banner556

Hamsi nesli tükenebilir! Uzmanlardan kritik uyarı

Trabzon'da uzmanlardan, 'hamsi nesli tükenebilir' uyarısı geldi.

Trabzon 02.01.2021, 10:09
Hamsi nesli tükenebilir! Uzmanlardan kritik uyarı

Karadeniz'de, 1 Eylül'de başlayan balık avı sezonunda, bolluğu yaşanan hamsinin iriliğinin istenen boyutta olmaması endişelendiriyor. Uzmanlar, ergin boyutlara ulaşmadığı için üreyemeden avlanan hamsi neslinin tükenebileceği uyarılarında bulunuyor.

Türkiye’de boyu 9 santimetrenin altında avlanması yasak olan hamsi sürülerinin avlanması, küçük boy avcılığı nedeniyle hamsi stoklarını azaltıyor. Hamsi iriliğinin tezgahlarda istenilen boyutta olmadığına dikkat çeken uzmanlar, ergin boyutlara ulaşmadığı için üreyemeden avlanan hamsinin neslinin tükenebileceğine vurgu yapıyor.'ERGİN OLMAYAN BİREY AVLANMAMALI'

Son yıllarda hamsinin neslinde küçülme görüldüğü belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kocabaş, aşırı balık avlandığına dikkat çekerek "Biz denizi tamamen sömüreceğimize, denizden lazım olanı almamız gerekiyor ki sofralarımıza büyük balık gelsin. Avcının şu anda kullandığı ağ gözü 9 santimetre boyundaki hamsiyi avlayabilecek dizaynda değil. O yüzden çok fazla miktarda arasından küçük balık çıkıyor. Yeterli denetleme yapılmıyor. Bunun yansımasını da pazarda tezgâhta görüyoruz. Ergin olmayan bireyi avlarsanız popülasyonu geriye düşürürsünüz yani durdurursunuz. Hamsiden avlanan birçok canlı var denizde. Hamsi denizde besin zincirinin tabanını oluşturan bir balık. Kuralına uygun avlanma yapılmadığı zaman bu canlıları da riske atıyorsunuz. 9 santimmetre ilk üreme boyu. 9 santim altını tutarsak sonraki yıllarda daha neyi bulup avlayacağız. O zaman hamsiye elveda deyip artık beklemememiz lazım” diye konuştu.'DENETİMLERİN SIKLIKLA YAPILMASI LAZIM'

Yeterli denetlemelerin yapılmadığını kaydeden Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan da “Hamsinin boyutları ile ilgili gerekli denetimler yapılmıyor. Bu denetimlerin sıklıkla ve doğru bir şekilde yapılması lazım. 9 santimetrenin altında avlanma yapıldığı zaman biz gelecek nesillere aktaracak olduğumuz balık türlerini yok ediyoruz. Kökünü kurutuyoruz. Bunun da önlenmesi için denetimlerin sıklaştırılması lazım. Su ürünleri bölümünün daha aktif rol alması gerekiyor. Hatta bununla ilgili bir tim oluşturulması gerekiyor. Balık avlanırken denetim yapılmalı ve ciddi cezalar verilmesi lazım” diye konuştu. ‘KISITLAMALARDA TUTULAMAYAN HAMSİ BÜYÜDÜ’

Balıkçı Zekeriye Denizer, “Sezon başında hamsi baya ince geldi piyasaya. Son dönemlerde hamsi iri olarak gelmeye başladı tezgahlara. Son dönemlerde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında tutulmayan hamsi aslında biraz büyüdü. Şu anda hamsinin durumu biraz daha iyi ama ilk dönemlerde öyle ince hamsi geliyordu ki, tezgaha koymaya utanıyorduk”  dedi.


‘HAMSİNİN YARISINI ÇÖPE ATMAK ZORUNDA KALDIK’

Hamsi almak için hale gelen İlay Kara ise, “Hamsi ilk çıktığı dönemlerde balık haline geldik sevinçli sevinçli. Ama hamsi o kadar inceydi ki aldığımız hamsinin yarısını çöpe atmak zorunda kaldık. Bazen tezgahlarda altı farklı üstü farklı oluyor. Balıkçılar bazen insanı yanıltıyorlar. Alt tarafa ince hamsiyi üstüne ise kalın hamsiyi yerleştirip kasaları öyle tezgaha koyuyorlar. Şu an biraz daha büyük hamsi ama yine de yeterli değil” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (7)
BOZKURT 3 hafta önce
Her konuda olduğu gibi ülke bu konudada sahipsiz.Serçe parmağı kadar olmayan istavrit hamsi mezgit barbon balıkçı tezgahlarında satılıyor.Kontrol yok Denetim yok.Saldım çayıra mevlam kayıra.Balık tezgahlarında Mavi ışık yasak.Hepsi Mavi Işıklı.
TÜKETİCİ 3 hafta önce
Resmen hamsi katliamı yaşanıyor ve yetkililler bunu sorumsuzca seyrediyir. Önlem almak çok mu zor sanki.. En azından standarta uygunluk belgesi almadan hamsi pazara sürülmeyebilir.
Sıradan vatandaş 3 hafta önce
Tükensin rahatlayalım
Türkoğlu Türk 3 hafta önce
devletin konterol mekanizmasi nerdeeeeeee
Bir Bilen 3 hafta önce
Devlet mi ? Devlet bitti.Sahtesi ortalıkta şaşkın şaşkın dolaşıyor ağzından çıkanı kulağı duymuyor.Bu sene dedikleri geçen senekileri tutmuyor..Adını bile anmaya değmezzzz..
akçaabat 3 hafta önce
PARA UĞRUNA YAVRU HAMSİYİ AVLAYIP 25-50 ARASI MİLLETE SATAN ZİHNİYETTEN NE BEKLENİR.NESLİ ÇOKTAN TÜKENMESİ LAZIMDI.GELECEK YILLARDA O BALIKÇILAR HAMSİYİ EVLERİNİN VİTRİNİNE KOYUP DOYA DOYA BAKARLAR.HA BİDE O YAVRU HAMSİLERİN HALDEN ÇIKIŞINA İZİN VEREN ÇALIŞANLARIN İŞİNE SON VERİLMELİ VE ARAŞTIRILMALI.
Alp TÜRK 3 hafta önce
İnsanoğlu başına ne musubet gelirse gelsin ders almıyor ve doğa ya saygı duymuyor , insanımızın bu bencilliği ve aç gözlülüğü var oldukça gider covid 19 gelir covid 21 .. özetle Allah belamızı verdi vermeye devam edecektir...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@