banner526

banner533

banner513

Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oldu?

Trabzon'daTrabzon’da UMKE’den deprem ve kimyasal saldırı tatbikatı yapıldı.

Trabzon 09.11.2017, 10:14 09.11.2017, 17:53
Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oldu?

Haber61 / Haber Merkezi

Trabzon'da Moloz mevkiinde vatandaşların yüreklerini ağzına getiren görüntüler yaşandı. Görenlerin şaşkına döndüğü görüntüler aslında sadece bir tatbikat.

Trabzon’da Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tarafından bir deprem ve kimyasal saldırı tatbikatı gerçekleştirildi. 

Trabzon’un yanı sıra Gümüşhane, Artvin, Rize ve Giresun’dan gelen UMKE ekipleri ile AFAD ve itfaiye ekiplerinin de katıldığı tatbikatta Pazarkapı Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm yıkım sahasındaki bir bina kullanılırken, deprem nedeniyle yıkılan binada mahsur kalan vatandaşların nasıl kurtarıldığı gösterildi. Gerçeği aratmayan tatbikatta önce yaralılarının yeri tespit edildi, ardından bina içerisinde sıkışanların bulundukları yerden çıkarılması ve yaralıların sedye ile ambulanslara taşınarak hastaneye sevk edilmeleri canlandırıldı. Tatbikatta drone de kullanılırken, bazı yaralılar ise senaryo gereği ambulans helikopterle hastaneye gönderildi. 

Yine aynı bölgede başka bina içerisinde kimyasal saldırıya maruz kalanlara nasıl müdahale edileceği gösterildi. Kimyasal maddeye dayanıklı özel kıyafetler giyen ekipler, zehirlenen kişileri binadan dışarıya çıkarttı, ardından özel sıvı ile yıkanan şahıslar radyasyon ölçümü yapıldıktan sonra ambulanslarla hastaneye gönderildi. 

Yapılan tatbikatla ilgili bilgiler veren Trabzon İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, amaçlarının doğal ve doğal olmayan afet durumunda hızlı ve etkili kurtarmayı gerçekleştirebilmek olduğunu söyledi. Yılmaz, bunun için de sık sık prova yapılması gerektiğine vurgu yaptı.
AFAD Müdürü Ömer Kıratlı ise yaptığı açıklamada, Trabzon'un doğal afetler bakımından çok yoğun bir bölge olduğunu hatırlatarak "Bu tatbikatta deprem dahil farklı afetlere maruz kalanlara nasıl müdahale edileceğini gördük. AFAD olarak biz de sürekli olarak tatbikatlar yapıyoruz" ifadelerini kullandı. Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oldu?
Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oldu?
Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oldu?
Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oluyor?
Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oluyor?
Gören şaşkına döndü... Trabzon'da ne oluyor?
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@