kebir reklamı

Haber61'in Ajandası...

Haber61 Trabzon'un nabzını tutuyor.

Haber61'in Ajandası...

banner197
KTÜ'DE SEÇİM HEYECANI

Aralarında ODTÜ, İTÜ, İstanbul Teknik, Ege, YTÜ ve Karadeniz Teknik Üniversitelerin de yer aldığı 37 üniversitede rektörlük seçimi maratonu başlıyor.

20 Üniversitenin akademisyenleri yarın (Salı), 17 üniversitenin akademisyenleri ise 26 Temmuz'da rektör adayını belirlemek için sandığa gidecek. KTÜ'de de yarın seçim heyecanı yaşayacak. Öğretim üyelerinin en az yarısının hazır bulunmaması halinde seçimler 14 Temmuz'da gerçekleşecek.

Sonuçlar 15 Temmuz'da YÖK'e bildirilecek. Rektör adaylarını inceleme komisyonu ise 18-26 Temmuz tarihleri arasında dinleyecek. YÖK Genel Kurulu'nun 1 Ağustos'ta yapacağı toplantı sonrasında belirlenen 3 aday Cumhurbaşkanına sunulacak.

**
ORHAN AYDIN'IN AVANTAJI


Mevcut rektör Süleyman Baykal'ın yeniden aday olduğu rektörlük seçiminin de gözler iki isim üzerinde olacak. Geçen dönem olduğu gibi bu seçimlerde de Baykal ve Orhan Aydın karşı-karşıya gelecek. Mevcut yasaya göre seçim üç aşamada gerçekleşecek.

Birinci aşama üniversitedeki öğretim üyelerinin oy kullanacağı seçim veya diğer adıyla temayül yoklaması. Bu aşamada Rektör Süleyman Baykal, dört yıllık icraatları ile seçmenlerin karşısına çıkacak. Yaptıkları yapacakları hakkında epeyce fikir verecektir. Geçen dönem eski Rektörümüz İbrahim Özen'in açık desteği çok etkili oldu. Bu destek bugün var mıdır bilmiyorum. O dönemki siyasi rüzgar da Baykal'dan yana esiyordu. Yönetim kadrolarında bulunanlar, yeni atananların önemli bir kısmı kendisine dönecektir.  Yıpranma payını da unutmamak lazım.

Orhan Aydın ise yenilik ve değişim beklentisi içinde olanların umudu olacaktır. Orhan Aydın’la birlikte yönetim kadrolarının ciddi bir değişikliğe uğrayacağı kesin. Yani bir restorasyon dönemine girilecek. Geçen dönem olduğu gibi genç kadrolar Orhan Hoca’ya sempati duyuyor ve destekliyor. YÖK aşamasında birçok parametre devreye girer. Yeni YÖK'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la oldukça uyumlu çalıştığı biliniyor. 

**
EN ÖNEMLİ KISTAS PARALEL YAPI!


Üniversite rektörlük seçimlerinde adayların özgeçmişleri, projeleri, deneyimleri ön plana çıkacak. YÖK, adayların özgeçmişlerini yayınlıyor. Yeni YÖK'ün çıtayı daha da yükselteceği söyleniyor.  Bu vesileyle belirtelim ki demokratik bir kişiliğe sahip YÖK Başkanı yükseköğretimde kaliteyi artırmayı gündemine almış.

Web üzerinden söylem ve projelerine baktığımda kalite, üniversitelerin daha çok üretmesi ve bulundukları bölgeye daha çok katkı yapması gibi şeyler ön plana çıkıyor. Onun bu vizyoner bakış açısı, adayların değerlendirilmesinde önemli bir kıstas  olacaktır. Son kararı ise Külliye verecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda çok titiz davrandığı açık. Zira bir önceki Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül döneminde atanan Rektörlerin birçoğunu atamadı. En önemli hassasiyeti paralel yapı. Bu yapının geçen seçimlerde nerede durduğu ve sonrasında karşılığını alıp alamadıkları çok titiz incelenecektir diye düşünüyoruz.

KTÜ’deki durumu ise kampüste yoldan geçen rastgele birini durdurun sorun. Sorulmuştur, soruluyor ve sorulacaktır da. Bütün bilgiler sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidecek. Nihai yetki kendisinin.. Onun iradesini sonucu belirleyecek. Trabzon'un onuru, bölgenin gözbebeği ülkemizin guru konumunda olan Karadeniz Teknik Üniversitesinde gerçekleşecek rektörlük seçimlerini elbet de önemsiyoruz.50 bin öğrencisi ile bu şehrin çok büyük bir dinamiği olan KTÜ Trabzon'un vizyon ve misyon açısından en önemli değeri.

Kazanan KTÜ olsun. Trabzon olsun. Bölgemiz, ülkemiz ve bilim dünyası olsun. Gelen Rektör bütün üniversiteyi kucaklasın. İş üretsin. Üniversite için hayırlısı olsun. Değişimle birlikte adalet gelsin. Çalışma huzuru ve barışı gelsin. Kimse tercihinden dolayı öteki olmasın. 

**
ÖLÜMSÜZ SEYAHAT NE ZAMAN YAPACAĞIZ?


 Bakanlar Kurulu kararıyla 4 ile 8 Temmuz’da kamu personelinin idari izinli sayılmasıyla 9 güne çıkan Ramazan Bayramı tatilinde pek çok kişi bulundukları kentleri terk etti.

Başta İstanbul olmak üzere büyük kentlerden sahillere 1 Temmuz akşamından başlayan ’bayram göçü’ arife gününe kadar sürdü. TEM başta olmak üzere şehirlerarası yollarda trafik zaman zaman kilitlenirken, uyarılara ve alınan önlemlere karşın trafik kazalarıyla yine pek çok trafik kazası yaşandı.

Yurt genelindeki karayollarında geçen cuma akşamından bugün saat 17.00’ye kadar meydana gelen kazalarda 120 kişi yaşamını yitirdi, 389 kişi de yaralandı. En fazla kaza 26 kişinin öldüğü 72 kişinin yaralandığı pazar günü meydana geldi. Osman Gazi Köprüsü’nde gazetecilere konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Trafiğin yüzde 100 artmasına rağmen, 2016’da ölümlü kazalarda yüzde 30 azalma var. Kazalar arttı ama ölümlü kazalarda yüzde 30 azalma var. Güzel yollar yapılınca, yol kusurundan dolayı kaza olmuyor. Hâlâ yükseğiz. Amacımız ölümsüz bir seyahat” dedi.

**
KORAY AYDIN DİSİPLİNE VERİLECEK Mİ?


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bayram sonrası "MHP'de ayıklanma mevsiminin" geldiğine ilişkin açıklamaları sonrası süreç başlatıldı. İlk sırada Meral Akşener var. Dosyası kabarık isimlerin başında 4 genel başkan adayı olarak ortaya çıkan Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ ve Koray Aydın geliyor.

Ancak MHP Trabzon eski Milletvekili Koray Aydın’ın ülkücü hareketin töresine gösterdiği saygılı tutum Genel Merkez tarafından ayrıca not edilmiş durumda. Dosyası ilk sırada bulunan isim ise Meral Akşener. Akşener’in bir televizyonda “Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu bir paralel projesi ise ben de MHP için bir paralel projesiysem baş paralel bu durumda Sayın Bahçeli oluyor” sözlerini MHP’yi ve Genel Başkanı’nı itibarsızlaştırıcı ve küçük düşürücü olarak nitelendiriliyor. Dosyada Akşener’in yaptığı açıklamalar, televizyon konuşmaları, yurt gezileri tek tek ve tarih tarih kayıt altına alınmış durumda.

Akşener’in Bahçeli için kullandığı “Abbas yolcu”, “tarzan zorda” sözleri ve ayrıca “faili meçhuller kabulümdür” sözü dosyadaki en dikkat çekici başlıkları oluşturuyor. Dosyada ayrıca Akşener’in tel örgülere tutunarak yaptığı açıklamalar ve havaalanı yolunun kapatılarak vatandaşların mağdur edilmesini içeren 15 Mayıs kongre girişimi ile yargı kararıyla “askıya” alınan 19 Haziran tüzük değişikliği kongresi önemli yer tutuyor.15 Mayıs ve 19 Haziran kongre girişimleri için “MHP’yi bölme gayreti” nitelendirmesi yapılıyor. Kongre Divan Başkanlığı ile 13 tüzük maddesinin değiştirilmesinde etkin rol oynayan Dervişoğlu'ndan kaynaklanan kriz aşıldı. Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ ve Koray Aydın arasında gerçekleşen 3 saatlik toplantıda süreci takip etmek üzere Hukuk ile Siyasi İşler Komitesi kurulması kararlaştırıldı.

**
MUHALİFLERİN YENİ YOL HARİTASI!


Genel merkez ve yargı kararları ile kurultay yapmaları engellenen MHP genel başkan adayları, bayram tatili sonrası ikinci kurultay çalışmalarını başlıyor. MHP'deki genel başkan adayları yeniden imza toplamayı planlıyor. Habere göre hedef 800 imzaya ulaşıp, dilekçeye tüzük değişikliği ve diğer maddeleri de eklemek. Genel başkan adaylarının yol haritası şöyle:

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “karşı çıkması” ve “yargı kararları” nedeniyle, yeterli sayıda delegenin imzasını toplamalarına rağmen kurultay yapamayan genel başkan adayları, süreci sıfırdan yeniden başlatıyor. 19 Temmuz’da yapılan tüzük kurultayı yargı kararı ile askıya alınan genel başkan adayları, kararı itiraz etti. Ancak yargıdan umudunu kesen genel başkan adayları, tekrar imza toplayarak yeniden kurultay yapılmasını kararlaştırdı. Bu yöndeki karar, bayram tatilinden önce alındı. Bu kararın ayrıntıları ise 9 günlük bayram tatili süresince netleştirildi. Yani genel başkan adayları yeni yol haritasını, belirlediler. Buna göre, yeni kurultay sürecine vakit kaybetmeden başlanacak. Bu süreç için gerekli olan imza toplama işlemi tatilin hemen ardından başlanacak. Genel başkan adayları, bir iki hafta içinde imzaları toplamayı planlıyor.

Bunun için de tüm adaylar birlikte hareket edecek. Genel başkan adayları, ikinci kurultay dilekçesinde nelerin yapılacağını da ayrıntılı bir şekilde yer verecek. Yani tüzük de yapılacak değişiklikler dilekçeye konulacak. Böylece hukuki tartışmaların da önüne geçilmiş olacak. Ayrıca, delegeler neye imza attıklarını da bilecekler. Yine ilk aşamada tüzük kurultayı toplanacak. İkinci olarak da genel başkanlık değişimi için kurultay yapılacak. Genel başkan adayları bu kez kurultay çağrı talebinde daha fazla imza toplamayı planlıyor. İlk dilekçede 543 imza toplanmış ancak genel merkez bunların bir kısmının geçersiz olduğunu iddia etmişti. Tüzük kurultayında da 752 delegenin imzası alınmıştı. Yine bu imzaların bir kısmı da geçersiz sayılmıştı. Genel başkan adayları, ikinci kurultay talebinde en az 800 imza toplamayı planlıyor. Genel başkan adayları bu sayıya rahatlıkla ulaşacaklarını tahmin ediyorlar.

 
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

Etiketler; #trabzon

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadir Meşeyazılı - 1 yıl önce
Orhan Hocam horunu dik oyna. Yanındayız.
Avatar
Murat Eskici - 1 yıl önce
OrhanHocam, sizlerle yeni yüzlergörmek istiyoruz. KTÜ'yü seviyıruz. Dah aiyi yerlerde olmasını istiyoruz.
Avatar
Salih Yıldız - 1 yıl önce
Orhan Hocamın bu işi çok daha iyi yapabileceğini inanıyorum. Mert, sözünün eri, vizyon sahibi. Adam gibi adam. Birlikte yürüyoruz Hocam. Gençler arkanda. Gönlümüz seninle.
Avatar
Akın - 1 yıl önce
Haberde bahsedildiği gibi üç ayaklı bir seçim. Ülkemizin ve kentimizin öncelikleri ve gelecek hedefleri doğrultusunda bir değişim ihtiyacı kaçınılmazdır. Bunun içinde başta yeni yüzlere fırsat verilmeli. Bu doğrultuda Orhan Aydın doğru tercih olduğu kanaatindeyim. Zira çalışmaları bunu gösteriyor.
Avatar
aykut - 1 yıl önce
KTÜ'nün genç bir akademisyeni olarak Sayın Rektörümüz Süleyman Hocamızın yönetim tarzından son derece memnunum. Önemli olan fikir ve projelerimizi rahatlıkla gidip anlatabiliyoruz. Dinliyor ve her tür desteği sağlamaya çalışıyor. Bir akademisyen başka ne ister. İyi bir diyalog ve önümüzün açık tutulması.
Avatar
ktü-istikrarlı büyüme - 1 yıl önce
Süleyman Baykal'ın KTÜ'ye en büyük kazandırdığı şey, kalıcı ve istikrarlı büyüme ve bunun için atılmış olan kurumsal adımlardır. Bunu bilim adamları görmüştür. İşte o nedenle arkasında büyük bir destek var.