Hüseyin Örs: Uzun Sokak işsizlerin volta yeri oldu

İYİ Parti Trabzon Milletvekili  Hüseyin Örs, Haber61'in yazdığı Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı kadroya yapılan binlerce başvuru yapılmasını meclis gündemine taşıdı.

Trabzon 21.12.2018, 12:56 21.12.2018, 13:18

İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs, geçtiğimiz günlerde Haber61'in gündeme getirdiği "222 kişilik kadroya binlerce başvuru" haberini meclise taşıdı. TBMM’de Bütçe görüşmelerinde partisi adına konuşan Örs, iş başvurusu için uzun kuyrukların oluştuğu Trabzon sokaklarından fotoğraf gösterdi ve “Uzun sokak işsizlerin volta yeri olmuştur” dedi.  

İYİ Parti Trabzon Milletvekili  Hüseyin Örs konuşmasında işsizlik rakamlarına vurgu yaparak “TUİK verilerine göre 15-24 yaş genç nüfus işsizlik oranı yüzde 21.6 dır. Yani her 5 gençten 1’ işsizdir.  Diğer yandan, üniversite mezunu işsizlerimizin sayısı son bir yılda 52 bin artarak 1 milyon 90 bin kişi olmuştur. Türkiye'de her 100 işsizden 29'u üniversite mezunu gençlerimizdir.” dedi.

Örs, konuşmasında Trabzon’daki işsizliğe dikkat çekerek, 10-16 Aralık tarihleri arasında yapılan iş alımı için başvuru yapanların oluşturdukları uzun kuyrukların fotoğraflarını TBMM kürsüsünden gösterdi. Örs “Kendi şehrimden, Trabzon'dan  size, sokaktan biraz işsizlik verisi vereyim. Ama bu vereceğim veriler TÜİK'in verileri gibi böyle tablolu, grafikli, yüzdeli filan değil, hatta ben ona biraz da dedim ki; bunlar da TRİK'in verileri olsun. Yani Trabzon İşsizlik Kurumu! verileri.” dedi.

Hüseyin Örs: Uzun Sokak işsizlerin volta yeri oldu

Örs; sahilden başlayıp, Gazipaşa caddesi boyunca devam eden ve Meydan’da Hamamizade Kültür Merkezi’ne kadar uzanan kuyruktaki işsizlerin yer aldığı üç fotoğrafı göstererek “Bu işsiz kardeşlerimiz hangi işlere müracaat etmek için kuyrukta beklemişler? 10-16 Aralık tarihlerinde Trabzon'da İŞKUR, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ iş ilanında bulunmuş. Bakalım kaç kişi almak istiyorlar, kaç kişi buralara müracaat etmiş? İŞKUR Toplum Yararına Programı.  Ki bu programın amacı da şudur, programda yazar: İşsizliğin yoğun olduğu bölgelerde uygulanan bir programdır. Demek ki bizim Trabzon, işsizliğin yoğun olduğu bir yermiş ki burada uygulanıyor. Alınacak kişi sayısı 1.500, müracaat eden sayısı 10.108 ve bu alımda mülakat yok. İkincisi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi itfaiye, zabıta, mühendis, şoför alacak, alınacak kişi sayısı 170, müracaat eden kişi sayısı 3.198. Bunda mülakat var. Üçüncüsü TİSKİ, yine Trabzon Büyükşehirin bir kuruluşu. Alınacak kişi sayısı 52, müracaat eden kişi sayısı 7 bin. Bu TÜİK'in verisi değil, TRİK'in -Trabzon işsizlik kurumunun- verisi bu.” dedi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili  Hüseyin Örskonuşmasının son bölümünde de “İstanbul'un bir İstiklal Caddesi var ya, bizim Trabzon'un da çok güzel bir Uzun Sokak'ı vardır. Hatta biz deriz ki: İstanbul'un İstiklal'i varsa bizim de Uzun Sokak'ımız var. Bugün Uzun Sokak, Trabzonlu işsiz gençlerin volta yeri;  sağında, solunda olan çay ocakları da sığınma evleri olmuştur.” dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (13)
... 3 yıl önce
işsizlik ? bende iş verenim mağazam var çocuğun serseri gibi sakalı var şekil vermiş uzatmış dedim sakallar kesilecek düzgün olacak vermiş olduğu cevap KESEMEM kesemezsen kapı orada 8 saat çalıştırıyorum ne grekirse yapıyorum ama çalışan yok türk milletinin çoğu tembel ürün geliyor yok ben koli taşıyamam ürün açamam
samet 3 yıl önce
abi ben çalışabilirim mağazada
Samet 3 yıl önce
Ben çalışabilirim
Murat 3 yıl önce
Aynen doğru. Ne kadar işsiz güçsüz varsa ovlede basliyor voltaya aksama kadar 20 tur atip evine gidiyor. İğne atsan yere düşmez
merandes 3 yıl önce
Uzun Sokak oldum olası öyledir zaten. Sanki 90 larda gezenler hepsi işi için geziyordu mübarek !
Kemençe misali 3 yıl önce
Eskiden farklı mıydı da şimdi işsizlerin yuvası olmuş? :) hep boş konuşuyorsun örs. İşsizliğe proje sun, çözüm sun. Boş laflara alışık millet
onur 3 yıl önce
işsizliğe çare bulacak proje üretecek olan hüseyin örs mü yoksa meclis e yolladığınız ve şovdan başka işi olmayan salih cora ve yanındakiler mi ? hüseyin örs mü iktidar partisinin veklili ? sen o ettiğin lafları iktidardakilere yönelt algı operasyonu yapmaya çalışma !
salih tuna 3 yıl önce
Bu "boş konuşma proje sun" diyenlere de hastayım. Sanki adam kansere ilaç bulacak. Çözüm mü arıyorsun? Parayı betona gömmeyeceksin, denizi doldurana kadar, moloza devasa cami yapana kadar, ortahisar belediyesine milyonluk saray yapana kadar bir fabrika açacaksın, iş sahası yaratacaksın. Suriyelilere milyarları harcayacağın parayı asgari ücretliye dağıtacaksın. Çok zor değil yani, düşünmek yeter.
sinan 3 yıl önce
bravo kardeşim çok güzel yazmışsın tebrikler.
davut polat 3 yıl önce
Yorumlara baktım da nerdeyse Türkiyede işsizlik yok diyecekler. Yahu Allahtan korkun, TÜİK bile geçem ay % 11.7, gençlerde %21.7 oldu diyor bunlar çıkmış eskiden yok muydu diyor? Eğer belediyenin açtığı 200 kişilik kadroya on beş bin kişi başvuruyorsa bu kentte işsizlik vardır arkadaş. İnsaf insaf. Bir kaç baba parası yiyen genci örnek gösterip onbinleri iş beğenmezlikle suçlamayın.
hüseyin 3 yıl önce
elma ile armudu karıştırmak moda oldu bizde. evet belli bir kesim var rahatına düşkün iş beğenmeyen vs ama bunu bahane edip işsiz olan binlerce insanı yok sayamazsınız. bu ülkenin işsizlik rakamlarından hiç mi haberiniz yok ? milyonlarca kişi açlık sınırının altında yaşıyor. 1 aydır asgari ücret belirleyemediler. yapacakları 150-200 tl zam onu bile pazarlık ede ede bir karara bağlayamadılar. lafa gelince ülke kalkındı uçtu, dünya bizi kıskanıyor ımf e borç verecek hale geldik hazine taştı vs... ama icraata gelince 'ülkenin durumu malum' lafları. ve bunun sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir.
işsizlik? 3 yıl önce
sayın örs paraya ihtiyacı olan çalışır nedemek trabzonda iş yok iş ganimet gibi çalışan yok çalışan millet iş beğenmiyor ben onu yapmam ben bunu yapmam diye burnundan kıl aldırmıyor sanki bilmiysınız trabzon insanını adama iş buluyorsun eeehh ben oni yapmam neyaparsın peki trabzonda bir sürü halı yıkamacı var adamlar eleman bulup çalıştıramıyorlar geçin siz o işleri garnı aç olan öylede bi çalışırki
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@