Karaca mağarasına ziyaretçi akını!

Dünyanın sayılı damlataşı mağaralarından birisi olan 150 milyon yıl yaşındaki Karaca Mağarası, 4 günlük Ramazan Bayramı tatilinde 4 bin kişiyi ağırladı.Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırları içerisinde bulunan ve erime sonucu oluşan mağa

Trabzon 21.07.2015, 15:40
Karaca mağarasına ziyaretçi akını!

Dünyanın sayılı damlataşı mağaralarından birisi olan 150 milyon yıl yaşındaki Karaca Mağarası, 4 günlük Ramazan Bayramı tatilinde 4 bin kişiyi ağırladı.

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırları içerisinde bulunan ve erime sonucu oluşan mağaraların en büyük ve en güzel örneklerinden, doğa harikası Karaca Mağarası, 4 günlük Ramazan Bayramı tatilinde ziyarete açık tutulmuştu.

İl Özel İdaresi tarafından işletilen mağaranın tatil boyunca 4 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini kaydeden İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, il merkezine 17 kilometre uzaklıkta Gümüşhane-Trabzon karayoluna çok yakın bir noktadaki mağarayı 2015 turizm sezonunda bugüne kadar 22 bin kişinin ziyaret ettiğini bildirdi.

Yaklaşık 150 milyon yıllık dolomitik kireçtaşlarının zengin yeraltı suları tarafından aşındırılmasıyla oluşturulan ve pasif karakterli bir mağara olan Karaca Mağarasının, yatay yönde gelişim gösteren ve 6 ayrı salonun birleşmesinden bir araya geldiğini dile getiren Akdoğan, mağaradaki ılık ve nemli havanın astım hastalarına da iyi geldiğinin uzmanlar tarafından ifade edildiğini söyledi.

ZİYARET EDEN HER 4 KİŞİDEN 1’İ YABANCI TURİST

Tatil boyunca mağarayı ziyaret eden 4 bin kişiden bininin yabancı turist olmasının sevindirici olduğunu ifade eden Akdoğan, bu yabancı turistlerin büyük bir çoğunluğunun Arap turistlerden oluştuğunu söyledi.

MAĞARADA ARAPÇA VE İNGİLİZCE BİLEN REHBER İSTİHDAM EDİLDİ

Karaca Mağarasında geçtiğimiz aylarda Arapça ve İngilizce bilen rehber istihdam edildiğini, bunun Arap turizmi açısından önemli olduğuna değinen Akdoğan, “Doğu Karadeniz bölgesinde son yıllarda özellikle Arap turistlerin ilgi gösterdiğini biliyoruz. İlimiz turizminin lokomotifi konumundaki Karaca Mağarasında Sayın Valimizin de talimatlarıyla Arapça bilen bir rehber istihdam ettik. Rehberimiz yaklaşık 2 aydır Karaca Mağarasında hem Arap turistlere yardımcı oluyor hemde İngilizce bilgisi sayesinde diğer yabancı turistlere yardımcı oluyor. Yabancı dil bilen rehber istihdam etmenin faydasını anında gördük. Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı tatiline göre yabancı turist sayısında yüzde 82, geçtiğimiz yılın ilk 7 aylık dönemine göre ise yüzde 100’ün üzerinde bir artış yaşandı” dedi.

Denizden bin 550 metre yükseklikte bulunan ve 15 Nisan’da ziyarete açılan Karaca Mağarası’nın 15 Kasım’a kadar turizme açık tutulacağını ve bu tarihte bakıma alınacağını kaydeden Akdoğan, benzer mağaralar arasında en emsalsizlerinden birisi olan, damlataşı şekillerinin en güzel, en görkemli ve görenleri büyüleyici örneklerine sahip, görenlerin tekrar görmek istedikleri, UNESCO'nun Dünya Miras Listesine girecek güzellikte ve değerde bir mekan olan Karaca Mağarasını koruyarak, sürdürülebilir bir şekilde uzun yıllar ilin turizmine hizmet vermesi için gerekli çalışmaları yaptıklarını da sözlerine ekledi.

KARACA MAĞARASI

İlin 17 kilometre kuzeybatısında, Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırları içindedir. Denizden 1550 metre yükseklikte bulunan mağaranın damlataşı şekilleri, sarkıtları, dikitleri, sütunları, bayrak şekilleri, org desenli duvarları, mağara çiçekleri, incileri ve traverten basamakları eşine az rastlanır güzelliklerdendir.

Yaklaşık 105 metre uzunluğunda, 18 metre tavan yüksekliğine sahip mağaranın toplam iç alanının bin 500 metrekaredir. Yatay olarak gelişme göstermiş ve yaklaşık elipse benzeyen dört ayrı salonun birbiri ile birleşmesinden meydana gelmiştir. Bu salonlardan, ikisi çatlak sistemlerden sızan suların oluşturduğu duvar damlataşları ile ikiye bölünmüş ve böylece salon sayısı altıya çıkmıştır. Damlataşları oluşumları bakımından hem çok zengin renk ve şekilleri arz eder. Mağara içerisinde sarkıtlar, dikitler, sütunlar, bayrak şekilleri, org desenli duvarlar, mağara çiçekleri, mağara incileri, traverten havuzları ve traverten basamakları görmek mümkündür.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@