Karadenizli inşaat ustası bakın ne yaptı?

Giresun'da yaşayan 30 yaşındaki inşaat ustası Ragip Kuğu, köyde karlı ve bozuk satıh yollarda ulaşım sorununu çözmek için ATV almak istedi.   DÖRTÇEKER ARAÇ YAPMAYA KARAR VERDİ   Motorun fiyatının yüksek olması nedeniyle kararından vazgeçen Kuğu, kendine

Trabzon 08.02.2016, 22:05
Karadenizli inşaat ustası bakın ne yaptı?

Giresun'da yaşayan 30 yaşındaki inşaat ustası Ragip Kuğu, köyde karlı ve bozuk satıh yollarda ulaşım sorununu çözmek için ATV almak istedi.
 
DÖRTÇEKER ARAÇ YAPMAYA KARAR VERDİ
 
Motorun fiyatının yüksek olması nedeniyle kararından vazgeçen Kuğu, kendine dörtçeker bir araç yapmaya karar verdi.
 
arac_1105.jpg
 
Bir araç motoru alan Kuğu, diğer parçaları da ekleyerek yürüyen aksamı tamamladı. Daha sonra demir sacdan dış kısımları tasarlayarak ortaya kamyonet tarzı dörtçeker bir araç çıkardı.
 
HURDA MOTORU ONARDI
 
Ragip Kuğu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişten beri dörtçeker arabaya merakı olduğunu söyledi. ATV almayı düşündüğünü ancak pahalı olması nedeniyle kendine araç yapmaya karar verdiğini anlatan Kuğu, şunları kaydetti: "Araştırmalar yaptım, baktım hiçbiri kafama yatmadı. Hurda bir motor buldum, biraz onarım yaptım, ondan sonra motorun üzerine şanzımanı, diferansiyeli kendim dizayn ettim. Bunları bitirdikten sonra dış kasasını yapmaya başladım. Bunu yaparken de hiçbir planım yoktu kafamda, yaptıkça ortaya bir araba çıkardım."
 
"YOLDA KALMA DURUMU SÖZ KONUSU OLMAYACAK"
 
Kuğu, ATV'nin çok küçük olduğuna dikkati çekerek, "Benim yaptığım araç köyde daha çok işe yarar. Fındık taşımaya yardımcı oluyor, bahçe içerisinde de geziyor, dar olması avantaj. Kışın buraya kar da çok yağar, yol kapandığında benim aracım dörtçeker olduğu için yolda kalma gibi bir durum da söz konusu olmayacak" dedi.
 
MERAK VE YETENEK
 
Kendisinin bir kaynak ustası ya da otomobil tamircisi olmadığını belirten Kuğu, "Tamamen merak, biraz da yetenek gerekiyor. Daha önce kendim dinamo ve jenaratör yapmıştım. Elektronik üzerine merakım var. Yaptığım aracın maliyeti 7-8 bin lirayı buldu" diye konuştu.
 
 
Yorumlar (2)
GURBETCIBASKENTLI.61-06 5 yıl önce
Helal olsun.ortaya yeni bir urun cikarmak herkese ornek bir gayret bence.ayrica karadenizden cikmasida beni sasirtmadi.
Ahmet 5 yıl önce
Helal olsun

Gelişmelerden Haberdar Olun

@