Kivide erken hasat uyarısı

Kivide erken hasat ekonomik kayba neden olabilir.

Kivide erken hasat uyarısı

Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürü Cahit Gülbay, kivide erken hasat yapılmasının ekonomik kayba neden olabileceğini bildirdi.

Gülbay, yaptığı yazılı açıklamada, kivi hasadıyla ilgili zaman belirleme konusunun ilçeden ilçeye göre değişiklik gösterebileceğini vurguladı.

Uzman ekiplerce kivi yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı yerlerde çeşitli ölçümlerin yapıldığına işaret eden Gülbay, alınan verilere göre kivi hasadına şu anda başlanılmaması gerektiğini bildirdi.

Gülbay, meyvenin çeşidi, iklim ve rakım gibi faktörlerin de hasadı etkilediğine dikkati çekerek, "Kivinin hasat edilebilmesi için suda çözünür kuru madde miktarının yüzde 7 ile 9 oranları arasında olması gerekmektedir. Bu değerlerin altında yapılacak olan erken ürün hasadı sonucu meyvedeki kuru madde miktarının istenilen düzeye gelememesine, meyvede sulanmaya, meyvenin dış yüzeyinde buruşmaya, meyvede hızlı yumuşamaya, tat ve aromanın istenilen düzeyde olmamasına dolayısıyla meyvenin dayanma süresinin azalmasına neden olmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Üreticilere hasat konusunda acele etmemeleri tavsiyesinde bulunan Gülbay, Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden her türlü bilginin alınabileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 14:31


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner421

banner426

banner432

banner443

banner441