banner539

banner526

banner533

banner513

Koronavirüs sonrası Uzungöl onlara kaldı

Koronavirüs nedeniyle tarihinin en sessiz günlerini yaşayan Trabzon'un dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl bugünlerde yaban hayvanlarına kaldı

Trabzon 07.05.2020, 10:22
Koronavirüs sonrası Uzungöl onlara kaldı

Trabzon'un dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl Korona virüs nedeniyle tarihinin en sessiz günlerini yaşıyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Uzungöl bugünlerde yaban hayvanlarına kaldı.

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı doğal güzellikleri ile dünyaca ünlü Uzungöl, sessizliğe büründü. Tüm dünyada etkili olan Korona virüs (Covid-19) nedeniyle tarihinin en sessiz günlerini yaşayan Uzungöl’de rezervasyonlar iptal edildi. Misafirlerini çam ağaçları ve ilkbaharda yeşilin binbir tonunu barındıran örtüsüyle karşılayan turizm merkezinde yürüyüş yolları, parklar ve seyir terasları boş kaldı. Dünyada birçok ülkede salgınlara ve ölümlere sebep olan Korona virüsün görülmeye başlamasının ardından özellikle Körfez ülkelerinden gelen turistlerin rezervasyonlarının iptal edildiği öğrenilirken, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Uzungöl bugünlerde yaban hayvanlarına kaldı.

Uzungöl Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, Uzungöl'deki bütün işletmelerin kapalı olduğunu belirterek, “Uzungöl’de bu zamanlarda bir dönüşüm sağlardık. Bir gelir elde ederdik. Misafirlerimiz yoğun şekilde Uzungöl’ü ziyaret ediyorlardı. Burası bir merkez buradan faydalanan çok kişi var. Dükkanların hepsi kapalı. Bu yaşadığımız sıkıntıyı bir an önce atlatarak bayram sonrası sezona girmeyi temenni ediyoruz” dedi.1 Haziran sonrasının hazırlıkları başladı
Uzungöl’ün ilk kez sessizliğe büründüğünü dile getiren Akyüz, “Uzungöl’de bütün tesislerden hijyen çalışmaları yapılıyor. 1 Haziran sonrası sezona hazırlanıyoruz. Bize gelen misafirler 1 gece değil 5-6 gece kalıyorlar. Buradaki insanlarımızı riske sokacak bir pozisyonu oluşturmayacağız. Uzungöl tabiatın canlandığı en muhteşem zamanlarını yaşıyor. Sonbahar nasıl bir hazan yaşıyorsak bir güzelliği varsa şimdi de yeşilin her tonunun yaşandığı bir zaman var. 50 yıldır Uzungöl’ün bu kadar sessiz kaldığını görmedim. Turizm yokken de biz burada yaşarken bir hareketlilik vardı. Uzungöl tamamen ıssız. Kaderine terk edilmiş gibi. Çernobil’de nasıl bir yeri boşalttılarsa burada da aynısı olmuş gibi. Tabi bizim burada bir artımız var. Yabani hayvanlar istediklerini gibi hareket edebiliyor” şeklinde konuştu.

Rezervasyonlar iptal edildi
Uzungöl’de rezervasyonlarının bir çoğunun iptal edildiğini kaydeden Akyüz, “Normalde iptal edilmeyecek şekilde rezervasyonları yapıyoruz ama şuan herkes haklı. Paralarını geri yolluyoruz. Bu riski kimseye yaşatamayız. Temmuz ayından sonra Körfez ülkelerinden gelen misafirleri bekliyoruz. Uçak seferleri başlarsa yoğun bir şekilde buraya geleceklerine inanıyorum. Geçenlerde ayı ve yavruları evimin yanına kadar geldiler. Rahatsız edilmediklerini gördükleri anda her yere inebiliyorlar. Sincap, tilki bunlar her gün geliyorlar. Ana yola kadar inmeye başladılar. Her türlü hayvan var. Ayı, kurt, çakal, domuz bütün hayvanlar var. Burası artık nostaljik bir mekan oldu. Dolayısıyla hayvanlara da yeni yer doğdu” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (7)
Alemdağ 6 ay önce
Yazın bir milyara oda vermiyordunuz bak ne günlere kaldınız insaf be
Burak 6 ay önce
Bayram sonrası sezonu daha cok beklersiniz gece sene fahis fiyatlarınizla kazandiklarinizi yiyin arap müşteri var diye türk müşterinin masasina bakmayan isletmelersiniz
Murat 6 ay önce
Uzungölün resmini görünce insanların ne kadar zararlı canlılar olduğunu görüyorum. Özellikle şu otellerin olduğu resme bakınca midem bulanıyor. İnsanda hiç mi mimari anlayış, doğayla bütünleşme olmaz. Biçimsiz, tipsiz yapılar , düzensiz yerleşim. Parası olan herkese herşeyi yapabilme hakkı verince böyle oluyor.
Murat 6 ay önce
Uzungöl’e gittiğimizde Türklerle ilgilenmiyorlardı inşAllah bir gün bize muhtaç kalırısınız ve öylede gözüküyor
Halil 6 ay önce
Ne has oldu 150.liraya sac.kavurma veriyordunuz oda.kiralamiyordunuz araplardan dolayi.insAllah.akillanirsiniz
Selçuk Şentürk 6 ay önce
Bütün Trabzon esnafını insafa cagriyorum faiş fiyattan vazgeçin.zarar etmeyin ama bu kadar
fiyat çok fazla.kendinize gelin lütfen memleketimize yabancilastik adam yerine koyulmuyiruz.varsa yoksa Araplar İranlılar bugünlerde düşünün .
cengiz 6 ay önce
bekleyin ne gelen var ne giden hayat bitmis

Gelişmelerden Haberdar Olun

@