7m


7m

hyundai

Fındık fiyatı ne kadar olacak? Önemli isimden açıklama...

Yeni sezon öncesinde fındık fiyatları üreticinin en çok merak ettiği konuların başında gelirken, KFMİB Başkanı Edip Sevinç, konu ile ilgili açıklamada bulundu.

Trabzon 18.07.2018, 14:26
Fındık fiyatı ne kadar olacak? Önemli isimden açıklama...

Karadeniz, Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç, hasadına sayılı günler kalan fındık alım fiyatlarına ilişkin konuştu. Sevinç "Fındık fiyatlarının geçen yılki fiyatların altında olacağını düşünmüyorum. Eğer devlet ‘Yeniden ben pazarda olacağım, fındık alacağım’ derse, ki bunu asla yapmamalı. Yaparsa da geçen yıldan en az enflasyon farkı kadar fiyat farkı vermek zorundadır" dedi.

Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen fındıkta hasat dönemi başlıyor. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu üyesi Edip Sevinç, bölgenin önemli gelir kaynağı olan ve hasadına sayılı günler kalan fındıkla ilgili değerlendirmede bulundu.

Sevinç, yüzde 5 seviyelerinde fındık üretilen Amerika'nın, fındıkla ilgili Türkiye'nin karşısındaki en büyük tehlike olduğunu ve bu nedenle ülkedeki fındık üretiminin artırılması gerektiğini söyledi.

Sevinç, "Ülkede fındık üretiminin ve veriminin artırılması gerekiyor. Bizim ihracatçılar olarak bu konuda alnımız ak. Verimin, üretimin artırılması, en önemlisi de maliyetin düşürülebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye'deki maliyet dünyadaki maliyetin 2-2,5 misliyse Türk üreticisi ve Türkiye piyasayla rekabet edemez. Yarın Amerika kilo başına 0,2 - 0,3 Cent maliyetle piyasaya girerse biz fındığımızı pazarlayamayız. Şu anda Şili'de maliyet 0,20 Cent. 30 bin ton üretim yapıyorlar fakat ilerleyen süreçte 100- 150 bin ton üretmeyeceklerini garanti edemeyiz. Amerika fındık konusunda Türkiye'nin karşısındaki en büyük tehlike. Muazzam teknoloji ve arazi imkânlarıyla birlikte isterlerse Türkiye kadar fındığı 10 sene içerisinde yetiştirebileceklerini unutmamamız lazım" dedi.

'290 BİN TON İHRACAT TAHMİN EDİYORUZ'

Sevinç, bu yılki fındık ihracatının 290 bin ton olacağını tahmin ettiklerini kaydederek, "Tamamen kaliteye ve rekolteye bağlı olmakla birlikte, bu miktarın altında da olmayacağını düşünüyoruz. Hiç kimse ne miktarda fındık sattığına, içerde ne kadar fındık tükettiğine bakmıyor. Hâlbuki fiyatlardan daha önemlisi tonaj bazında satabildiğimiz fındıktır. Öyle bir yıl gelir ki; 900 bin ton fındık olur. Eğer dünyada bunu tüketmeye hazır bir endüstri, yemeye hazır bir tüketici yoksa o zaman 2009'da olduğu gibi fındık elimizde patlar. Devletin elinde 695 bin ton fındık birikmişti, 300 bin tonunu satabildi, maliyeti devlete 6 - 7 lira olan 400 bin ton fındığı ise 45 kuruştan yağ fabrikalarına gönderdi. Bu zararı da tüketiciler ödemişti. Eğer TMO, elindeki fındığı satamaz ve rekolte önümüzdeki sene iyi olursa yine aynı sorunlarla karşı karşıya kalacağız. Bu zarar ise yine tüketicinin cebinden çıkacak" diye konuştu.

'DÜNYAYA YETECEK FINDIK VAR'

Piyasada geçen yıldan ciddi oranda fındık kaldığını vurgulayan Sevinç, "Hem sanayicinin, hem Toprak Mahsulleri Ofisi'nin,  kısmen de köylünün elinde geçen yıldan ciddi oranda bir fındık kaldı. Şu anda dünyaya yetecek kadar fındık var. Biz dünyayı Türk fındığına bağımlı, Türk fındığından daha fazla ürünler üretildiği konuma getiremezsek ve Türkiye'nin fındıktaki tekeli yüzde 78'lerden yüzde 60'ların altına düşerse yarın düşük rekoltelerde dahi fındığımızı satamayacak duruma geliriz" ifadelerini kullandı.

'BAKANLIK FINDIK MALİYETİNİ AÇIKLAMALI'

Ortada dönen fındık dedikodularının bitmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı'nın fındığın maliyetini açıklaması gerektiğini de aktaran Sevinç, şöyle dedi:

"Fındık fiyatlarının geçen yılki fiyatların altında olacağını düşünmüyorum. Eğer devlet ‘Yeniden ben pazarda olacağım, fındık alacağım’ derse, ki bunu asla yapmamalı. Yaparsa da geçen yıldan en az enflasyon farkı kadar fiyat farkı vermek zorundadır. Öncelikle Tarım Bakanlığı kendi elindeki fındık maliyetlerini açıklamalıdır. Açıklayıp ortada dönen fındık dedikodularını bitirmelidir. Devletin bu konuda bir iyileştirme yapıp üreticinin maliyetinin biraz daha önemli bir kısmını karşılamasında ve alım programından çıkmasında fayda var." 


Yorumlar (23)
ugur yalçın 4 yıl önce
ben olsam 2 lira yaparım hatta ekene satana 3 lira da ceza keserim ki bir daha fındık satmaya kalkmasınlar.bu millet hakediyor.seçim dönemi binlira dagıttımı işlem tamam.emeklilik yaşını 65 e çıkardı emeklilere binlira verdi millet sevinçten uçtu fındıkmış ithal ederiz olur biter
Fatih 4 yıl önce
10 lira bile fazla bu millete
HAMZA BAYRAKTAR 4 yıl önce
EYÜP EFENSİ DEVLET FUNDUK ALİRSA SENIN NERENE BATIYOR FUNDUK DÖRT DOLARDIR HER ŞEYE HAKİM OLAN İSTEDİĞİ KANUNU SANIYEDE ÇİKARAN AKP FUNDUK İŞİN İÇİNE GİRINCE TIS YOK KARADENIZ HALKİ HAK EDİYOR5 TL OLSUN YAKİŞİR
Java 4 yıl önce
Tabi canım
Devlet disariya satılmayan çayı desteklesin. 2 milyar doların üstünde ihracat girdisi olan fındığı desteklemesin. Siz de milletin kanını için. Bu Karadeniz halkına yakışır bunlar. Eskiden yariliğa veriliyordu fındık. Şimdi tamamını terkediyor üretici. Size soruyorum. Tüccarsiniz. Arazimdeki fındık bedava sizin olsun. Toplarmisiniz. Utanin be. Milletin emeği ile dalga geçmeyin.
Cucu 4 yıl önce
Ne saçmalık arkadaş hem kontrol bizde diyor hemde onlar öyle yaparsa bunlar böyle yaparsa bu...dir olup gidin yaa memleket ne çekti sizden kan emiciler
Ali KAYA 4 yıl önce
Yerli fındık sınıfta kaldı, yaşasin ithal saman.
memo 4 yıl önce
inşAllah 5 lira olur
Süleyman 4 yıl önce
Aşağıdan yukarıdan,
Yolun sonu görünüyorr..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@