alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Karadeniz'de fatura yunuslara kesildi!

Doç. Dr. Kocabaş "Karadeniz'de artan yunus sayısı balıkçılığı tehdit ediyor" ifadelerini kullandı.

Trabzon 31.12.2018, 16:29
Karadeniz'de fatura yunuslara kesildi!

Trabzon'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, uluslararası anlaşmalar gereği avlanması 1970'li yıllardan bu yana yasak olan yunusların, popülasyonları normalin çok üzerine çıktığı için balıkçılığı tehdit etmeye başladığını ileri sürdü. Yetişkin bir yunusun günde 70 kilo hamsi yediğini söyleyen Doç. Dr. Kocabaş, "Karadeniz'de canlı yaşamının normal düzeye çekilmesi için, artan yunus miktarının dengelenebilmesi için kontrollü yunus avına izin verilmesi gerekmektedir" dedi.

KTÜ Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, 1970'li yıllardan beri uluslararası anlaşmalar gereği avlanması yasak olan yunusların, Karadeniz'de balıkçılığı tehdit etmeye başladığını iddia etti. Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, vatandaşın sofrasına giren hamsinin yanı sıra palamut, mezgit, istavrit gibi balık çeşitlerinin avlanması yasak olan yunuslar tarafından yendiğini söyledi. Doç. Dr. Kocabaş, şunları kaydetti:

"Karadeniz sadece bize ait olan bir deniz değil. Karadeniz'den istifade eden ülke sayısı da oldukça fazladır. Karadeniz'de var olan yunusların üzerinde belirli oranda eskiden av yasağı baskısı vardı. Son zamanlarda yapılan uluslararası anlaşmalar bizim elimizi ayağımızı bağladı. Şimdi yunusun sayısı oldukça arttı. Sahillerde zaman zaman denk geliyoruz. Koca sürüler yavruları ile beraber dalıp çıkıyor. Hayatta kalabilmesi için balık ihtiyacı var. Her yunusun günde 70 kilo balık yediğini ve yunusların gün geçtikçe sayısının arttığını düşünün. Açık denizlerin aksine Karadeniz'de yunus ile beslenen başka bir avcı balık türü yoktur. Yunusun avlanmamasıyla popülasyonu anormal bir şekilde arttı. Karadeniz'de canlı yaşamının normal düzeye çekilmesi için, anormal bir şekilde artan yunus miktarının dengelenebilmesi için kontrollü yunus avına izin verilmesi gerekmektedir."

'AĞLARA DA ZARAR VERİYOR'

Yunusların sadece balıkları yemediğini, balıkçı ağlarına da takılıp zarar verdiğini ileri süren Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, "Yunuslar sadece balık yemekle kalmıyor, balıkçıların ağlarına da takılarak zarar veriyor. Yunuslar, binlerce liralık ağları parçalıyor. Şimdi bir dağın arkasında bir duman düşünün. Oradan gelen haberciler de size yangın olduğunu söylüyor. Sizin buna itibar etmeniz gerekiyor. Aynı şey sular için de geçerli. Orada balıkçılar 'Benim ağlarım parçalandı' diyerek feryat ediyor. Gözümüzle görüyoruz. Yunuslar, sahillere kadar gelip yanlarında yavruları ile beraber balık avlıyor. Ne kadar yunus var denizlerde diye bilimsel bir araştırma yapılması gerekiyor. Yunuslar vatandaşın yemesi gereken hamsi, palamut, mezgit, istavrit gibi balık çeşitlerini yiyor" dedi.


Yorumlar (7)
Ts can 3 yıl önce
Diyemiyorlar tekneler denizi bitirdi
Sıradan vatandaş 3 yıl önce
Yok yaaaa vAllahamı, ne yapalım yunusların katledelim. Önce kendinize bakın. Allah yarattığı hayvanın rızkına kefildir. Sizemi kaldı bu sistemi bozmak. Oturun aşşada Bi kendinize bakın. Canına okudunuz denizin canına. Bırakın masum hayvanların yakasını
Recep tekin 3 yıl önce
Sayın hocam büyük teknelerdeki son teknoloji cihazları anlatın.. baliği büyük tekneler bitirdi...
Burak 3 yıl önce
Günde 70 kilo, ayda 2100 kilo eder. Balığın kilosu 10 lira olsa ayda 21000lira eder. Resmen denizin filleri bunlar. Gereğinden fazla değer veriyoruz bu hayvanlara.
Göktuğ yıldırım 3 yıl önce
Bu yorum yapanlar eminimki sadece balik yiyen tuketicilerdir...Doc.dr Kocabaş bütün küçük balikcilarin tercümanı olmus...on üzerinden on numara tespit...umarim uyarilarina kulak verirler...ayrica büyük gırgırlardan cok beton santrallerinin denetlenmemesi, çöp sulari ve pis atiklar...denizin kimsenin umrunda olduğunu dusunmuyorum.
trabzon 3 yıl önce
denizleri doldur rastgele iki köfteci zengin olsun diye , kayalarin altinda zipkinla avlanani kontrol etme sonra yunus yapti ibrahim yapti bahaneler üret
tahsin 3 yıl önce
hocaya bakarmısın başka sebeb ara yunusları kontrollu avlanması gerek troll teknelerıne bak

Gelişmelerden Haberdar Olun

@