banner536

banner526

banner513

Fındıkta hedef 6 miyar dolar

Fındıkta ihracat hedefi 6 milyar dolar

Trabzon 08.09.2018, 12:26 08.09.2018, 13:23
Fındıkta hedef 6 miyar dolar

Karadeniz Bölgesi’nin en önemli gelir kaynağı fındıkta ihracat gelirlerinin artırılması hedefleniyor. Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, geçen yıl, 286 bin 777 ton iç fındık ihraç edildiğini ve 1.8 milyar dolar döviz girdisi sağlandığını belirterek bu rakamın 6 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini açıkladı.

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, Karadeniz Bölgesi'nde hasadı tamamlanan fındıkta ihracat gelirlerinin arttırılması gerektiğini belirterek ihracat hedeflerine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Bölgenin en önemli gelir kaynağı olan fındıkta ihracat gelirlerinin artırılabileceğini ifade eden Arslantürk, "Geçen yıl, 286 bin 777 ton iç fındık ihraç edildi. İhraç edilen fındıktan 1.8 milyar dolar döviz girdisi sağlandı. İhracat gelir rakamlarını 6 milyar dolara çıkarılmasını hedefliyoruz" dedi.

'FINDIK TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ ÜRÜNÜ OLACAK'

Fındığın hedeflenen düzeyde üretildiği zaman Türkiye'nin en önemli tarımsal ürünü olacağını kaydeden Arslantürk, "Ulusal Fındık Konseyi olarak ciddi çalışmalarımız var. Toplam üretim alanımızda verimliliğimiz oldukça düşük. Özellikle bu yıl iyice düştü. Ülkemizde 720 bin hektarlık bir alanda fındık üretimi yapılıyor fakat üretilen miktar 600 bin tonlara kadar indi. Verimlilik artışıyla aynı alanda üretilen fındık miktarını 3 katına çıkarmamız mümkün. 3 katına çıkardığımız zaman ise bugün 2 milyar dolar olan işlem hacmini 6 milyar dolarlara taşımak mümkün olacak. Böylece fındık tarımsal üründen elde edilen gelir bakımından Türkiye'nin en önemli ürünü noktasına gelecek" diye konuştu.

'ÜRETMEKTEN KORKMAYALIM'

Fındık üretiminin artırılması için sürdürülebilir fındık politikasının ortaya konulması gerektiğini vurgulayan Arslantürk, şunları dedi:

"Hedefimiz çok üretip çok satmak. Çünkü bu ülkenin dövize, kendi özelindeki bu ürünün iyi şart ve koşullarda değerlendirilmesine ihtiyacı var. Önümüzdeki süreçte bunlarında gerçekleşeceğine inanıyoruz. Dünya nüfusu her geçen gün artıyor. Türkiye dışında fındık üretim alanlarında gelişme var fakat tüketim de artıyor. Bizim korkumuz yok. Üretmekten korkmamalıyız. Üretelim ki pazarlayabilelim. Bugün bizim ana sorunumuz üretimin ne olacağını bilememek. Sürdürülebilir bir fındık politikası ortaya koymak lazım. Bununda alt yapısı plan ve projeden geçiyor. Burada devlete, özel sektöre, sivil toplum örgütlerine ve üreticiye de önemli görevler düşüyor. Herkes üzerine düşeni yapmalıdır"


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (5)
murat başkan 2 yıl önce
ulusal fındık konseyi siz hamal arıyorsunuz. fındık çok olduğunda emin olun o fındığı almak için 2 liradan timsahlar misali beklemeye geçerler. bir şeyleri hedeflerken mantıklı izahatleriniz olsun.
SuVa 2 yıl önce
300 bin ton ihraç edilmiş 1.8 milyar dolar alınmışyani kilosu 6 dolara satilmis evet biz enayiyiz fındığı bizden 10 liraya alıp 6 dolara yani 40 liraya ihraç ediyorlar eziyeti biz cekelim kaymağı siz yiyin b.. yiyin siz....
Gökhan 2 yıl önce
Bu toprağa ne yaparız da verimi daha da artiririz bunu düsünmeliyiz. Allahin belasi israil çölde kumun üzerine betondan bina dikip her katta sera yapiyor bide bunu ihrac ediyor biz ise elimizdekini bile kullanamiyoruz. bu kadar ziraat muhendisi ne is yapar gardaş
ahmet 2 yıl önce
findik cok ucmasin nutella ya zam gelmesin
Ts61 2 yıl önce
Sömürürdünüz bu milleti alın teri var o her bir fındıkta bizden 10 lira alın 8 9 katına satın yazık bunu izleyen bürokratlara yazık..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@