banner491

Fındıkta mayıs ayı uyarısı

TTB Fındıkta mayıs ayında yapılması gerekenler konusunda uyarılarda bulundu.

Fındıkta mayıs ayı uyarısı
banner492
banner432

Trabzon Ticaret Borsası fındık üreticilerine uyarılarda bulundu. 


Tüm canlıların kış uykusundan uyanıp faaliyete geçtiği, fındık çotanaklarının irilip dane içlerinin oluşmaya başladığı Mayıs ayında, fındığın zararlılarının da zarar vermeye başladığı ve bu bakımdan Mayıs ayındaki zararlı mücadelesine oldukça önem verilmesi gerektiği bildirildi.

Borsadan yapılan yazılı açıklamada; bir çiftçinin yaklaşık 200 meyveye zarar veren, fındığın en yaygın zararlısı olan fındık kurdu ile mücadelenin, danelerin mercimek iriliğine ulaştığı bu ayda yapıldığı belirtildi.  Bunun için sabahın erken saatlerinde bahçeye inilerek, dalların 3-3.5 metre boyunda beyaz bir beze silkelenip fındık kurdu erginlerine bakılması, her 10 Ocak’tan en az ergin böcek düşüyorsa ilaçlamanın mutlak suretle yapılmasının önemine değinildi.

Açıklamada ayrıca; Fındık Kurdu için çok çeşitli ilaçlar varsa da gerek çevreye ve özellikle kuşlarla arılara zarar vermemek için sulandırılabilir ilaç kullanılması, ilaçlama ocağın tacına aşmayacak ve yaprakların altlarını kaplayacak şekilde yapılmasının daha uygun olacağı vurgulandı. İlaçlanan bahçeye üç hafta hayvan sokulmamasının ve tavsiye edilen azotlu (yazlık) gübrenin ikinci yarısının bu ayın sonlarına doğru ilk yarısındaki gibi (Mart ayında) uygulanması gerektiği bildirildi.

 

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
fındıkcı
fındıkcı - 3 yıl Önce

fındık para etmiyorki kurda teslim edelim olmasın fındık zararına iş belki değeri bilinir

banner441

banner472