7m


7m

hyundai

Hüseyin Örs Araklı’yı TBMM’ye taşıdı! “Nefes alamaz hâle gelmişlerdir”

Hüseyin Örs Araklı Taşönünde yapılan Katı atık Bertaraf tesisi ile ilgili sorunları TBMM’ye taşıdı.

Trabzon 14.07.2021, 18:00 14.07.2021, 18:05
Hüseyin Örs Araklı’yı TBMM’ye taşıdı! “Nefes alamaz hâle gelmişlerdir”

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Trabzon’un Araklı İlçesi Taşönü mahallesinde hizmete başlayan Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili olarak TBMM’de konuşma yaptı.

Konuşmasında tesisin kötü koku yaydığını ve vatandaşların artık nefes alamayacak hale geldiklerini belirterek şunları söyledi;

“Seçim bölgem Trabzon'dan bir konuyu gündeme getirmek istiyorum. Trabzon'un Araklı ilçesindeki hemşerilerim bir sorunu yüce Mecliste dile getirmem için bana ilettiler. 

Bilindiği üzere, Araklı ilçemiz Taşönü mevkisinde Trabzon ve Rize İlleri Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliğince entegre katı atık bertaraf tesisi kurulmuştu. Bu tesisle ilgili bu kürsüde birkaç kez konuşmuştum. Ayrıca 19 Şubat 2019'da da Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bu görmüş olduğunuz önergeyi vererek burada yaşanan sıkıntılara dikkat çekmiş ve alınması gereken tedbirler konusunda yetkilileri uyarmıştım. Şimdi, burada yaşayan insanlarımızın şikâyetleri var değerli milletvekilleri. Bu tesis yapılırken "Burada vahşi depolama olmayacak, tesis son sistem olacak, koku olmayacak." denilmişti.

Bugün ise burada ayrıştırma adı altında dışarıya dökülen çöplerden inanılmaz kokular gelmekte ve insanlar evlerinin pencerelerini açamamaktadır. Bu durumdan olumsuz etkilenen Arsin ilçemizin Kuzguncuk, Çubuklu, Yeniköy, Fındıklı ve Yolüstü mahalleleri ile Araklı ilçemizin başta Taşönü olmak üzere Hasköy, Karatepe, Ayvadere, Yeşilce, Ortaköy, Yiğitözü, Özgen, Yolgören, Buzluca, Karşıyaka ve Yalıboyu mahallelerinde vatandaşlarımız artık nefes alamaz hâle gelmişlerdir. Atık suyun arıtılmadan Yanbolu Deresi'ne akıtıldığı iddiası vardır ki bu ciddi bir iddiadır. Buralarda yaşayan vatandaşlarımız bölgeye dadanan martılardan dolayı şemsiyeyle gezebildiklerini, bölgeye domuzların indiğini ifade ediyorlar. Bu arkadaşlarımızın, bu vatandaşlarımızın sesine kulak verelim, Yanbolu Vadisi'ndeki vatandaşlarımızın mağduriyetini giderelim, vadiyi tekrar yaşanabilir hâle getirelim.”
 


Yorumlar (4)
Davut 12 ay önce
Bu tesise kim ortak? Bu tesis kanunlara aykırı bir şekilde nasıl oluyor da tüm geri dönüşüm işini de alıyor? İşte bu sorulara cevap verince gerçek ortaya çıkıyor. Tabi Araklı gelecek seçimde ak partimize %161 oy vererek büyük oyunu bozmalı o ayrı :)
ADAM 12 ay önce
Allah razı olsun.Seni ta1461 zamanından beri takip ediyorum.S
Adem 12 ay önce
Ak parti il başkanı projeye ortak. Gerisini siz düşünün :))
Ercan 12 ay önce
Çöpü kimse istemez , çünkü kokar ve sağlıksızdır.Tamam da , sayın vekile ‘gel , yetki sende ,Samsundan Hopaya kadar gez bir yer bul ve oraya bu tesisi kuralım ‘ densin görelim bakalım kokunun kimseyi rahatsız etmeyeceği bir yer bulabilecek mi ! Bulamaz. Ama muhalefette tribüne oynamak kolay. Belediye başkanları milyonların çöpünü cebine koymak zorunda. Hiç bir yere dökemez. Allahtan korkun. Çöp çıkarmayın o zaman !

Gelişmelerden Haberdar Olun

@