7m


7m

hyundai

Kalandar Soğuğu vizyona giriyor

4 mevsim boyunca çekilen 12 ödüllü film, 16 Eylül'de vizyonda

Trabzon 06.09.2016, 14:36 06.09.2016, 14:59
Kalandar Soğuğu vizyona giriyor
Son yıllarda Karadeniz Bölgesi'nde çekilmeye başlanan komedi filmlerinin dışında bir sanat filmi çekmek için yola çıkan ve ‘Kalandar Soğuğu’ ismini verdiği filmle katıldığı 6 film festivalinde 12 ödül alan yönetmen Mustafa Kara, filmin hikayesini anlattı. 

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenleyen 'Kalandar Soğuğu' filminin yönetmeni Mustafa Kara, Kalandar Soğuğu’nun geçen yılın en filmlerinden bir tanesi olduğunu belirterek, “Türkiye’de bağımsız sinema diye adlandırdığımız sinemalar salon bulmakta zorlanıyorlar. Seyircinin de ilgisi uzak. 100 yıldır Türk sineması bilinçli ya da bilinçsiz olarak Karadeniz’in ıskaladığı insanını komedi unsurunun ötesinde görmedi. Karikatürize ettiği hikayeler ile ya da tavşan göstererek seyircinin cebindeki parayı almanın ötesine de geçemedi" dedi.

16 EYLÜL'DE VİZYONDA

Filminde, Maçka'nın bir dağ köyünde beslediği hayvanlarıyla maden rezervi arayan bir vatandaşının hikayesini anlatmaya çalışan yönetmen Kara, Karadeniz’de komedi filmlerinin dışında farklı türden de filmler çekilebileceğini anlatmaya çalışmak için yola çıktığını söyledi.

Karadeniz’in doğasını anlatmak için 4 mevsim boyunca Trabzon’a gelerek filmi çektiklerini kaydeden Kara, “Bir taraftan klasik bir film anlatmaya çalışırken bir taraftan da bölge insanını, hikayesini atmosferini anlatabilecek bir hikayeyi için titizlikle çalıştık. Öykünün dramatik kurgusu gereği çokta sinemamızda yer alamayan Karadeniz’in doğasını da belirtmek adına filmi dört mevsimde çektik. Filme 2012 yılında başladık. Her mevsim yaklaşık 1 buçuk ay boyunca Trabzon’a kalarak 2014’ün baharına doğru filmi bitirdik. Gişe, popüler, komedi sinemasının yanı sıra sadece insanları eğlendirmenin ötesinde insanın kadim hikayesini anlatan bir öykünün peşinde olduk. 6 film festivalinde 12 ödül aldık. Katılacağımız başka festivallerde var” ifadelerini kullandı.YAPILAMAZ ALGISINI KIRDIK

"Kalandar Soğuğu" filminin oyuncularından Haydar Şişman ise Karadeniz’de genellikle gişeye yönelik filmlerin çekildiğini ifade ederek, “Karadeniz’de son dönemlerde çekilen filmlerde bir artış var. Genellikle gişeye yönelik komedi filmleri çekiliyor. Dışarıdaki algı Trabzon’da nitelikle bir filmin yapılamayacağı yönündeydi. Sanırım Kalandar Soğuğu ile birlikte bunu biz kırdık” diye konuştu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@