banner556

Emeklilere yapılan zamma Trabzon'da tepki var: Bunu kabul etmiyoruz!

Burhan Bayraktar: 2.500 TL aylık alan emekliye 209 TL artış yansıyacak, bunu kabul etmiyoruz.

Trabzon 04.01.2021, 18:25
Emeklilere yapılan zamma Trabzon'da tepki var: Bunu kabul etmiyoruz!

2021 yılı birinci altı ay emekli zamları, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için yüzde 8,36, memur emeklileri için yüzde 7,36 olarak açıklandı.

Yapılan zamların yetersiz kaldığını değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şube Başkanı Burhan Bayraktar,“Yüzdeli zamların emeklilerimizi korumadığından seyyanen zamların yapılmasını ve gerçekçi bir asgari emekli aylığının tespit edilmesini” istedi. 

ZAMLARIN YANSIMASI

Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin Ocak aylıklarına yüzde 3 zam uygulanacak. Yüzde 3'lük zamma ek olarak yüzde 4,37'lik enflasyon farkı ile birlikte memur emeklilerinin aylıkları yüzde 7,36 artacaktır.
SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yapılacak zam ise, son altı ayda gerçekleşen tüfe oranı olan yüzde 8,36 olarak uygulanacaktır. Buna göre; SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yapılacak zam emekli aylığı seviyelerine göre şu şekilde olmaktadır. 1.500 TL aylığı olan bir emeklinin alacağı zam 125,4 TL; 1.750 TL emekli aylığı olan bir emeklinin alacağı zam 146,3 TL; 2000 TL emekli aylığı olan bir emeklinin alacağı zam 167,2 TL; 2.500 TL aylık alan bir emeklinin aylığında ise 209 TL artış yansıyacaktır.  
Emekli aylıklarına yüzdeli zamlar düşük olduğu gibi, kendi içinde de adaletsiz bir dağılım göstermektedir. Türkiye Emekliler Derneği, altı aylık tüfe artışına endeksli zam sisteminin değiştirilmesini savunmaktadır. TÜİK, yüzde 90’ı emeklinin harcaması olmayan 418 madde üzerinden yaptığı araştırmayla, genel enflasyonu hesaplamaktadır. Bu hesaplama yönteminin değiştirilmesi ve emeklilerin gerçek harcamaları üzerinden bir hesaplanma yapılması gerekmektedir. 
Emeklinin yaşam ücreti belirlenerek emekli aylıklarında iyileştirmelere gidilmelidir. Öncelikle, emeklilerin mutfak ve konut giderlerindeki yüksek artışların emekli aylıklarına yansıması sağlanmalı ve emeklilerimize daha fazla destek olunmalıdır. 
Ülkenin kalkınmasında ve gelişmesinde alın teri; vergi ve sigorta primleriyle devletine destek olan emeklilerimize insanca yaşamaya yetecek bir aylığın ödenmesi, sosyal devletin en öncelikli görevi olarak değerlendirilmelidir.

Yorumlar (10)
Davut 2 hafta önce
Ya siz bayrağın inmesi ve ezanın susmasını mı istiyorsunuz? Ayıp
davut 2 hafta önce
Yaptığım ironiye açıklama yapmam da enteresan oldu.
BenDeniz 2 hafta önce
Ne bayrağı ne ezanı? Ne saçmalıyorsun. ülkeyi soyanlara diyeceksin bu sözleri anladın mı davut efendi.
Adem 2 hafta önce
Kuru ekmek yeyin
Reis sizin adınıza bonfile yiyor
O gurur bize yeter
fero 2 hafta önce
oy verin sonra kabul etmiyoruz :)))))))))
Hüseyin 2 hafta önce
Harça Harça bitmez A101 sloganı gibi gelsin oycuklar
..... 2 hafta önce
Dayı 2700 lira fazlasıyla yeter. Emekli adamsın, ne yapacaksın parayı. Bırak bu işleri. EYT ler hele bir erken emekli olsun bu paranın yarısını bile alamazsınız.
Atacan 2 hafta önce
Ulan yarım aklınla akıl mı veriyorsun. EYT ERKEN EMRKLİLİK DEĞİL BUNU KALIN KAFANA SOK VE YALAKALIĞI BIRAK. Senin emekliliğin gelince ben de sana götümle güleceğim üç kuruş alınca
yakun 2 hafta önce
Sayın Bayraktar, bu zamları beğenip beğenmediğiniz yapılacak olan ilk seçimde belli edecek. İktidar partisi Trabzon' dan %64 oy aldı, sandık başına giderken aklınız nerede idi size bu kadarı da fazla.
Hasan 2 hafta önce
Bu gidişata bakılırsa 2023 cıngıraklı bütün kazanımlar heba olması çok hüzünlü korkusu şimdiden başladı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@