Haber61'in Ajandası...

Haber61 Trabzon'un nabzını tutuyor.

Haber61'in Ajandası...

TÜRKİYE’NİN İNTİKAMI ÇOK AĞIR OLACAK!

28 Haziran tarihinde Atatürk Havalimanında meydana gelen menfur terör saldırısı ülkemizde ve dünyada şok etkisi yarattı. Washington Enstitüsü Türkiye Araştırmaları Direktörü Soner Cagaptay, ülkemizi yasa boğan terör saldırsı ile ilgili analizinde önemli bir ayrıntıya dikkat çekti.

“Eğer saldırının arkasında IŞİD varsa, ABD ve Türkiye bunun bir ‘savaş ilanı’ olacağını söylüyordu. Türkiye’nin intikamı, cehennemden gelen yağmur gibi inecek. “Türkiye, şimdiye dek total savaşta IŞİD’e odaklanmaktan kaçındı ve Suriyeli Kürtlerin ilerleyişini durdurmanın yanı sıra, önceliğini Suriye’deki Esad rejimiyle savaşa verdi” yazan Cagaptay, şu sonuca vardı: “Türkiye için IŞİD’le birinci dereceden savaş artık kaçınılmaz.” Bu arada gazeteci Hande Fırat, Atatürk Havalimanı'ndaki saldırı ile ilgili çarpıcı bir bilgiyi gündeme getirdi. Hande Fırat canlı yayında yaptığı açıklamada, “İstanbul’la ilgili olarak da Haziran ayının başında, yaklaşık 20 gün önce istihbarat birimleri devletin tepesine ve tüm kurumlarına uyarı yazısı gönderdi. Bu uyarı yazısında yer isimleriyle bu uyarı yer aldı” dedi.

Yer isimleri arasında Atatürk Havalimanı’nda olup olmadığının sorulması üzerine Fırat, uyarıda Atatürk Havalimanı ifadesinin de yer aldığı belirtti.

**
ARTVİNLİLERİN İFTAR BULUŞMASI


Trabzon’da yaşayan Artvinliler iftar yemeğinde buluştu.9 Mart 2010 tarihinden bu yana Trabzon’da  yaptıkları etkinlik, faaliyet ve hizmetlerle göz dolduran Trabzon Artvinliler Derneği’nin Faroz Sahil Hacıoğlu restorantda organize ettiği iftar yemeğinde birlik ve beraberlik mesajları verildi. Ramazan ayının paylaşma-dayanışma ve yardımlaşma ayı olduğunu belirten Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külekçi “Bu mübarek ayda hemşerilerimizle bir arada olmanın mutluluğunu yaşadık. Allah tekrarını nasip eder inşallah.Buradan bir kez daha terörü lanetliyoruz,terör asla bizim birlikteliğimizi bozamayacak” dedi.

Trabzon Artvinliler Derneği’nin iftar yemeği programına Trabzon Vali Yardımcıları Murat Dikbaş ve Şükrü Kara ile Birlikte, Of kaymakamı Eren Arslan, Maçka Kaymakamı Deniz Pişkin, Arsin Kaymakamı Ergün Baysal, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,Trabzon Büyükşehir Genel Sekreteri Davut Çakır,Trafik Şube Bölge Müdürü Turgay Özkan,Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Turgut, Akçaabat SGK İlçe Müdürü Kahraman Derece,T KDK Trabzon İl Koordinatörü Şansal Aydoğdu, CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör,Paris Trabzonlular Derneği Başkanı Bülent Cumur, Fatih Devlet Hastanesi doktorlarından İmran Bahçeli,hastane müdür yardımcısı Sancak Keskin,işadamı Halim Şahin,Çaykara Tapu Kadastro İlçe Müdürü Serkan Coşkun, KTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Hulisi Acar, dernek yönetim kurulu üyeleri ve yüzü aşkın Artvinli katılım gösterdi.

**
O İLLER ARASINDA TRABZON VAR MI?


Muhtarlara ve müftülere resmi nikah yetkisi veriliyor.Muhtarlara evlendirme yetkisi verilmesi amacıyla Nüfus Hizmetleri Kanunda değişiklik yapılacak. Kanunda Bakanlık 14 ilde büyükşehir belediyesi ve 27 ilçe kurulmasına dair kanunla köyken mahalleye dönüştürülen mahalle muhtarlıklarına,evlendirme memurluğu yetki ve görevi verebilir ifadesi eklenecek.Müftülere de benzer yetki verilmesindeki amaçsa,Türkiye’de resmi nikah ve dini nikah ayrımını kaldırarak çifte nikah dönemini sona erdirmek olarak belirtiliyor. Bu amaçla,Türk Medeni Kanunda değişikliğe gidilecek.Kanunda yer alan “Evlendirme memuru,belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işlerde görevlendireceği memur köylerde muhtardır” cümlesine “belediye başkanı” ifadesinden sonra gelmek üzere “müftü” ibaresi eklenecek.Böylece il ve ilçelerdeki müftüler veya görevlendireceği memurlar nikah kıyabilecek.Kıydığı nikah resmi bir statü kazanan müftü veya vekili,dini törende yapmış olacak.Böylece vatandaşlar “imam nikahı” kıyma yoluna gitmeyecek.

**
ÜNİVERSİTE ADAYLARI BU DEĞİŞİKLİĞİ BİLİYOR MU?


Bu yıl üniversite tercihi yapacak gençler,ÖSYS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda seçecekleri üniversitelerle ilgili başta akreditasyon ve mezunlarının sınav başarısı olmak üzere farklı bilgilere ulaşabilecek.Adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlanan ve tercihlerin 26 Temmuz-2 Ağustos arasında olduğu belirtilen kılavuzlardaki değişiklikler şu şekilde oluştu: "Geçen yıl tıp ve hukuk fakülteleri için gelen başarı sırası barajına bu yıl mimarlık ve mühendislik fakülteleri de eklendi.Daha önce 30 olan tercih sayısı bu yıl 24 oldu.Bu sene ilk kez tercih yapacak olan meslek lisesi mezunları kendi alanlarıyla ilgili tercih yaptıklarında ek puan alamayacaklar. Mühendislik,tıp, veterilerlik başta olmak üzere bazı programlara yeterliliklerini kanıtlamak için yurt dışı ve yurt içinde sivil toplum kuruluşları tarafından verilen akreditasyonlar bu yıl klavuzda programların karşısına eklendi.

**
MHP’DE MUHALEFETİN SON UMUDU ANKARA!


MHP'li muhalifler, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin,  Çağrı Heyeti'nin topladığı 19 Haziran'daki kongreye ilişkin aldığı ihtiyati  tedbirin kaldırılması ile söz konusu davanın reddi talebinde bulundu. Çağrı Heyeti'nin düzenlediği 19 Haziran'daki kongrede, seçimli  olağanüstü kongreyi toplamak üzere yetki verilen Müsavat Dervişoğlu, Şefik Çirkin  ve Enez Kaplan, avukatları Feridun Bahşi ve Veysel Güldoğan aracılığıyla Ankara 3  Asliye Hukuk Mahkemesine başvurdu.Söz konusu başvuruda, mahkemede görülmekte olan 2016/303 esas sayılı  davada Hukuk Muhakemesi Kanunu'nun 65. maddesi hükümleri çerçevesinde davaya asli  müdahale talebi, "19 Haziran 2016 tarihinde yapılan olağanüstü kurultayın geçerli  olması sebebiyle" davanın reddi, muarazanın giderilmesi ve 24 Haziran 2016 günü  verilen ihtiyati tedbir kararına karşı HMK 394/3 hükümleri çerçevesinde ihtiyati  tedbirin kaldırılması talep edildi.

Etiketler; #trabzon

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.