Karadeniz'de Hamsi bereketi

Hamside son yılların en bereketli dönemi yaşanıyor.

Trabzon 25.10.2019, 13:23
Karadeniz'de Hamsi bereketi

Trabzon’da tezgâhları süsleyen hamsi son yılların en bereketli sezonunu yaşıyor. Kilosu 5-10 TL arasında satılan hamsiden vatandaşlarda memnun olurken, balıkçılar sezonun böyle sürmesini umut ediyor.

Bu günlerde hamsinin en bol dönemini yaşadıklarını belirten balıkçılardan Alpaslan Örseloğlu, “Bugün hamsi bayağı bol, sezonun en bol günlerinden diyebiliriz. Fiyatı 5-10 TL arasında değişiyor. Gayet güzel ve bol diyebiliriz. Tezgâhlarımız hamsi dolu. Yaklaşık 10 yıl üzerinde ilk kez bu sezon hamsinin daha bol olduğunu söyleyebiliriz. Son iki aydır hamsi var, fiyatı 5 TL herkesin alabileceği düşünüyorum” dedi.

Balıkçılardan Sinan Sayar ise “Sezon başlangıcından beri ilk kez hamsi bu kadar bol. Hamsi hem irilendi hem de daha lezzetlendi. Bugün bereketli günümüz. Geçen yıl palamudun bol olmasından dolayı hamsi pek olmadı, bu sene ise tam tersi oldu, palamut olmadı, hamsi oldu. Yerli hamsimiz bugünlerde bol. Bol olduğu için fiyatı da uygun. Vatandaş da fiyatlardan memnun. Sezon böyle sürerse hem vatandaş hem de bizim için çok iyi olur” diye konuştu.

Şu an tezgahları hamsinin süslediğini belirten Mehmetcan Örseloğlu ise “Şu an tezgâhları hamsi süslüyor. Fiyatları da gayet uygun. Hamsi vatandaşın hem kesesine uygun hem de sağlıklı balık. Şu an hamsinin en bol dönemini yaşıyoruz. Sezon açılışı palamut istavrit ile yapılırdı, şimdi tam tersi oldu açılış hamsi ile başladı. Hamsinin olması gereken bu aylar. Hamsi çok taze, fiyatı da gayet iyi” dedi.

Vatandaşlarda bol olan hamsinin fiyatının da uygun olduğunu belirtirlerken, son yıllarda hiç bu kadar ucuz bir dönemi hatırlamadıklarını söylediler.
 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
Hamza. 2 yıl önce
En lezzetli oldugu ocak ve soğuk aylarda malesefki hamsi yiyemeyecegiz.Palamut olmadığı içinde büyük balikcilar yani gırgırlar mecburen hamsiyi tutmak zorunda kaldi.sonucta ekmek yiyenin cok olduğu bir sektör..devlet büyüklerine sesleniyorum belki bir duyan olur..adaletli avlanmayanlara cezalarınızı arttırın.200 yüz yıl sonraki torunlarımız yani soyumuz sizleri bir şekilde anacak.lutfen denetleyin cunki bugün küçük balik tuttu diye ceza yiyen bir tekne,aynı gün 2.bir kez yakalansa bile o cezayi başkasının üstüne yazdırıp işine devam edebiliyor...cezalari ruhsata yazın...boyle sacmalikmi olur..demekki denetlenmedigi icin kimbilir ne paralar yiyorlardir.yemiyorlarsa bile izlenim o yönde. Tant icin denizlerimizi geleceğimizi yok ediyorsunuz
Hasan Bayramoğlu 2 yıl önce
Yahu Hamsinin kilosu 5-10TL.deniyor, Karadeniz Bölgesi nd e bulunan Bolu'da 20TL'nin altına düşmedi ????????????

Gelişmelerden Haberdar Olun

@