7m


7m

hyundai

Hüseyin Örs'ten Kahramanmaraş Belediye Başkanına kınama!

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs "Trabzon'u biz Müslüman yaptık" diyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanını meclis kürsüsünden kınadı.

Trabzon 14.11.2019, 18:25 14.11.2019, 18:37

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, dün yaptığı çarşı ziyaretinde Trabzonlu bir kadına "Sizi biz Müslüman yaptık" cümlelerini kullanmıştı. Güngör'e bir tepki de İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüsayin Örs'ten geldi. Örs TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada " Daha önce de benzer bir hadise İstanbul'da Esenler Belediye Başkanının da yine bu denli mesnetsiz iddiaları olmuştu. Anlaşılan İstanbul'dan bir ders alınmamış. Ben AK PARTİ'nin yetkililerine, belediye başkanlarına bu konuda Trabzon'la ilgili konuşurken nelere dikkat edip nelere dikkat etmemeleri konusunda bir tavsiyede bulunmalarını rica ediyorum." ifadelerini kullandı.

Örs "Dün Kahramanmaraş'ta yaşanan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı ile Trabzon Akçaabatlı bir kadın hemşehrim arasında geçen diyaloğu bizi çok üzmüştür. Trabzon'daki vatandaşlarımızdan çok tepki geldi.

Bu diyalogda ben kendim izledim video kaydını. Medyada, basında var. Belediye Başkanı bir ziyaret sırasında sokakta rastladığı bir kadın vatandaşımıza "Siz, nerelisiniz?" diye soruyor. Kadıncağız da diyor ki: "Trabzon Akçaabatlıyım." Kahramanmaraş'ın koskocaman Büyükşehir Belediye Başkanı diyor ki ona, vatandaşımıza: "Sizi biz Müslüman yaptık, biliyor musunuz?" Kadın da şaşırıyor tabii, diyor ki: "Nereden çıktı? Nasıl yani?" Büyükşehir Belediye Başkanı devam ediyor: "Annene babana sor bakalım, kim yaptı." diye konuşmasına devam ediyor. Bu hiç, kabul edilebilir, akla izana sığan bir davranış modeli değildir.


Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanını kınıyorum. Daha önce de benzer bir hadise İstanbul'da Esenler Belediye Başkanının da yine bu denli mesnetsiz iddiaları olmuştu. Anlaşılan İstanbul'dan bir ders alınmamış. Ben AK PARTİ'nin yetkililerine, belediye başkanlarına bu konuda Trabzon'la ilgili konuşurken nelere dikkat edip nelere dikkat etmemeleri konusunda bir tavsiyede bulunmalarını rica ediyorum.
    
Bu konuşmamda şunu da söyleyeyim: Kahramanmaraş şehri ve Trabzon şehri kardeş şehirlerdir. Ben Trabzon'da Kahramanmaraş Caddesi 153 numaralı evde doğan bir kardeşinizim. Bu Belediye Başkanının bu konuşmasının Kahramanmaraşlı hemşehrilerimi bağlamayacağını da biliyorum. Burada Kahramanmaraşlı milletvekillerimiz var, görüyorum. Mesela Ali Bey, siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Kahramanmaraş Milletvekilisiniz. Lütfen, böyle millî, dinî, hassas konularda konuşurken şehri idare edenlerin, yetkililerin, vekillerin daha dikkatli bir üslup kullanmalarını rica ediyorum. Kahramanmaraş'taki tüm hemşehrilerime, kardeşlerime onların da en az benim kadar üzüldüğünü bildiğim için söylüyorum: Sizler benim kardeşimsiniz, Trabzon Kahramanmaraş kardeştir ama Belediye Başkanını kınıyorum." ieklinde konuştu.


Yorumlar (14)
ahmet kayıkçı 3 yıl önce
SANA HELAL OLSUN VEKİLİM... AYNEN ÖNCE ESENLER, ŞİMDİ DE MARAŞ BELEDİYE BAŞKANI. NEDİR BU TRABZONLA ALIP VEREMEDİĞİNİZ. ÇOK İYİ HADDİNİ BİLDİRMİŞSİNİZ. SİZE OY VERMEMİŞTİM AMA TRABZONUN VEKİLİ OLARAK GURURUMUZSUNUZ VE HER YERDE BUNU SÖYLÜYORUM, SÖYLEYECEĞİM..
Uğur yalçın 3 yıl önce
Demek Trabzonlular ı bu AKP Müslüman yapmış vay anam vay bu ne kibir bu ne sapıtma adamlar öyle ğüç zehirlenmesi öyle şımarıklık içindelerki Allah biziz hz Muhammet te bizim vekilimizdi diyecekler neredeyse Allah sizi bildiği ğibi yapsın firavunlar sizi sonrada özür dilemiş koskoca bir millete sizi biz Müslüman ettik diye hakaret et sonrada özür senin dininden değilim ben pis herif
Sefa Tekin 3 yıl önce
Sağol sayın vekilim. Ak partili vekillerimiz sağolsunlar bu kepazelikleri görmüyor duymuyor ve konuşmuyorlar. Yazıklar olsun...
Murat mert 3 yıl önce
Bende oy vermedim vekilimize ama gururumuz oldu sağolsun. Maraşlı başkana ağır konuşmak geliyor içimden yutkunuyorum. Böyle densizlik olmaz. Boş teneke bu belli.
Gökhan 3 yıl önce
Önce AKP li Esenler belediye başkanı Trabzonlulura Rum-Yunan dedi,şimdi Yine AKPli Maraş belediye başkanı trabzonluları maraşlılar müslüman yaptı dedi,Bu Sözleri duyupda hakikaten hala AKP yi savunan varsa,Onun hem dininden,hemde kökünden şüphe duyacağım,Bu yaşıma kadar böyle Rezilluk görmedum Arkadaş
Ali Safi Trabzoni 3 yıl önce
Solaklı Deresi ahalisi Sahilden, Uzungöl'e kadar Sultanmurata kadar Bayburt'a kadar Maraşlı hocaların gayretiyle Müslüman olmuşlardır.O günlerin anısına eski adı paçan olan Çaykara'nın büyük bir köyüne Maraşlı denir.Merkez ve ilçeleri 1461 Fatih'in fethinden sonra Rumların İstanbul'a sürülmesiyle Türklerin yerleştirilmesi ile 1461 yılında zaten islamdılar. Bu arada Rumlar İstanbul'da Fener çevresi ve daha çok Arnavutköy civarına sürülmüşlerdir.Rum İmparatorluğu soyundan gelenler Beylerbeyi'ne yerleşmişlerdir Beylerbeyi adı rum Daha doğrusu Trabzon Rum beylerinden gelir.
Şehir merkezindeki venedikli ve cenevizli tüccarlara dokunulmamıştır. Zaten Rumlar Ortodoks olduğu halde şehir merkezindeki tek kilise Katolik kilisesidir ve hala hizmet vermektedir.
Ahalisi rum olan of ve Dere yukarı kısımı kontrol altında tutmak için Türk aileler yerleştirilmiştir. Bunlardan en meşhuru Sarallar Ailesidir. O nedenle Sarallar Osmanlı'dan beri Of'ta yönetici aile komumundadır.
TARİHİ SAFİ TRABZONİ.
Uğur yalçın 3 yıl önce
Ali safi trabzon misin ne ayaksın kendin öyle olmuş olabilirsin veya ataların tarihimizi senden öğrenecek değiliz yok maraşlı hocalar mış ne maraşlı hocası ben maraşlı bir kişi tanıyorum onunda kafasında fes dondurma satıyor
Aristo 3 yıl önce
Bu maraş dondurması bu mevsimde yenmez sakıncalarından biri kendini Mesih zanneder onu bunu ben dine döndürdün Müslüman falan yaptım diye saçmalatır adamı birde yok maraşlı hocalar yok maraş köyü yok şu aile yok bu diyede bulaşıcı taraftar bulur bu hastalığa yakalanır. Yemeyin bu mevsimde dondurma dokunur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@