7m


7m

hyundai

Fındıkta rekolte tahmini açıklandı

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Arslantürk: Üreticinin yüzünün güldüğü bir sezon bizi bekliyor

Trabzon 30.05.2021, 10:53
Fındıkta rekolte tahmini açıklandı

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, bu yıl fındıkta rekoltenin 800 bin ton civarında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanlığı görevini de yürüten Arslantürk, çeşitli kurumların bu yılki rekolte tahminlerini açıklamaya başladıklarını belirterek, "Fındıkta bizim makul gördüğümüz rekolte 800 bin ton civarında, bir miktar altında ya da üstünde olabilir diye düşünüyoruz." dedi.

Temmuz ayında yapılacak sayımların doğruyu göstereceğine dikkati çeken Arslantürk, "Şu anda fındıkla, rekolteyle ilgili olumsuz bir durum söz konusu değil. Ne kadar çok fındık üretirsek o kadar çok fındık satarız. Endişe edilecek bir durum da yok, rekoltenin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.

Arslantürk, Giresun ve Ordu bölgesinde 18 Şubat ile mart sonuna kadar soğuk havanın etkili olduğunu anımsatarak, "Bu durumun bir olumsuz etkisi oldu. Yaptığımız araştırmalarda bu bölgede 70 bin ton civarında ürün kaybı söz konusu. O da olmasaydı çok daha iyi bir rekolte olacaktı. Yine de pazarlayabileceğimiz 800 bin tonluk rekolte, ülkemizin bu yıl elde edeceği geliri daha da artacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) fındık alım fiyatına ilişkin açıklamayı bayram öncesinde yapacağını düşündüklerini dile getiren Arslantürk, "Fiyatın da 25 lira seviyelerinde olacağını öngörüyoruz. Piyasa da o fiyata yakın bir fiyatta çalışacaktır. Üreticinin yüzünün güldüğü bir sezon bizi bekliyor." dedi.


Yorumlar (28)
Mehmet sökmen 1 yıl önce
Tabii rekolteyi şiirin ki fiyat yerde kalsın üretici tüccara köle olsun
Ayhan sarpkaya 1 yıl önce
Vanpirler fındıgın yakasını bıraksınlar fındık para eder
Yaşar Duralioğlu 1 yıl önce
25 TL gözünüze girsin. Tüm temel gıda vb zamlara bir bakın. Masraflardan bahsetmiyorum bile.
Tolga 1 yıl önce
Yaa caya ortalama yüzde 18 zam geldi.ayni oranda fındığa zam gelse kg fiyatı 27 tl yapar.gerci utanma olmadiktan sonra 100 versen nee vermesen nee.
Buhari 1 yıl önce
En az 28 tmo fiyat vermeli...
Lütfi Alemdar 1 yıl önce
Hangi bölgelerde tahlil yaptınız siz üreticiler adına açıklama yapma yetkisine sahip değilsiniz çünkü tarafsız değilsiniz yanlış beyanda bulunup fiyatları düşürmektedir i
571 1 yıl önce
Milletle dalga geçer gibi bu nafil tahmin let bu nafil fiyat takrir i her şey yüzde ikiyüz artmisken fındığa 25tl fiyat biçip birde iyi fiyat demek ayıptır yazıktır
Ahmet 1 yıl önce
Geçen sene fındık fiyatı TMO 25 TL den açtı zaten siz neyin kafasını yaşıyosunuz birde üreticinin yüzü gülecekmiş
Alınteri 1 yıl önce
Üreticiyi değil tüccara yarayan bir açıklama her zamanki gibi sizden de zaten başka birşey beklenmez .fındık şu a21 tl den alınıyor tarim-kredi satış ofisleri 34 tl den satıyor. Sizden o kadar zaandam sonra 25 tl paha biçtiniz !!!!!bu işi bilmeyen başkasına yaramamak için yapılan basit açıklamadır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@