vardallar

İstanbul Milletvekilinden flaş sözler: Trabzon’a minnet borçluyum ama üzüntülerim var

Trabzon’da yaşamış büyümüş CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan’dan Haber61’e özel açıklamalar.

Trabzon 07.07.2021, 22:08 08.07.2021, 10:43

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin ‘Ekonomi Masası Toplantısı’ kapsamında çok sayıda Milletvekili ile Trabzon’a gelen İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan bir çok konuda açıklamalar yaptı.

Haber61 Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Lakot’un sorularını yanıtlayan Aydoğan şu ifadeleri kullandı:

Trabzon Bölgede iddialı bir kent. Aslında son solmuş bir ekonomik durumu söz konusu. İş dünyası kendi alanına sahip çıkıyor. Beklediğimiz üstünde olağanüstü olgunlukta, Olağanüstü önermelerle beraber bir toplantı yapıyoruz. Çeşitli meslek grupları kendi alanlarına ilişkin hem bizi dinliyorlar hem önerilerini getiriyorlar. Görüyoruz ki önermelerle onlarla buluşabiliyoruz. Kopuk değiliz birbirimizden. Özellikle bazı sektörlerin bölgesel olarak gördüğü zarar var. Bu zararın bir yası siyasal diğer yanı uluslararası ilişkilerimizle alakalı, bazı yanları da yasama ile alakalı halledilmesi gereken konular söz konusu. Hem fikiriz. Bölgenin lojistik üs olabilme özelliği var. Trabzon Limanı dahil olmak üzere Trabzon üzerinden heyecanlandıracak ve canlandıracak ticaret potansiyeli söz konusu. Aslında kangren olmuş ama çok kısa sürede kararlı ve idari bir duruşla çözülebilecek sorunlar. Yöneten iradenin içinde bölgeden ciddi anlamda politikacı var. Onlar çözmediyse, niye çözmediklerini biraz sorgulamak lazım. Bölgeyi bir yanıyla bir barış havzası diğer yanıyla da bir ticaret, lojistik ve transfer haline dönüştürecek önermeleri konuşuyoruz.

TRABZON-ERZİNCAN DEMİRYOLU KONUSU

Trabzon-Erzincan Demiryolu konusunu bende birçok milletvekili arkadaşımız gibi TBMM gündemine taşıdık. Kararlı bir şekilde takipçisiyiz aslında. Burada bir lojistik üs oluşacağını söyledik ama sektör temsilcilerinin bunun gerçekten gerekli olduğunu ortay koyan bazı önermeleri de oldu. Taşımacılıkla alakalı dile getirilen rakamlar çok ilginç Türkiye ekonomisi açısından. Karayolu ile talı8nan bir yükün ağırlığı yada gabarisi açısından baktığımızda 3’te 1 oranındaki bir yükün 3 katı fiyatı oluşuyor. Demiryolu ile aynı yükü 3’te 1 fiyatına taşıyorsunuz. Yani 9 katı bir maliyet söz konusu. O nedenle bu bölgeye demiryolu elzemdir. Karayolu taşımacılığını asla öldürecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Öldürmemekte, o sektörleri canlı tutmak da gerekiyor. Ama ticari anlamda demiryolu elzemdir. Trabzon’a ve Karadeniz’in diğer illerine demiryolunun gelmesi bu bölgeye yapılabilecek en güzel hizmettir ve bunu doğru buluyoruz. Bu güne kadar yapılmamış olması, çeşitli hükümetler için, sadece bu hükümete yük yükleme anlamında söylemiyorum. Taşımacılık ve lojistik anlamında bir yanlıştır. Önümüzde olması gereken bir projedir. Öyle düşünüyoruz.

“TRABZON’A MİNNET BORÇLUYUM AMA ÜZÜNTÜLERİM VAR”

Bir defa şehre minnettarım. Ben bu şehre minnet borçlu bir milletvekiliyim. Kazandığım bütün değerlerin arkasında bu şehir var. Bu şehir bizim gözbebeğimizdir o anlamda. Hassasiyetle ilgili duymamız gereken bir şehirdir. Buraya geldiğimde kendimi rahat, kendi doğamla baş başa, kendi dokumla iç içe hissediyorum. Üzüntülerim var. Yatırımlar anlamında çok büyük atılımlar yapması gerekirken geri kaldığını düşünüyorum. Hor görüldüğünü düşünüyorum. Hatta bir butik kent olmaktan çıkarılıp, metabolizması bozuk hale getirildiğini görüyorum, dışardan gördüklerimle. Bir siyasal anlayışı eleştirmek anlamında söylemiyorum. Kenti koruyarak, o kentin kendi enerjisini yaratabilmek anlamında. Biz kent anayasaları itibariyle bakıyoruz kentlere, genel başkanımızın ve bizim belediyelerimizin ve parti örgütümüzün kent anayasasına ve yurttaş haklarına saygılı olarak kentlerin kimliğini oluşturma ve koruma gibi bir sorumluluğumuz söz konusu. Trabzon’da iyi niyetle veya farklı niyetle yapılan bazı yatırımların kent kimliğine zara verdiğini görüyorum. Bazıları da iyi niyetle yapılmaya çalışılıyor ama gecikmiş. Sanırım finansal sorunlar ve takibiyle alakalı sorunlar var. Daha güzel olabilecek bir kent. Bu bizim boynumuzun borcu. Buradan bir siyasal tartışma çıkarmak istemiyorum ama bakış açımız şuandaki iktidarın kente bakış açısıyla farklı. İktidar belediyelerinin bakış açılarıyla da farklı. Bizde olan Büyükşehir Belediyelerinden takip ettiğinizde fakı anlayacaksınız. Bir Kentin içerisinde bölgesel anlamda derin farklılıklar oluşmaya başlamışsa, yani dezavantajlı yapılan bir ayanda avantajlı yapılan bir yanda. O kentte adaletsizlik vardır. O kentte kaynakların kullanımı ile alakalı isabetsizlik yada iyi olmayan niyetler söz konusudur. Trabzon bu anlamda bazı yanları itibariyle sıkıntılı. Ağır eleştirmek istemiyorum, bizim incimizdir burası. Ama bilinsin ki çok kısa sürede inşallah demokrasiye inanan, kent kültürüne, haklarına inanan, kent anayasasını kendi içerisinde içselleştirmiş. Çevreye saygılı bir irade Trabzon’u yönetecek. Onunda arkasında duracağız.


Yorumlar (4)
Tursun 4 ay önce
çoluğunu cocuğunu topla kadıköy boğanın orada 2011 sezonunun şanpiyonu trabzonspordur fenerbahçe şikecidirde basın açıklaması yap yanina imamoğlunuda al borcunuz bitsin unutmayın diaspora trabzonlularda orada olur sizi koruruz bizde haykiririz ama hiçbir partı yapamaz siyaset dürüst işlemez kadıköyde başka haber 61 de başka
mert çakır 4 ay önce
önce kupanın gelmesini engelleyen erdoğan ve junior erdoğan a hesap sor.. bunlar sonranın işi
TURSUN 4 ay önce
%70 oy verdiğiniz parti geçen yıl taraftarsız takımı açık açık şampiyon yapıp kutlamadı mı? Muhalefete gelince şahin. İktidara gelince sus pus olanların konuşmaya hakkı yok.
tursun 4 ay önce
akp veya destekçisi değilim.benim tek partim.TS

Gelişmelerden Haberdar Olun

@