Flaş sözler: Trabzon'un merkezi yeşil fakiri

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şube Başkanı Engin Aktaş: “Yol ve otopark günümüzde önemli bir ihtiyaç ama bu ihtiyaç yeşil alanlardan giderilemez” 

Flaş sözler: Trabzon'un merkezi yeşil fakiri

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şube Başkanı Engin Aktaş, kendisinden bahsedilen her yazıda yeşiliyle ve doğal güzellikleriyle anılan Trabzon’un şehir merkezindeki yeşil alan miktarlarına göre kişi başına düşen yeşil alan miktarı incelendiğinde yeşil fakiri bir şehir merkezi olduğunu söyledi. 
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Aktaş, “Trabzon halkının yarısından fazlasının il ve ilçe merkezlerinde yaşadığı düşünülürse yeşil alanlarımızın azlığı ve az olan yeşil alanlarımızın önemi daha iyi anlaşılacaktır. Ülkemizde modern insanın gereksinimleri her geçen gün değişmekte bu da farklı ihtiyaç ve sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Son bir yıl içerisinde ülkemizdeki motorlu araç sayısı yüzde 5,4 artış göstermiş buda yol ve otopark ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Kent merkezindeki nüfus, araç sayısının artışı yalnızca alt yapı ihtiyaçlarını değil yeşil alana olan ihtiyacı da bir o kadar artırmıştır. Şehir merkezinde yaşayan insanların sağlık sorunlarının önemli bir bölümünü oluşturan psikolojik sorunların giderilmesinde ve oluşmadan önlenmesi çalışmalarında yeşil alanların önemi bilinmesine rağmen günümüze kadar yeşil alanlara gereken önem gösterilmemiştir. Trabzon özelinde şehir merkezlerinde yaşayan insan ve araç yoğunluğunun artması sonucunda ulaşım sorunlarının, otopark ihtiyacının olduğu bilinmekte ancak bu ihtiyaçların giderilmesi için hazırlanan projelerde insanların bir diğer ihtiyacını giderebilmek için gereksinim duyduğu yeşil alanların yok edilmesi projecilik mantığına aykırıdır kabul edilemez” dedi. 

Buna bir örnek veren Aktaş “Gazipaşa Yokuşu’nun Atatürk Bulvarı’na köprüyol ile bağlandığı ve Ganita Moloz Yolu’nun deniz tarafında geçmişten günümüze gelmeyi başarmış ve yöre insanının beğenisini kazanmış yeşil alan ve üzerinde bulunan Alle (Sıralı) ağaçların Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü’nün yapmış olduğu proje ile mevcut yolu genişletmek ve otopark oluşturmak amacıyla Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya başlaması sonucunda yok edilmektedir. Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü’nün ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bu amaçsız yol genişletme projesini acilen durdurması ve ağaçları kesmek yerine farklı çözümler üretmesi gerekmektedir. Aksi takdirde projenin ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlara yol açacağı görülmektedir. İlgili kurumlara bu durum sorulduğunda ağaçların vasıfsız olduğu diğer ağaçların taşınması için Samsun’dan gerekli ekipmanların getirildiği cevabı ile karşılaşılmaktadır. Oysa tek bir yeşil yaprak bile taşıyan her ağacın doğada üstlendiği bir görev olduğu unutulmamalıdır" ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2019, 18:03


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 3 hafta Önce

çağdaş belediyeler böyled.boztepeyi beton yığını yapar.bak ne güzel oldu diye tüm semptleri betona çevirir.her taraf 300 bin tl den daire olur,araplara kiralınır.4 yılda bir 61 proje bulunur,göz boyanır.durmak yok,betona devam

Ahmet TS
Ahmet TS - 3 hafta Önce

Doğru Trabzonumuz maalesef yeşil falan değil,
Yeşil idi ama artık değil..

yasar
yasar - 3 hafta Önce

trabzonun tarihi taş binalarını yok ettiler. bir xaman sonra onları ararsınız . alışveri merkezi yapmakla trabzon daha çok değerlenmez.

Doğrucu61
Doğrucu61 @yasar - 3 hafta Önce

Güzel demişssin de yeni bir avm projesi mi var da bizim haberimiz yok. Daha mantıklı konuşalım lütfen.

Serkan öztürk
Serkan öztürk - 3 hafta Önce

İşin aslı Şehri Trabzon çok kötü Yönetiliyor

Mehmet Köseoğlu
Mehmet Köseoğlu - 3 hafta Önce

Doğru ysa Allah'tan korkun,yazık değil mi bu şehre

Şehzade.
Şehzade. - 3 hafta Önce

Trabzonda yapılan yeşil alan sosyal alan projeleri eksik duruyor.Estetik açıdan göze hitabetmiyor.Biraz daha görsellik ön plana çıkarılmalı.Basite kaçmamalı.

AKBULUT
AKBULUT - 3 hafta Önce

Az bile demisler rant ugruna guzeiim memleketin heryerini beton haline getirdiler sahiller bile rezalet

Söğütlü
Söğütlü - 3 hafta Önce

Sadece eleştirirsiniz. Çözüm sunma yok. Bakın yine topu karayolları ve belediyeye atmış ve başka çözüm sunmalılar demiş. Sizin çözümüz nerde alo? Siz ne iş yaparsınız muhalefet partisi gibi eleştirmek haricinde? Eleştirdiğiniz sorunlara Çözüm sunun çözüm

Havacı
Havacı @Söğütlü - 3 hafta Önce

peyzajlar odası olarak sadece siyaset yaparlar, mühendislikten anlasalar çözüm sunacaklar :))

onur
onur @Söğütlü - 3 hafta Önce

arkadaşım hayırdır ne ayaksın sen ? kime çözüm bulun diye çemkiriyorsun çözüm bulması gereken vergisini ödeyen vatandaş mı yoksa ben herşeyi çözceğim ben seçin diyen idareciler mi ? sen ayık mısın ?

On
On @Söğütlü - 3 hafta Önce

Alo ben vatandaşım. gördüğümü söylerim. projeyi belediye yapar. Nerede yeşil alan. Batuma git bi bak, her sokakta ağaç var. ve orada şehrin ortasın da orman var. aloooo.

Ali Fuat
Ali Fuat @Söğütlü - 3 hafta Önce

Çözüm mü sunun?? O koltuklara seçilenler çözüm üretsinler diye oradalar. Projeyi de uygulamasını da onlar yaparlar...


banner443