Karadeniz'de fatura yunuslara kesildi!

Doç. Dr. Kocabaş "Karadeniz'de artan yunus sayısı balıkçılığı tehdit ediyor" ifadelerini kullandı.

Karadeniz'de fatura yunuslara kesildi!

Trabzon'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, uluslararası anlaşmalar gereği avlanması 1970'li yıllardan bu yana yasak olan yunusların, popülasyonları normalin çok üzerine çıktığı için balıkçılığı tehdit etmeye başladığını ileri sürdü. Yetişkin bir yunusun günde 70 kilo hamsi yediğini söyleyen Doç. Dr. Kocabaş, "Karadeniz'de canlı yaşamının normal düzeye çekilmesi için, artan yunus miktarının dengelenebilmesi için kontrollü yunus avına izin verilmesi gerekmektedir" dedi.

KTÜ Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, 1970'li yıllardan beri uluslararası anlaşmalar gereği avlanması yasak olan yunusların, Karadeniz'de balıkçılığı tehdit etmeye başladığını iddia etti. Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, vatandaşın sofrasına giren hamsinin yanı sıra palamut, mezgit, istavrit gibi balık çeşitlerinin avlanması yasak olan yunuslar tarafından yendiğini söyledi. Doç. Dr. Kocabaş, şunları kaydetti:

"Karadeniz sadece bize ait olan bir deniz değil. Karadeniz'den istifade eden ülke sayısı da oldukça fazladır. Karadeniz'de var olan yunusların üzerinde belirli oranda eskiden av yasağı baskısı vardı. Son zamanlarda yapılan uluslararası anlaşmalar bizim elimizi ayağımızı bağladı. Şimdi yunusun sayısı oldukça arttı. Sahillerde zaman zaman denk geliyoruz. Koca sürüler yavruları ile beraber dalıp çıkıyor. Hayatta kalabilmesi için balık ihtiyacı var. Her yunusun günde 70 kilo balık yediğini ve yunusların gün geçtikçe sayısının arttığını düşünün. Açık denizlerin aksine Karadeniz'de yunus ile beslenen başka bir avcı balık türü yoktur. Yunusun avlanmamasıyla popülasyonu anormal bir şekilde arttı. Karadeniz'de canlı yaşamının normal düzeye çekilmesi için, anormal bir şekilde artan yunus miktarının dengelenebilmesi için kontrollü yunus avına izin verilmesi gerekmektedir."

'AĞLARA DA ZARAR VERİYOR'

Yunusların sadece balıkları yemediğini, balıkçı ağlarına da takılıp zarar verdiğini ileri süren Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, "Yunuslar sadece balık yemekle kalmıyor, balıkçıların ağlarına da takılarak zarar veriyor. Yunuslar, binlerce liralık ağları parçalıyor. Şimdi bir dağın arkasında bir duman düşünün. Oradan gelen haberciler de size yangın olduğunu söylüyor. Sizin buna itibar etmeniz gerekiyor. Aynı şey sular için de geçerli. Orada balıkçılar 'Benim ağlarım parçalandı' diyerek feryat ediyor. Gözümüzle görüyoruz. Yunuslar, sahillere kadar gelip yanlarında yavruları ile beraber balık avlıyor. Ne kadar yunus var denizlerde diye bilimsel bir araştırma yapılması gerekiyor. Yunuslar vatandaşın yemesi gereken hamsi, palamut, mezgit, istavrit gibi balık çeşitlerini yiyor" dedi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ts can
Ts can - 3 hafta Önce

Diyemiyorlar tekneler denizi bitirdi

Sıradan vatandaş
Sıradan vatandaş - 3 hafta Önce

Yok yaaaa vAllahamı, ne yapalım yunusların katledelim. Önce kendinize bakın. Allah yarattığı hayvanın rızkına kefildir. Sizemi kaldı bu sistemi bozmak. Oturun aşşada Bi kendinize bakın. Canına okudunuz denizin canına. Bırakın masum hayvanların yakasını

Recep tekin
Recep tekin - 3 hafta Önce

Sayın hocam büyük teknelerdeki son teknoloji cihazları anlatın.. baliği büyük tekneler bitirdi...

Burak
Burak - 3 hafta Önce

Günde 70 kilo, ayda 2100 kilo eder. Balığın kilosu 10 lira olsa ayda 21000lira eder. Resmen denizin filleri bunlar. Gereğinden fazla değer veriyoruz bu hayvanlara.

Göktuğ yıldırım
Göktuğ yıldırım - 3 hafta Önce

Bu yorum yapanlar eminimki sadece balik yiyen tuketicilerdir...Doc.dr Kocabaş bütün küçük balikcilarin tercümanı olmus...on üzerinden on numara tespit...umarim uyarilarina kulak verirler...ayrica büyük gırgırlardan cok beton santrallerinin denetlenmemesi, çöp sulari ve pis atiklar...denizin kimsenin umrunda olduğunu dusunmuyorum.

trabzon
trabzon - 3 hafta Önce

denizleri doldur rastgele iki köfteci zengin olsun diye , kayalarin altinda zipkinla avlanani kontrol etme sonra yunus yapti ibrahim yapti bahaneler üret

tahsin
tahsin - 3 hafta Önce

hocaya bakarmısın başka sebeb ara yunusları kontrollu avlanması gerek troll teknelerıne bak

banner443