7m

7m

hyundai

Kaya: Hani Allah'ın verdiği çaya kota olmazdı?

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya çay üreticileri için koyulan kotaya tepki gösterdi.

Trabzon 03.06.2020, 11:01
Kaya: Hani Allah'ın verdiği çaya kota olmazdı?

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada; çayda uygulanan kotanın kaldırılmasını ve açıklanan taban fiyatının altında çay alımına izin verilmemesini istedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2002 seçimleri öncesi çay üreticilerine verdiği kota sözünü anımsatan Kaya, "Bundan on sekiz yıl önce Sayın Erdoğan Rize'de "Allah'ın verdiği çaya kota mı olur? Biz iktidar olduğumuzda kotayı kaldıracağız." demişti. Kota kalktı mı? Hayır, kalkmadı ve kota nedeniyle çay üreticisinin emeği sömürülmeye devam ediyor" dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, korona sonrası TBMM'nin ilk Genel Kurul'unda çay üreticilerinin sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. Kaya, konuşmasında şunları söyledi:

KOTA VE KONTENJAN UYGULAMASI ÇAYIN FİYATINI DÜŞÜRÜYOR

"Bu yıl yaş çay taban fiyatı 3 lira 40 kuruş olarak açıklandı. Taban fiyat, bir ürüne devletin koyduğu fiyatın en alt sınırıdır. Bu şu demektir: Yaş çay en az 3 lira 40 kuruştan alınacak, bunun altında bir fiyattan alınmayacak demektir, ama durum öyle değil. Bugün özel sektör 2,50 liradan çay alıyor. Çay üreticileri kota ve kontenjan uygulaması nedeniyle ÇAYKUR'un almadığı çayını düşük fiyattan özel sektöre satmak zorunda kalıyor, mecburen satıyor çünkü satmazsa bozulacağını biliyor."

ÇAY ÜRETİCİLERİ KOTANIN KALDIRILMASINI İSTİYOR

"Bundan on sekiz yıl önce Sayın Erdoğan Rize'de "Allah'ın verdiği çaya kota mı olur? Biz iktidar olduğumuzda kotayı kaldıracağız." demişti. Kota kalktı mı? Hayır, kalkmadı ve kota nedeniyle çay üreticisinin emeği sömürülmeye devam ediyor. Çay üreticileri artık bu sözün tutulmasını, kotanın kaldırılmasını ve taban fiyatın altında çay alımına izin verilmemesini talep ediyor."


Yorumlar (4)
Ercan 2 yıl önce
Kota elbette ilk planda hoş bir şey değil ama bir de bunun alım, fabrikalar ve işlenmesi yönünü düşünün. Tüm çayı 2 günde kesip devlete dayayan vatandaş parasını alacak BU GÜZEL de devlet ya da özel fabrika ne yapacak ? Beklemekten yadan fazla çayı dereye dökecek !! Ne oldu şimdi ? Bizde bütün mesele HERKESİN KENDİNİ DÜŞÜNMESİDİR.
he he 2 yıl önce
Bilmediğin işe burnunu sokma bence Ahmetciğim. Çayda devlet fabrikaların günlük işleme kapasitesi ne ise ona göre çay alır. Bu yıllardır böyledir bu durum. Senin İnönü de başnakan yardımcısıyken böyleydi. Laf olsun torba dolsun diye politika yapılmaz.
kibar 2 yıl önce
aynen. 30 yıldır muhalefette olan (koalisyon hariç) bir parti için slogan çıkarmak çok kolay. Sn Kaya da onu yapıyor..
M. M 2 yıl önce
Vekilim deniz bitti. Çay Kur her yıl milyon TL karla kapattırdı. Varlık fonuna devredilen kurum tam bir yemlik oldu. Herkese peşkeş çekildi. Konan kota normal..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@