Fındıkta ezber bozuluyor! "Başka çare yok"

Üreticilere, doğru budama ve tek gövdeli dikim eğitimi veriliyor.

Trabzon 30.10.2020, 11:55 30.10.2020, 12:01
Fındıkta ezber bozuluyor! "Başka çare yok"

Trabzon Ticaret Borsası’nın (TTB) Trabzon’daki Ziraat Odaları’nın desteği ile 26-28 Ekim tarihleri arasında organize ettiği, “Fındıkta Budama, Seyrekleştirme ve Tek Gövde Dikim Sistemi Eğitimi” çalışması başarı ile tamamlandı.

Araklı, Arsin, Yomra, Ortahisar ve Beşikdüzü ilçelerindeki fındık bahçelerinde uygulamalı olarak gerçekleştirilen eğitim çalışmasana toplam 116 üretici katıldı.

Fındıkta ezber bozuluyor! "Başka çare yok"

Şahin “Son yıllarda doğru budamayı öğrenip yapan üretici sayısı da artıyor”

Konusunda uzman Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin tarafından fındıkta büyük oranda verim ve kalite artışını sağlayan doğru budama ve seyrekleştirme sistemleri hakkında bilgilendirilen üreticiler, “Atadan babadan öğrendiğimiz budama ve seyrekleştirme şekli ile fındığa yarar değil, zarar veriyorduk. Özellikle dal ve tepe budaması hiç yapılmıyordu. Öğrendik ki, asıl yapılması gereken dal ve tepe budaması imiş” dediler.

Mustafa Şahin, fındıkta yanlışları ortadan kaldırarak verim ve kaliteyi arttırmak için geçmişten gelen ezberleri bozmak gerektiğini belirterek, “Doğru budama ile verimde yarı yarıya bile artış sağlanabiliyor. Son yıllarda doğru budamayı öğrenip yapan üretici sayısı da artıyor. Bahçelerimizle kendimizin sağlığına dikkat ettiğimiz gibi ilgi göstermemiz gerekiyor. Fındığa daha fazla zaman ayırıp, modern tarım tekniklerini daha fazla uygulayıp, dekarda 70-80 kilo yerine 3-4 katı verim almak mümkündür” dedi.

Fındıkta ezber bozuluyor! "Başka çare yok"

Arslantürk “Tek gövde sistemi giderek artıyor. Daha çok verim, daha iyi kalite veriyor”

TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, yaşlı bahçelerin yenilenmesi veya yeni bahçelerin oluşturulmasında genelde geleneksel ocak yöntemi yerine tek gövdeli dikim sisteminin tercih edilmesi için üreticileri bilgilendirdiklerini belirterek, “Seminerlerde bu dikim sisteminin de nasıl yapılacağı gösterildi. Tek gövde sistemi giderek artıyor. Daha çok verim, daha iyi kalite veriyor. Aralık ayında tek gövde sistemi ile dikim yapacak üreticilerimize de fidan dağıtımı yapacağız” dedi.

Ergan “Fındık ortak paydamız olduğuna göre, her türlü ortak çalışmayı da her zaman yapmalıyız”

Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan da, fındıkta verim ve kalite ile birlikte kazanımları arttırmak için çaba gösterdiklerini ifade ederek, “Bunun için 18 yıldır çaba gösteriyor ve fındıkla ilgili herkes ve her kesim ile işbirliği yapıyoruz. Son eğitim seminerlerinin gerçekleştirilmesine büyük katkı sağlayan Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, Beşikdüzü Ziraat Odası Başkanı İlyas Al, Yomra Ziraat Odası Başkanı Hamza Gümrükçü, Araklı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Solmaz ile ekiplerine teşekkür ediyoruz. Fındık ortak paydamız olduğuna göre, her türlü ortak çalışmayı da her zaman yapmalıyız” dedi.

Fındıkta ezber bozuluyor! "Başka çare yok"

Fındıkta ezber bozuluyor! "Başka çare yok"

Fındıkta ezber bozuluyor! "Başka çare yok"
 

Yorumlar (6)
Savaş 3 hafta önce
Hangi çağdayız, madem teknik var çekin detaylı video yükleyin biyere herkes izlesin öğrensin.
Vatandaş 3 hafta önce
Verimli olacaksa herkesin göreceği video çekin bizleri memnun edersiniz
Potinci 4 hafta önce
Arsin ziraat odası sadece para alıyor,eğitimlerin hiçbirinden haberimiz olmuyor, yandaşlara eğitim veriliyor aynı hükümet gibi , hangi bahçeyi ziyaret etmiş akıl vermişler
Erol Aygün Çilekli köyü 3 hafta önce
Bir vidio çekilip yayınlanırsa ciftcide anlamış olur resim vd yazı izah edici değil.
Kenan Bahadir 3 hafta önce
Youtube yukleyin. Görende sır sanacak. Abd de yıllardır böyle
Ercan 3 hafta önce
Eygidi arsin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@