastalığında 'tromboembolik' dediğimiz, pıhtı atması diye tabir edilen olaylar gelişiyor. Bilimsel olarak sonuçlarını görmek gerekiyor; fakat koronavirüs hastaları unutkanlık yaşadıklarını belirtiyor. İleride bilimsel çalışmalarla bunu ortaya koyabiliriz, unutkanlığın tromboembolik olaylara bağlı olarak görüldüğünü söyleyebiliriz" diye konuştu.

"ERİŞKİNLERDE HASTALANACAK KİMSE KALMAZSA HEDEFTE GENÇLER VAR"

Vaka sayısının artmasıyla virüsün kötüleştiğini söyleyen Erayman, "Virüsün kendinden kaynaklanan kötüleşme hali yok, kötüleşme halini yaratan durum fazla sayıda vakanın olması. Aşı sırası gelen herkes mutlaka aşı olmalı. Bizi süreçten çıkartıp hayata tutacak önemli adım aşıdır. Toplumda hasta olmayan gruplarda gençler de var. Artık hastalanacak kimse kalmazsa erişkinlerde, genç ve çocuk yaş grupları bundan etkilenecektir. Kalabalık ortam Covid-19 için en etkin ortamdır, en sevmediği de aşıyla oluşacak antikorlardır" dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
Ali 6 ay önce
Virüsün tek başına hasta etmediği ikinci bir hastalık başlangıcı ile birlikte kendisini etkin hale getirdiği araştırılmalıdır.
Trabzonlu 6 ay önce
para getiren yer lerde kısıtlamaya uyulmuyor neden acaba orda calışanların kücük coçukları yokmu
Sebebsiz 6 ay önce
Allah aşkını bırakın şu milletin yakasını yeter covid 19 cok milletin piskojisi bozuldu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@