banner556

Genç çiftçi projesiyle başladı şimdi siparişlere yetişemiyor

Trabzon’da 3 yıl önce hibe desteğiyle 3 büyükbaş hayvan ile besiciliğe ve süt üretimine başladı şimdi 20 büyükbaş hayvan sahibi oldu

Trabzon 05.01.2021, 12:21
Genç çiftçi projesiyle başladı şimdi siparişlere yetişemiyor

Trabzon'un Of ilçesinde Genç Çiftçi Projesi'nden yararlanarak besiciliğe başlayan ve sattığı süt ürünleriyle geçimini sağlayan Esra Çakır, siparişlere yetişemiyor.

Pandemi sürecinde doğal gıda ürünlere talep daha çok artarken, tüketiciler hayvansal ürünleri daha ziyade kırsal alanlardan tercih ediyor. Özellikle tereyağı, yoğurt, süt gibi ürünleri birinci elden almak isteyen tüketiciler zaman zaman üreticilerin ayağına kadar gittiği bile oluyor.

Esra Çakır, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Genç Çiftçi Projesi'nden 2017 yılında yararlanmak suretiyle İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından başvurusu onaylanarak kendisine 3 büyükbaş hayvan hibe edildi. Proje kapsamında ilçenin kırsal Sıraağaç Mahallesi'nde hayvan çadırı ve 3 büyükbaş hayvan hibe edilen Çakır, eşinin de desteğiyle zamanla hayvan sayısını 20'ye çıkardı.

Çakır, her sabah ilk iş olarak "Çınar", "Kıvırcık", "Nazlı", "Benekli", "Çıtır" ve "Tavşan" gibi isimlerle çağırdığı hayvanlarıyla tek tek ilgilenerek bakımlarını yapıyor. Hayvanlarından elde ettiği süt ürünlerini komşularına doğrudan sattığını belirten Çakır, “Bazı hayvanlarımı yaylaya gönderdim, orada yağımız, peynirimiz oluyor. Ekmek kapımız burası" dedi.

Çakır'ın eşi Bayram Ali Çakır da hayvanlar sayesinde geçimlerini sağladıklarını ifade edere "Her yıl kurbana 3-4 hayvan yetiştiriyoruz. Bu iş ekonomimize büyük katkıda bulunuyor. İlçemizdeki bütün kadınların bu şekilde ekonomilerine katkıda bulunmalarını isterim" diye konuştu.

Yorumlar (6)
Sıradan vatandaş 3 hafta önce
Niye başlıklar hep aynı. Ufaktan başladı şimdi yetişemiyor. Abartmayalım. Herkes gibi ekmeğini kazanıyor. Hepsi bu
Klass 3 hafta önce
Ben inanmıyorum talebe yetişemedeğine her gun ayni tarz haberleri göruyoruz...bir ineği bakip buyutmek zor is yem fiyatlari ortada bir kârı yok az çok piyasan haberinjz var...
Barış 3 hafta önce
Daha iyi yerlerde görürüz inşAllah tüm başarılı kadınları !
Abdulkadir yürük 3 hafta önce
YALAN
Yem çuvalı 120 tl
Yonca Balya 50 tl
Süt 6 tl
Günlük 36 tl kazanç
Günlük 44 tl gider
usta 3 hafta önce
ben ankarada oturuyorum. süt 3.5 tl. trabzonda 7 tl. bizim orda hayat çok pahalı. abdülkadire katılıyorum. kar mar işi balon.
Lazo 3 hafta önce
Süt toptan 2.5 lira sütün hepsini piyasaya 5 tl den satsan bile para kazanmıyo.çünkü benimde ineklerim var hiç bir zaman ineklerini çoğaltamadım.ne zaman çoğaltsam zarar ettim.en iyisi iki üç tane bakıp maaşlı işte çalışıyorum.arkadaşlarımın büyük ölçekte çiftlikleri var hepsi zarar ediyo borç batağında yüzüyorlar.bu ülkede hayvancılık zengin işi nokta

Gelişmelerden Haberdar Olun

@