Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oldu?

Trabzon'daTrabzon’da UMKE’den deprem ve kimyasal saldırı tatbikatı yapıldı.

Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oldu?
banner432

Haber61 / Haber Merkezi

Trabzon'da Moloz mevkiinde vatandaşların yüreklerini ağzına getiren görüntüler yaşandı. Görenlerin şaşkına döndüğü görüntüler aslında sadece bir tatbikat.

Trabzon’da Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tarafından bir deprem ve kimyasal saldırı tatbikatı gerçekleştirildi. 

Trabzon’un yanı sıra Gümüşhane, Artvin, Rize ve Giresun’dan gelen UMKE ekipleri ile AFAD ve itfaiye ekiplerinin de katıldığı tatbikatta Pazarkapı Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm yıkım sahasındaki bir bina kullanılırken, deprem nedeniyle yıkılan binada mahsur kalan vatandaşların nasıl kurtarıldığı gösterildi. Gerçeği aratmayan tatbikatta önce yaralılarının yeri tespit edildi, ardından bina içerisinde sıkışanların bulundukları yerden çıkarılması ve yaralıların sedye ile ambulanslara taşınarak hastaneye sevk edilmeleri canlandırıldı. Tatbikatta drone de kullanılırken, bazı yaralılar ise senaryo gereği ambulans helikopterle hastaneye gönderildi. 

Yine aynı bölgede başka bina içerisinde kimyasal saldırıya maruz kalanlara nasıl müdahale edileceği gösterildi. Kimyasal maddeye dayanıklı özel kıyafetler giyen ekipler, zehirlenen kişileri binadan dışarıya çıkarttı, ardından özel sıvı ile yıkanan şahıslar radyasyon ölçümü yapıldıktan sonra ambulanslarla hastaneye gönderildi. 

Yapılan tatbikatla ilgili bilgiler veren Trabzon İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, amaçlarının doğal ve doğal olmayan afet durumunda hızlı ve etkili kurtarmayı gerçekleştirebilmek olduğunu söyledi. Yılmaz, bunun için de sık sık prova yapılması gerektiğine vurgu yaptı.
AFAD Müdürü Ömer Kıratlı ise yaptığı açıklamada, Trabzon'un doğal afetler bakımından çok yoğun bir bölge olduğunu hatırlatarak "Bu tatbikatta deprem dahil farklı afetlere maruz kalanlara nasıl müdahale edileceğini gördük. AFAD olarak biz de sürekli olarak tatbikatlar yapıyoruz" ifadelerini kullandı. Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oldu?
Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oldu?
Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oldu?
Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oluyor?
Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oluyor?
Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oluyor?
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 17:53

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner393

banner426

banner463

banner441

banner462