"Gerçek güç millete ait olacak"

Salih Cora Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modelini anlattı

"Gerçek güç millete ait olacak"
Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modelinin Devletle Milleti bütünleştireceğini ifade ederken, Devletle Millet arasındaki vesayet organları içinse bir tarihi son niteliğinde olduğunu söyledi.

Cora şöyle konuştu;

"Mevcut parlamenter sistemde milletin seçtiği kişiler öyle veya böyle vesayet makamlarınca kuşatılmakta ya yok olmakta ya da vesayete teslim olmaktadır. Bu yönde siyasi tarihimizde birçok örnek vardır. Bir baktınız ki yargı ile bir baktınız ki askerle bir baktınız ki bürokrasi ile, manşetlerle dönemin siyasi iktidarları bu güçlere teslim oldular ve milletten uzaklaştılar. 

Türkiye’nin tapusu millete ait olması gerekirken yıllarca bu statükocu, üsten bakan jakoben anlayışça teslim alındı. Adeta bu tapu üzerinde haksız yere oluşturdukları şerhlerle hacizlerle katakullilerle hissedar oldular. Hak sahibi olduklarını iddia ediyorlar. Ak Parti bu vesayet organlarına teslim olmadı, onlar tarafından da teslim alınamadı. Onlarla mücadele etti. Şimdi bu mücadelenin kurumsallaşması ve bir anayasal statüye yerleşmesi gerekiyor. Onun için bu referandum çok önemlidir. 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile; milletin seçtiği milletvekillerinden oluşan Meclis, milletin seçtiği Cumhurbaşkanı ile oluşacak yürütme ve milletin seçtiği milletvekilleri ile milletin seçtiği Cumhurbaşkanınca belirlenecek yargının üst çatısı olan HSK ile her şey millete ait olacak. Gerçek güç millete ait olacaktır. Bu tapu üzerindeki hacizler, şerhler, yolsuz tescillerle oluşan vesayet makamlarının hisseleri ortadan kalkacak bütün şerhlerden arınmış tapu millete teslim edilecektir. Millet beş yılda bir yapılacak seçimlerde ne derse o olacak .”
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
necip bey
necip bey - 3 yıl Önce

yürütme,yargı,yasama tek kişinin elinde olacak ama gerçek güç milletin olacakmış.insanların zekasıyla alay ediyor bunlar.millet 1 kasım seçimlerinde davutoğlunun başbakanlığına %49 oy verdi.ne oldu?milli iradeye saygı gösterildi mi?tek adam istedi başbakan değişti.bu referandumda evet oyu verecek olanlar tüm yetkiyi tek kişinin iradesine bırakacak.başkada bir açıklaması yok bunun.

Orhan şahin
Orhan şahin - 3 yıl Önce

Erdoğanın diğer bir adı milletmi oluyor.

cor cor
cor cor - 3 yıl Önce

coradan corcorlar yani masallar

Cumhuriyet 61
Cumhuriyet 61 - 3 yıl Önce

Ne kadar akıllı.

ibrahim çevik
ibrahim çevik - 3 yıl Önce

O zaman 7 haziranda millet karar vermedimi efendi. kasım seçimlerinde millet Davutoğlu başbakan demedimi. legal bir hükümeti yasada karşılığı olmayan bir şekilde kim düşürdü efendi. Teslim olmuşsunuz 3 kuruşa biz olmayacağız. HAYIR.

Furkan korkmaz
Furkan korkmaz - 3 yıl Önce

Evet yalan söylerken yüzü kızardı hiç olmasa

EVET
EVET - 3 yıl Önce

Milletin istediği, Milletin istediklerine gayret gösteren bir siyasi yönetim 15 senedir AK Parti hükümeti var iktidarda. Yani hükümet değişmemişki. Kimi kandırıyor yorum yapan.

SIRADAKİ HABER

banner513