banner556

İskenderpaşa'da sessiz cuma! Yasak dinlemediler

1529 yılında yaptırılan İskenderpaşa Camisi tarihinin en sessiz ve en sakin cuma gününü yaşadı. Az sayıdaki kişi cami önüne hasır sererek öğle namazını kıldı.

Trabzon 20.03.2020, 14:21 20.03.2020, 14:50
İskenderpaşa'da sessiz cuma! Yasak dinlemediler

Korona virüsü salgını nedeniyle tüm Türkiye'de alınan tedbirler kapsamında camiler Cuma namazlarında da ibadete kapatılırken, Trabzon şehir merkezindeki İskenderpaşa Camisi en sessiz cuma gününü yaşadı. Tarihi camiye her cuma olduğu gibi cuma namazı kılmak için gelenler geri dönmek zorunda kalırken, az sayıdaki kişi cami önüne hasır sererek öğle namazını kıldı.

Çin'de ortaya çıkıp bütün dünyayı etkileyen ve Türkiye'de de görülerek ölümlere neden olan Korona virüsünün yayılmasının önüne geçmek için alınan tedbirler kapsamında Cuma Namazları bu hafta tüm yurtta kılınmadı.

İskenderpaşa'da sessiz cuma! Böyle namaz kıldılar

Trabzon’da Osmanlı Devleti zamanında dönemin Valisi İskenderpaşa tarafından 1529 yılında yaptırılan İskenderpaşa Camisi tarihinin en sessiz ve en sakin cuma gününü yaşadı.

Cama namazı için camiye gelen bazı vatandaşlar kapının kapalı olması münasebetiyle geri dönmek zorunda kalırken, bazıları da cami önüne serdikleri hasır üzerinde öğle namazını eda etti. Caminin kapı ve pencerelerine “Salgın hastalık riski sone erinceye kadar camilerimizde vakit namazı ve Cuma namazı kılınmayacaktır. Lütfen namazlarınızı evinizde kılınız” şeklinde uyarı yazısı asılırken, vatandaşlar alınan kararı yerde bulduklarını söylediler.

İskenderpaşa'da sessiz cuma! Böyle namaz kıldılar

Cami cemaatlerinden İsmail Gürsoy, alınan kararı desteklediklerini belirterek “Çok yerinde bir karar bu uygulamayı yapanları tebrik ediyorum. Böyle bir durumda camide çok sayıda insanın aynı havayı teneffüs etmesi sağlık açısından sakıncalı. Çok yerinde alınan bir karardır. Hükümetin bu yönde aldığı kararları destekliyorum. Sağlık Bakanımızı da tebrik ediyorum, çok iyi çalışıyor. Dünyada en az vaka rastlanan yer Türkiye. Demek ki bazı tedbirlerin alınması elzem olduğu ortaya çıkıyor. Tarihte bunların örnekleri var. Büyük salgınlarda ibadethaneler mutlaka kapanırdı. Herkes evinde ibadet edebilir. Yerinde bir karar destekliyorum” dedi.

İskenderpaşa'da sessiz cuma! Böyle namaz kıldılar

Orhan Alemdağ isimli cami cemaati ise “Yerinde bir karar başka çare yok. İnsan sağlığı önemli. İnşallah buda geçer. Sağlık olmadı mı namaz da kılamazsın. Acil durum kararı olduğu için destekliyorum” diye konuştu.

İskenderpaşa'da sessiz cuma! Böyle namaz kıldılar

İskenderpaşa'da sessiz cuma! Böyle namaz kıldılar

Yorumlar (8)
Ali Papa 11 ay önce
Yanında saf tutan kişi ve o kişinin ailesini, kendi ailesini tehlikeye atan birinin o şartlarda kıldığı namaz ne derece makbuldür? Geçen hafta cumayı bile cemaatle kıldıran, umre dönüşü için karantina önlemlerini, dönenlerin üçte ikisi ateşi ölçülüp evine gönderilmişken yapmak aklına gelen Diyanetin bu konuda bir görüşü olabilirmi acaba?
Ali KAYA 11 ay önce
Bu adamların kasıtlı davrandıklarını sanıyorum.Talimatlara uymamaktan kabahatlar kanununa göre cezalandırılmalılar.
Afarpz61 11 ay önce
Peygamber efendimiz s. a, aşırı soğuk günlerde cuma ve vakit namazları için camiiye gitmemiştir. ve etrafındakileride gitmemeleri konusında uyarıda bulunmuştur. İçinde bulunduğumuz durum daha da vahimdir.
fatih 11 ay önce
sudi arabistanda aşırı soğuk gün mü varmış??
şenol 11 ay önce
Anlamıyorum. Devlet toplu yerleri niye yasakladı keyiften mi. Çıkma kardeşim ne kendine nede başka birine sebep olma en azından virüs olayın da durum normale dönünceye kadar.
yorumcu 11 ay önce
Kiyamet bugundur eyy ummet-i muhammed.
İslamı Anlayamamışlar 11 ay önce
Salgın riskinin bu derece olduğu bir dönemde bunu yapmak ancak duyarsızlık ve cahillik olarak anlaşılabilir. Ne diyelim ki?
Taraftar 11 ay önce
Cahilik virüsten daha tehlikelidir. Şimdi gitti camii ye çok büyük bir işe yaptı.Kimse bilmiyordu tek akıllı Trabzonda bunlar. Allah akıl versin. Oradakilerin hepsi cahil.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@