Karadeniz Bölgesi’ndeki oluşabilecek depremde dolgu alan tehdidi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) eski öğretim üyesi Haber61 Köşe yazarı Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, "Karadeniz sahili resmi olarak 2 fayın tehdidi altına girmiştir" dedi.

Trabzon 29.01.2020, 13:40
Karadeniz Bölgesi’ndeki oluşabilecek depremde dolgu alan tehdidi

 Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) eski öğretim üyesi Haber61 Köşe yazarı Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Karadeniz Bölgesi’nin 2 fayın tehdidi altına olduğunu belirterek, kıyı bölgelerdeki dolgu ve yapılaşmalara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) eski öğretim üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Karadeniz fayının çok yavaş ve sinsi hareket ettiğini dile getirerek, fayın üretebileceği en büyük depremin 6.6 olduğunu kaydetti.

Kuzey Anadolu ve Karadeniz fayının birbirine paralel olduğuna dikkat çeken Bektaş, "Kıyıya paralel olan Karadeniz fayı kıyıdan yaklaşık 10 km uzaktan geçer ama Sinop’un içerisine girer. Bu fay son yapılan deprem tehlikesi haritasında dikkate alınmıştır. Dolayısıyla bizim Karadeniz sahili resmi olarak 2 fayın tehditi altına girmiştir. Kuzey’den Karadeniz fayının, güneyden de Kuzey Anadolu fayının tehditi altına girmiştir. Bu 2 fay birbirine paraleldir. Ama en aktif ve hareketli fay güneydeki Kuzey Anadolu fayıdır. Bunun üretebilecek olduğu en büyük deprem 7.6’dir. 8’e yakın deprem üretebilir. 1939’da yaşadığımız Erzincan felaketi. Karadeniz fayı çok daha yavaş, sinsi hareket ediyor. Bununda üretebilecek olduğu en büyük deprem 6.6 büyüklüğünde bir depremdir. Bu 2 fayın tehdidi altına giren Karadeniz’deki Trabzon’da eski deprem tehlikesi haritasına göre deprem tehlikesi 2 kat arttı. Ama Rize’de 3 kat arttı. Bununda en büyük nedeni 2012 yılında Karadeniz’de Batum açıklarında Trabzon fayı üzerinde 5.6 büyüklüğünde bir deprem olmuştur. Bu depremin artçıları fay üzerinde Trabzon’a kadar ulaşmıştır. Trabzon’u tehdit etmiştir. Bu faydan dolayı bölgenin deprem tehlikesi haritalara aktarılmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus kıyı bölgelerinde dolgu alanları ve kıyı bölgelerindeki yapılaşmalar çok dikkat edilmesidir. Çünkü deprem büyütmesi söz konusudur. Biz deprem 2-3 kat arttı diyoruz ama bu genel bir ifadedir. Mikro bölgelendirme çalışması yapılması lazım. Her yerde aynı deprem tehlikesi yoktur. Deniz kenarlarında, dolgu alanlarında deprem tehlikesi çok daha dikkate alınması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (7)
Ali 13 ay önce
Kaş üstünde sahilinde rant için yapılan binalar ve verilen izinler yuh olsun villa hariç izin verilmemeli
Trabzonlu Genç 13 ay önce
Hocam trabzonun insanı çok anlayışsız. Ne yazık ki anlamazlar. Burda insanların en iyi yapacağı şey yaylaya beton ev yapmak şehirde çarpık kentleşme yapmak. Bu kadar. Herkes doğa katliamcısı.
Soner Özdemir 13 ay önce
Neden bilirkişi olarak bu tarz yazıları dolgu alanı yapılması aşamasında yazmıyorsunuz da depremler meydana geldiğinde yazıyorsunuz? Doğrusu bunu çok merak ediyorum...
Eğer konunun uzmanıysanız, oluşabilecek olumsuzluklara karşı halkı ve yetkilileri önceden uyarmak gerekir, sonradan degil. Yok eğer uzman degil, piyasa yapmak ise asıl niyet o zaman gercekten bunu başarabilirsiniz...
Soner Özdemir 13 ay önce
Mimarlar odası dışında karşı çıkan oldu mu? Varsa söyleyin, bilmiyor olabilirim.
Onlar karşı çıktığında da memleketimize yatırım gelmesini istemiyorlar diye veryansın ediyordu halk...
Süleyman 13 ay önce
Arşivler hocaların ve mühendis odalarının söylemleri, demeçleriyle dolu. Ama bunlar siyasilere vız gelir tırıs gider.
Caglar demir 13 ay önce
Trabzon akcaabatliyim.kocaeli golcukte yasiyoruz.99 depremini yasamis biri olarak vede insaatci olarak soyluyorum.trabzonda deprem olursasehir merkezinde cok bima yikilir.istinat duvarlar cok zayif yapiliyor yuksek katlar var.cok sikinti ben uyariyim trabzon insanlarini 4 yada 5 kattam yuksek binalarda oturmayin
Açgözlülük 13 ay önce
Heryer beton yığını içiçe girmiş binalar,sahilde çok katlı binalar ve ucube gökdelenler,,herkesin gözü önünde yapılıyor..Bizim insanımız sadece basit dünyalık çıkarını bilir,,yoksa gelecek nesiller bu şehirde nasıl yaşar,,Allah korusun bir felaket olursa akibetimiz ne olur kimin umurunda,,maalesef insan yapımız ÇOOOK üzgünüm ama böyle,,maalesef..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@