alexa metrics

banner536

Hisarcıklıoğlu'ndan fındık açıklaması: Fiyattan daha önemli olan...

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile TMO Genel Müdürü Güldal birlikte hasat yaptılar.

Trabzon 14.08.2021, 17:39
Hisarcıklıoğlu'ndan fındık açıklaması: Fiyattan daha önemli olan...

Trabzon’da 9 Ağustos’ta başlayan Dünya Fındık Haftası etkinlikleri, örnek bahçede gerçekleştirilen fındık hasadı ile tamamlandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Trabzon’un Yomra ilçesine bağlı İkisu Mahallesi’ndeki Ömer Ustaömeroğlu adlı üreticiye ait bahçedeki hasat etkinliğinde birlikte fındık topladılar.

2014 yılında tek gövde sistemi ile oluşturulan ve 2018’den beri sürekli artarak ürün veren örnek bahçede bu yıl dekarda 250 kilogram dolayında rekolte tespit edildi.

Yağmur nedeniyle bahçedeki bazı etkinliklerin iptal edildiği hasatta konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türk fındığında yaşanan en büyük sorunlardan birinin verim ile kaliteyi arttırmak olduğuna dikkat çekerek; “Fiyattan daha çok bundan sonra odaklanmamız gereken şey fındıktan dönüm başına aldığımız verimi ve kaliteyi arttırmak olmalıdır. Bu konuda son yıllarda yapılan çalışmalar, gösterilen gayretler umut vericidir. Yeni bir fındık anlayışı, yeni bir fındık ekme ve ürün elde etme anlayışına doğru gidiyoruz. Bu da Türkiye’ye 2 milyar dolardan,6 milyar dolara gelire doğru götürecektir” dedi.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal fındıkta Doğu ile Batı Karadeniz arasında dekarda büyük bir üretim farkı bulunduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Bu gibi örnek bahçelerle Batıdan daha az verimli olan Doğu bölgesi farkı kapatabilecektir. Bahçedeki verim ne kadar artarsa, maliyette düşecektir ve dolayısıyla karlılıkla artacaktır. Türkiye’nin fındığı ne kadar çok olursa, ülkemizin ekonomik gücü, tarımsal ihracatı fındıktan dolayı daha çok artacaktır. Hem üreticimiz, hem bölge hem de ülkemiz kazanacaktır. TMO olarak tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Fındığın kurumasından sonra alım işlemlerine hızlı bir şekilde hazırda bulunan alım depolarında başlayacağız. Üreticilerimizin her zaman yanındayız. TMO olarak tüm üreticilerimize her türlü kolaylığı göstereceğiz. “

Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ise, verim ve kalite ile Türk fındığının Dünya ticaretindeki payının daha kolay artabileceğine dikkat çekerek, “Fiyatı biraz az oldu ama, hasadı bol olsun” dedi.

TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk de şöyle konuştu:

“2014’de, yani 7 yıl önce örnek olarak tek gövde sistemi ile kurduğumuz bu bahçeden 4 yıldır ürün alıyoruz. Bu yıl dekarda 250 kilograma ulaştık. Önümüzdeki her yıl artacak ve bu rakam dekarda 500 kilograma kadar çıkacaktır. Fındığa bakarsanız, fındık rekoltesi, verimi, kalitesi yüksek olur. Bakmazsanız 100 kilogramın altına düşer. Kazancınız düşer.”

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ise, fındıkta örnek bahçelerdeki gibi verimin artmasıyla birlikte Türkiye üretiminin yükseleceğini belirterek; “Bugün 300 bin tona yakın iç fındık ihraç edip, yılda iki buçuk milyar dolar gelir ederken hem üretimi, hem de ihracatı katlayabileceğiz. Böylelikle Trabzon kazanacak, Türkiye kazanacak. Yeter ki bu örnek bahçelerde olduğu gibi çok çalışıp, çok üretip, çok satalım” dedi.

Konuşmaların ardından örnek bahçede hep birlikte hasat yapıldı.


Yorumlar (8)
Trabzonlu 6 ay önce
Sayın hisatcıklı oğlu üretici için en önemli olan şey verilecek taban fiyattır. Sizin söylediğiniz bakım ve diğer şeyler üreticinin cebinde para olur ise yapılacak işlemletdir. Birilerine şirin görünmek için yaptığınız açıklama inandırıcı değil..
Ts 6 ay önce
Yalakalik yapında nasıl olursa olsun.
murat 6 ay önce
hadi la ordan sen ne anlarsın fındıktan siz cebinizi doldurmanın peşindesiniz
ofli Bayram 6 ay önce
Üreticiyi her aşamada ezdiriyorsunuz.Fındık dünyada en pahalı kuruyemişlerden bir tanesi.Kuru yemişcide kg fiyatı 85-90 tl lakin eziyetini çeken en düşük fiyatı alıyor..Parayı komisyoncular götürüyor.Atatürk'ün dediği gibi köylü milletin efendisidir sözü sadece sözde kalmış..
başkan 6 ay önce
tez zamanda Allah sizi ve çıkar çevrlerini ıslah eylesin.
Ali 6 ay önce
İyiki iki suda bir örnek bahçe yaptınız bilmeyen diyecek ki onbeş yirmi dönüm bir fındıklık topu ikisu camisinin arkasında bir dönüm yok ama olsun bir dönüm önünüze geleni bahçeye getirip örnek gösteriyorsunuz daha büyük daha başka yerlere veya her ilçeye yapımda o ilçenin üreticileri örnek bahçe ne kadar verimli olduğunu görsün adam Beşikdüzünden gelip yomradaki örnek bahçenize bakmaz her ilçeye yaparsanız vatandaşlar sizide örnek gösterir
Serko61 6 ay önce
Findikciyi italyanın eline teslim ettiniz birde utanmadan konuşuyorsun, sende haklısın çünkü bu milletin yüzde yetmişi size inanıyor Trabzonda..
Trabzon 6 ay önce
Çok güzel bir flimde kısa ve net söz uyursan ölürsün. Biz galiba bu seçeneği benimsedik her gün yavaş yavaş tükeniyoruz .2-3 milyonluk makam araçlarına çok güzel Raif abi !!!!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@