banner539

banner526

banner533

banner513

İklim değişikliğiyle mücadeleye Karadeniz'den başlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında hazırlanan ve Trabzon, Samsun, Ordu, Rize, Giresun ve Artvin illerini kapsayan "Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı"nın detayları, Bakan Murat Kurum tarafından yarın Trabzon'da açıklanacak.

Trabzon 11.07.2019, 14:13
İklim değişikliğiyle mücadeleye Karadeniz'den başlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, ilklim değişikliğiyle mücadele kapsamında hazırlanan ve 6 ili kapsayan "Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı"nın detayları yarın Trabzon'da açıklanacak.

Dünyanın farklı coğrafyalarında olduğu gibi Türkiye'de de küresel iklim değişikliğinin birtakım etkileri hissediliyor.

İklim değişikliğinin bir etkisi olarak Trabzon'un Araklı ilçesinde yaşanan sel felaketi sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mücadele noktasında çalışmalarına hız verdi.

Bu kapsamda Bakanlık tarafından, öncelikle iklim değişikliğinden en çok etkilenen Trabzon, Samsun, Ordu, Rize, Giresun ve Artvin illerini kapsayan "Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı" hazırlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yarın Trabzon'da ilgili yetkililerin de katılımıyla mücadele planının detaylarını açıklayacağı bir toplantı yapacak ve iklim değişikliğiyle mücadeleye dikkati çekilecek.

Dört önemli başlık altında birçok maddenin açıklanacağı toplantıda, iklim değişikliğinin dünya ve Türkiye'deki etkisi ve mücadele noktasında Bakanlık olarak yapılan çalışmalar konuşulacak.

DİĞER BÖLGELER İÇİN DE EYLEM PLANI HAZIRLANACAK

Bakanlık tarafından, Karadeniz Bölgesi'nin ardından 6 ay içerisinde diğer altı bölge için de eylem planı hazırlanacak.

Öte yandan, 20 Haziran'da Araklı ilçesindeki sel ve heyelan bölgesindeki incelemelerinin ardından gazetecilere "Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ilimizde dere güzergahı üzerindeki şu an iklim değişikliği sebebiyle olmaması gereken binaların tespitini de bir ay içinde tamamlayacağız. İnşallah 4 ilimizde bu tespitleri yapıp vatandaşlarımızı sağlam, güvenli konutlarına taşıma sürecine ve yeni inşaatların yapım sürecine bu yıl içinde başlamak istiyoruz." açıklamasını yapan Kurum, yarın gerçekleştirilecek toplantıda, bu konuda gelinen nokta ve yol haritasına ilişkin bilgi verecek.

Yorumlar (1)
antikacı 1 yıl önce
o zaman hes adı altında dağa taşa ormana, turizm adı altında yaylalara sahillere tabakhane ve diğer vadilere beton dökmeyecektiniz. karadenizde yeşile hasret bıraktınız, trabzonda gölgesinde serinlenecek ağaç kalmadı hala eylem planı diyorsunuz, onu da yandaş şirkete ihale eder para kazandırırsınız.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@